Jak nabrousit nůž? Naučte se jednoduchý postup

V kuchyni jsou nástroje, které používáte téměř denně. Mezi tyto kusy náčiní patří zejména nůž, který se hodí na krájení zeleniny, pečiva i masa. To ví každá hospodyňka. O kvalitní nože je nutno pečovat, dobře je mýt a také správně brousit. Jak správně nabrousit nůž? Podívejte se na užitečné tipy do domácnosti. Postup je velmi důležitý, abyste si nůž nezničili.

jak nabrousit nůž
Zdroj foto: Nor Gal / Shutterstock.com

Úhel broušení nožů

Každý nůž by se měl správně brousit pod jiným úhlem. To hlavně proto, že každý potřebuje jiné broušení pro jiné použití.

 • Úhel 30° – pod tímto úhlem nabruste každý pracovní nůž, který používáte v těžkých podmínkách. Takové nože se často používají na stavbě, v lese při myslivosti nebo i při jakémkoli řemeslu.
 • Úhel 25° – ideální pro outdoorové nože, například i při lovu, hlavně díky ostrým hranám a jejich odolnosti.
 • Úhel 20° – v úhlu 20° se brousí nože pro běžné užívání, to znamená v kuchyni na krájení masa nebo pečiva. Můžete využít tento typ broušení i u příborových nožů, například ty na krájení masa.
 • Úhel 17° – malé skalpely nebo čepele na holení se obvykle ostří v úhlu 17°. Zaručí vám perfektní ostří i pro ty nejjemnější hrany čepele.

Jak správně nabrousit nůž pomocí ocílky?

Skvělou volbou pro nabroušení nožů je pomocí ocílky. Pozor však dávejte na to, zda si troufáte na takové broušení, jinak nůž zničíte. Ocílku používají totiž většinou jen opravdoví profesionálové v kuchyni, ti totiž dobrušují své nože těsně před použitím.

Ocílka nefunguje na bázi úplného broušení, pouze dobrušování. Pokud je váš nůž tupý, ocílka vám moc nepomůže.

Navíc s ocílkou je potřeba mít již nějaký grif, při dobrušování se totiž musí dobře kombinovat pohyb ocílky i nože, navíc je nutné dodržet správný úhel.

Postup, jak nabrousit nůž ocílkou:

 1. Ocílku vezměte do levé ruky, nůž do pravé.
 2. Čepel nože položte na ocílku pod pravým úhlem (90°). Potom tento úhel zmenšete na polovinu (45°), ještě jednou rozdělte na 22,5° a jemně se posuňte blíže k čepeli, abyste získali brusný úhel 20°.
 3. Pomocí rovnoměrných pohybů (na střídačku z obou stran nože) přecházejte čepelí od konce až po špičku.
 4. Když skončíte s ostřením, otřete čepel i ocílku utěrkou.

Broušení, které zvládne i amatér

Na trhu se v dnešní době objevuje mnoho skvělých přípravků, za jejichž pomoci snadno a rychle nože nabrousíte. Ty vám zajistí nejen skvělé ostří, ale také ten nejlepší úhel pro váš nůž. Vyzkoušejte například brusku na nože – čepel nože jednoduše přejedete bruskou pod správným úhlem, který vám nástroj napoví. Při broušení nesmíte zapomenout na průběžné otáčení čepele, aby se nůž nabrousil rovnoměrně z obou stran.

Broušení nože pomocí brusného kamene

Použít můžete také brusný kámen. Pamatujte, že brusný kámen je před používáním třeba namočit do vody – lépe pohlcuje prašnost. Podívejte se na návod:

 1. Brusný kámen namočte do vody na cca 5 – 15 minut – dle doporučení výrobce, resp. dokud z něj přestanou vycházet bublinky.
 2. Kámen položte na stabilní povrch, který neklouže.
 3. Držte čepel nože ve správném úhlu ke kameni a rovnoměrně ji veďte od konce až po špičku. Během procesu broušení zachovávejte stejný úhel (pomoci vám může i tzv. slider).
 4. Po několika tazích čepel opláchněte a obraťte na druhou stranu, kde proces zopakujete.

Jak nabrousit zoubkovaný nůž?

Broušení zoubkovaného nože může být složitější než nabroušení hladké čepele, ale není to nic, s čím byste si neporadili. Pro broušení zoubkovaného nože je nejlepší brusná tyč:

 • diamantová brusná tyč – vhodná pro hrubší dobroušení velkých zoubků,
 • keramická brusná tyč – její použití je vhodné pro dosažení vysoké ostrosti velkých zoubků.

Jak pečovat o kvalitní nože?

Dokud máte levné nože, možná vás jejich poničení tolik netrápí. Jakmile ale pořídíte značkové kvalitní nože za větší částku, pak se rozhodně zamyslíte nad tím, jak o nůž správně pečovat a jak ho ukládat, aby se nezničil.

Při ukládání nožů do speciálního bloku myslete především na to, aby se při každém zasunutí neničila čepel. Na výběr máte nepřeberné množství druhů, značek i materiálů. V dnešní době je oblíbeným magnetický blok na nože, který se upevňuje na desku nad kuchyňskou linku a díky magnetu se vždy dobře zachytí nůž na blok. Rozhodně se nedoporučuje ukládat je do klasické zásuvky mezi příbory, tam se totiž brzy otupí.

Jak správně umýt nůž?

U kvalitních nožů je třeba myslet i na takové maličkosti, jako je i jejich mytí. Pokud se rozhodnete mýt nůž v ruce, zvolte raději vlažnou vodu a méně drastický přípravek na mytí. Pomocí houbičky na nádobí snadno nůž umyjete i od větších nečistot. V dnešních domácnostech se ale v ruce myje čím dál méně nádobí, od toho je v moderních kuchyních samozřejmě myčka.

Rozhodnete-li se pro mytí nožů v myčce, myslete nejen na čepel, ale také na rukojeť. Například nože s dřevěnou rukojetí rozhodně do myčky nepatří. Do myčky se nehodí ani nůž s čepelí s vysokým obsahem uhlíku v oceli. Ostatní nože myjte v myčce maximálně při teplotě 55 °C, nikdy se čepel nesmí dotýkat ostatních příborů nebo nádobí.

Myslete také na plastové rukojeti, ty se totiž mohou zničit pod vlivem čisticích přípravků.

Zdroj: pottenpannen.cz, epicurious.com


Další tipy do domácnosti

Mohlo by se Vám také líbit
9 komentáře
 1. Jana říká

  “Čepel nože jednoduše projedete brouskem pod správným úhlem.” Já prostě ten úhel neodhadnu. Mám brousek na nože a nůžky asi za 100,- a je super. S ocílkou to taky neumím.

 2. Jaroslav říká

  No to je zase kr-vina. Ocílkou se nebrousí ani nedobrušuje !!! Ocílkou se rovná ostří. Pro amatéry – to je , když se ostří ohne na jednu stranu, čehož si ženy ani nevšimnou. Pak je třeba ostří zase narovnat. Že je ohnuté, poznáte , když nehtem jedete ze strany ostří. Cítíte ohnutí.

  1. Tomasso říká

   Diamantovou ocílkou se jemně brousí, železnou ocílkou se vytahuje ostří. Záleží na směru, buď vytahuju nebo brousím.Ideání je kombinovat, ale to je o citu a zkušenostech.A hlavně podle kvality a tvrdosti nože.Nekvalitní materiál se bude brousit na 30 stupňů, čím kvalitnější tak na méně .Na zeleninu-rajčata to chce méně vytahovat,na maso více vytahovat.Par nožů jsem už vykoval……..

   1. Petr říká

    jaká je železná ocilka?

    1. Tomasso říká

     Uhlíková ocel.pravá a kvalitní ocílka se pozná podle toho,že při broušení tohoto materiálu třeba flexou, tak jiskry se explodují, tj.odlétne jiskra a na konci své dráhy se rozprskne jako petarda,ale to u platí u fakt kvalitní ocílky.

   2. Chalmi říká

    Ale toš!!Diamant a ocel spolu nehrají.Diamant je na slinuté karbidy.

    1. Tomasso říká

     Diamantem se ocel a slitiny běžně brousí. Mám zubní laboratoř více jak 25 let.

 3. Josef volf říká

  Panove kuchař ocilku vubec nepouziva, nebot mu je k prdu. A jak zachazi s nozem mu ocilka nepomuze.

  Ocilka neni brousitko . Je to ocelova tyčka k vylamovaní kosti jako je lopatka a podobne. Jinak ocilka rovna jehlu a k tomu je presne urcena nikoliv brousi.

  Kuchar jak zachazi s nozem jehlu vubec nema . Ma nuz v urcitem uhlu nabrouseny a tot vse. Jinak by nemohl s nozem škrabat po prkenku.

 4. Josef volf říká

  jsou zruba tri druhy povolani ktere vyuziva ostri nozu. Kuchar reznik a kosak. Podotykam ze kosak by mohl pouzit ocilku, ale je pro nej neprakticka a pouziva specielni brousek na ostreni. On jehlu vyklepava na tzv babce, Ocilka je ocelova tycka ,ktera ma podene vyseky. Pilnik ma naopak pricne vyseky. Tak ze ocilka je jakoby spatne vyrobeny pilnik i kdyz nema nic s pilnikem spolecneho. Pojem jehla je tence vybousene ostri nebo vyklepane ostri na tzv, babce (kovadlinka). Kuchar ktery denne tuka pri krajeni do spalku by si tu jehlu znicil ihned. Proste by ji ohnul nebo zlomil.Totna vysvetlenou.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.