Odvlhčovač vzduchu: jaký má mít výkon, kapacitu a další parametry?

Jedním z nejlepších řešení na odstranění vlhkosti vzduchu v domácnosti je pořízení odvlhčovače. Odvlhčovač vyčistí vzduch od všech alergenů a patologických činitelů.

Podle čeho si vybrat ten nejlepší odvlhčovač vzduchu?

Zdroj foto: Tomislav Pinter / Shutterstock.com

Jaký typ odvlhčovače si vybrat?

První starostí při nákupu odvlhčovače vzduchu je výběr vhodného typu. V současné době se na trhu nacházejí tři varianty, které mají mezi sebou drobné rozdíly. Liší se také principem fungování. Tím prvním je kondenzační odvlhčovač vzduchu, co ochlazuje nasátý vzduch, čímž vlhkost kondenzuje a mění se na vodu. Hodí se zejména do místností s vysokou pokojovou teplotou, protože čím vyšší vlhkost v prostoru je, tím lépe tento přístroj pracuje.

Absorpční odvlhčovač vzduchu naopak pracuje na principu ohřívání vzduchu. Díky tomu se hodí do místností s nižší teplotou. Pyšní se tichým provozem, avšak má o něco nižší výkon.

Nejlevnější variantou na odstranění vlhkosti jsou absorpční gely nebo tablety. Ty se nejvíce hodí do uzavřených prostor, k nimž se řadí například skříně nebo postele.

Vzduchový výkon odvlhčovače

Odvlhčovač vzduchu byste měli vybírat i podle vzduchového výkonu udávaného v metrech krychlových. Jde o ukazatel indikující, kolik vzduchu projde ventilátorem za jednu hodinu. Před nákupem konkrétního přístroje si tedy rozmyslete, kde bude jeho hlavní pracovní místo. Obecně platí pravidlo, že by měl mít odvlhčovač vzduchu alespoň trojnásobný vzduchový výkon, než je kapacita vzduchu v místnosti.

Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Odvlhčovací kapacita přístroje

Lámete si hlavu, jak vybrat odvlhčovač vzduchu? Dalším významným parametrem je odvlhčovací kapacita. Ta udává množství vody v litrech, které dokáže přístroj ze vzduchu dostat za jeden den. Platí jednoduchá úměra, čím větší množství vody odvlhčovač odstraní, tím větší je jeho výkon. Na údaje na etiketách a letácích si ovšem dávejte pozor, protože výrobce testuje své produkty v ideálním prostředí. V reálném provozu bude výkon odvlhčovače vždy o něco nižší:

  • pro nejmenší prostory postačí odvlhčovač s kapacitou 0,2 až 0,9 litru,
  • s menšími a vlhčími místnostmi si poradí odvlhčovač s kapacitou 8 až 15 litrů,
  • nadměrně vlhké a vlhčí místnosti dokáže odvlhčit přístroj s kapacitou 30 až 40 litrů.

Objem nádržky na vodu

Nasbíraná vlhkost se samozřejmě musí někde ukládat. K tomu slouží nádržka, kterou disponují všechny moderní odvlhčovače vzduchu. Abyste neustále nemuseli běhat s nádobkou, vybírejte si přístroje s dostatečným objemem nádržky. Ve standardních podmínkách si bohatě vystačíte s objemem 5 litrů, což vám vydrží až 3 dny.

Zdroj foto: Mariia Boiko / Shutterstock.com

Větší kapacita ovšem neznamená pohodlnější užívání. Každý litr znamená potřebu zvětšení konstrukce a zvýšení hmotnosti. Některé přístroje disponují napojením na hadičku, kterou můžete zavést kupříkladu do kbelíku. Nasbíranou vodou pak klidně zalévejte květiny.

Jaké jsou výhody odvlhčovače vzduchu?

Pomáhá při alergiích

Mnoho alergenů a spouštěčů alergií, jako jsou roztoči a plíseň, upřednostňují vlhké prostředí. Místnosti, kde je špatná cirkulace vzduchu, jako jsou koupelny, prádelny a sklepy, mohou být obzvláště náchylné k hromadění látek způsobujících alergie, co se mohou šířit po celém domě.

Snižuje problémy související s škůdci

Mnoho škůdců, jako jsou pavouci a šváby, tíhne do vlhkého prostředí. Pokud jste si všimli, že váš prostor sdílejí lezoucí hosté, může odvlhčovač pomoci je odradit od návštěvy.

Snižuje náklady na energii

Další výhodou odvlhčovače je, že může pomoci kontrolovat náklady na energii tím, že pomůže vaší klimatizační jednotce pracovat efektivněji.

Po pořízení kvalitního odvlhčovače vzduchu nebudete mít s vlhkostí takové problémy. Pokud se vám nechtějí podřezávat zdi nebo nemůžete svou nemovitost zateplit, je odvlhčovač tou nejlepší možností na boj s vlhkým vzduchem.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.