Mobilní klimatizace se dnes běžně používá v bytech. Praktické ochlazení nejen do bytu

S příchodem léta si mnozí z nás užívají sluníčka a teplých dní, ovšem v bytě se hodí mít příjemnou teplotu. S tím vám pomůže mobilní klimatizace. Nabízí se několik různých druhů a parametrů, které je při výběru třeba zvážit.

Mobilní klimatizace. Zdroj foto: maynature / Shutterstock.com

Důležité parametry

Jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru mobilní klimatizace je rozhodně její výkon. Ten byste měli přizpůsobit velikosti místnosti, co chcete ochladit.  Je totiž třeba počítat s tím, že klimatizace s malým výkonem bude mít problém vytvořit příjemnou teplotu ve velkých prostorách během horkých letních dní.

Většinou se nevyplatí pořizovat ty nejlevnější modely, jelikož se vám prodraží provozní náklady. Proto vybírejte spíše z moderních modelů, které jsou vybaveny spolehlivými technologiemi a s nízkou spotřebou, zvládnou boj s vysokými teplotami. Na druhou stranu je však třeba také zvážit, jak často hodláte klimatizaci využívat, aby se vám investice brzy vrátila.

Mobilní klimatizace

Při výběru klimatizace se nabízí otázka, zda zvolit nástěnnou, či spíše mobilní klimatizace. Mobilní klimatizace nabízí skvělé vlastnosti, a to hlavně pokud ji chcete umístit do bytu. Výhodou je, že není třeba instalace. Stačí ji jednoduše zapojit do zásuvky a hadici s teplých vzduchem vyvést z okna. To vše zvládnete sami doma a není třeba nijak zasahovat do místnosti.

Je třeba počítat s tím, že mobilní klimatizace je poměrně těžká, ovšem o snadnou manipulaci se postarají kolečka. Hravě ji tak přemístíte do jiné místnosti a při stěhování ji jednoduše vezmete s sebou. Proto je mobilní klimatizace v této době oblíbenou volbou.

Druhy mobilních klimatizací

Mobilní klimatizace lze rozdělit do tří základních kategorií:

  • jednohadicová,
  • dvouhadicová,
  • splitová.

Jednohadicová klimatizace

Klimatizace s jednou hadicí je o něco méně efektivní než ostatní druhy. Jediná hadice totiž slouží k tomu, že odvádí teplý vzduch ven z místnosti. Klimatizace tedy vyfukuje ochlazený vzduch, zatímco teplo odchází. Problémem však může být, že do místnosti začne vlivem podtlaku proudit teplo z ostatních místností. Kvůli tomu ochlazování trvá delší dobu.

Mobilní klimatizace. Zdroj foto: Wstockstudio / Shutterstock.com

Dvouhadicová klimatizace

Dvouhadicová klimatizace nabízí dvě hadice, funguje podobně jako ta jednohadicová. Výhodou však je, že druhá hadice přivádí vzduch z venku, takže nedochází k průniku tepla z okolních místností. Díky tomu zvládne místnost ochladit rychleji a efektivněji. Jedná se tedy o lepší volbu.

Splitová klimatizace

Posledním typem je splitová klimatizace, též označována jako dělená. Podobá se nástěnné klimatizaci, jelikož kompresor se nachází mimo místnost. Nemusíte však místnost nijak upravovat. Součástí je totiž dlouhá spojovací hadice, kterou můžete protáhnout oknem, aniž byste zasahovali do stavby.

Klimatizace, nebo ochlazovač?

Někdy můžete narazit také na takzvanou mobilní klimatizaci bez hadice. Většinou se však pod tímto názvem namísto toho ukrývá ochlazovač. Ten mívá menší výkon a funguje na jiném principu než klimatizace. K chlazení totiž využívá studenou vodu. Při výběru klimatizace proto buďte pozorní.

Výhody a nevýhody klimatizace

Největší výhodou je jednoduchá instalace mobilní klimatizace. Navíc se nejedná o příliš velkou investici jako je tomu u nástěnných klimatizací. Problémem může být velikost klimatizace, v malých místnostech totiž může překážet. Je třeba umístit ji v blízkosti okna, aby byl odváděn teplý vzduch. Některé modely navíc bývají hlučné – v běžném provozu klimatizaci nezaznamenáte, ale přes noc jsou rušivé.

Ve výsledku je mobilní klimatizace skvělou volbou, jestliže hledáte spolehlivé ochlazení během léta. Jedná se o výkonné přístroje, díky kterým dosáhnete v interiéru příjemné teploty. A to bez nutnosti složitých změn v bytě, hodí se tak hlavně do pronájmů či míst, kde nelze dělat stavební úpravy.

Zdroj: https://www.elektrina.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.