Pálení žáhy může poukazovat na závažnější problém. Proč vzniká a jak se tohoto nepříjemného stavu zbavit?

Pálení žáhy zažil každý z nás. Tento problém se rozhodně nevyplácí podceňovat! Kromě toho, že ji může vyvolat celá řada běžných situací, může poukazovat i na závažnější problém či onemocnění.

Zdroj foto: Emily frost / Shutterstock.com

Víte, proč nás nejčastěji postihuje a jak se tohoto problému můžeme zbavit?

Jak se pálení žáhy projevuje

Odborně se tento jev nazývá pyróza a projevuje se nepříjemnou bolestí za hrudní kostí.

  • Kromě bolesti doprovází pálení žáhy i typická pachuť, která je cítit v krku a ústech.
  • Tento problém začíná v nadbřišku a prostupuje naším jícnem až právě do krku a úst.
  • Jde o stav, který může trvat několik minut, ale i klidně několik hodin.

Pálení žáhy nejčastěji vyvolává konzumace určitých potravin, léčit se dá nejenom medikamenty, ale i přírodními léky, jedlou sodou a bylinkami. U zdravého jedince se objevuje nepravidelně a je spojeno právě s konzumací nevhodných potravin. Pakliže ale pociťujete tento problém pravidelně a nepomáhají vám běžně dostupné léky či bylinky, je nutné navštívit lékaře, který nechá provést nezbytné testy a odhalí příčinu problému.

Proč nás pálí žáha?

Kdykoliv vás začne žáha pálit, měli byste si uvědomit, co je příčinou. Sledujte tak, kdy se tento stav dostavuje, a pokuste se to spojit s konzumací potravin. Pálení žáhy může vyvolávat mnoho potravin, ale také mohou být na vině léky nebo cigarety.

Zdroj foto: all_about_people / Shutterstock.com

Dost často pak trápí tyto obtíže:

  • těhotné ženy,
  • ženy, jež užívají hormonální antikoncepci,
  • pacienty, kteří užívají léky na hypertenzi, astma nebo srdeční onemocnění.

Často se tato obtíž dostavuje i po konzumaci silné černé kávy nebo po cigaretě, kterou si kuřáci dost často dopřávají po jídle. Stále nejčastějšími viníky jsou ale smažená a tučná jídla či kořeněné a pálivé pokrmy.

Nespěchejte a jezte správně

Jakmile se náš trávicí trakt rychle naplní, začne nám být těžko a dostaví se i pálení žáhy. Jezte proto pomalu a ve vzpřímené poloze, nikdy s jídlem neulehávejte do postele. Když už se pálení žáhy dostaví, je také potřeba zůstat vzpřímení, aby žaludeční šťávy mohly snáze stéct zase tam, kam patří, tedy do žaludku.

Určitě jste si už všimli, že jakmile si lehnete, problém se ještě zhorší. Kromě tučných, smažených či kořeněných jídel se na pálení podílí taky rychlá a špatná konzumace jídla. Během dne byste si tak měli udělat dostatek času na jídlo, nesnažte se odbýt polotovary a fast foody. I tohle vám pomůže eliminovat riziko pálení žáhy.

Stres a pálení žáhy

Pálení žáhy pak v neposlední řadě může vyvolávat i nadměrný stres a nervozita. Pokud se tomuto nepříjemnému jevu chcete vyhnout, více odpočívejte a pokuste se nestresovat. Pokud budete pociťovat pálení žáhy i třikrát týdně po dobu jednoho měsíce, navíc pokud se dostaví ještě před jídlem, nečekejte a vyhledejte lékařskou pomoc. Dost často totiž pálení žáhy upozorní na žaludeční vředy nebo jiné závažnější onemocnění.

Rychlá domácí pomoc

Pokud není pálení žáhy tolik časté, jde o naprosto normální jev, takže se můžete pokusit nepříjemné projevy doma eliminovat bylinkami a jinými osvědčenými triky. Navštívit můžete i lékárnu, ale přírodní léčba je stejně tou nejlepší.

  1. Asi nejznámějším domácím lékem je lžička jedlé sody rozmíchaná ve vodě. Jakmile tento nápoj vypijete, mělo by se vám okamžitě ulevit.
  2. Pomoci ale může i jablečný ocet, stačí jednu lžíci rozmíchat v trošce vody a pak popíjet pomalu po douškách ideálně během jídla.
  3. Stejně tak pomůže kyselá citronová šťáva, zázvor nebo fenykl.

I konzumace oblíbené čokolády může pálení žáhy vyvolat, naopak sladký med může pomoci od bolesti a napomáhá regeneraci podrážděného jícnu.

Zdroje: klubzdravi.cz, clevelandclinic.org

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.