Mekongský bobtail – Vše co potřebujete vědět o této kočce

Kočky jsou oblíbenými zvířecími mazlíčky, ne všechny kočky jsou ale přítulné a vhodné například do rodin s dětmi. To mekongský bobtail, který svým vzhledem velmi připomíná thajskou kočku, je pro rodiny s dětmi jako dělaný. Jde totiž o velmi přítulné kočičí plemeno. Jaké podmínky potřebuje a jak zvládnout péči?

Mekongský bobtail
Zdroj foto: fotoliza / Shutterstock.com

Vzhled mekongského bobtaila

U koček jsme zvyklí na dlouhý ocas, to mekongský bobtail ale ocásek téměř nemá. On jej sice má, ale je tak krátký, že se může na první pohled zdát, že tomuto kočičímu plemenu ocas úplně chybí.

  • Tyto kočky mají svůj kraťoučký ocas navíc hodně chlupatý a střapatý, každý kočičí jedinec jej ale má úplně jiný.
  • Podle odborníků jde vlastně o takový jejich jedinečný otisk, jako je u lidí například otisk prstu.
  • Jinak je mekongský bobtail svým vzhledem velmi podobný thajským kočkám, tento chlupáček si vás svou roztomilostí získá téměř okamžitě.
  • Navíc se dožívají až dvaceti let, jde tedy o zvířecího parťáka, který s vámi stráví kus života.

Mekongský bobtail původ

Co se podobnosti thajské nebo siamské kočky a mekongského bobtaila týče, nejde o podobnost náhodnou. Všechna tato plemena totiž pochází ze Siamu, tedy z dnešního Thajska. I když jsou si ale plemena vzhledově podobná a mají i stejné předky, jejich povaha se značně liší. Mekongský bobtail je totiž velmi přítulný, a to z něj dělá ideální plemeno pro rodiny s malými dětmi.

Tip: Prohlédněte si oblíbené jména pro kočky a vyberte jí to pravé.

Povaha mekongského bobtaila

U koček není pravidlem, že se rády mazlí a tulí. Bývají samotářské, ale u mekongského bobtaila to neplatí. I když i tyto kočky jsou hodně samostatné, moc rády se mazlí, jsou přítulné a společnost lidí vyhledávají. Jsou rády středem pozornosti, ovšem nejsou na lidech a svých pánech úplně závislé. Dokážou si zkrátka poradit i bez lidí. Pokud ale hledáte ideální kočičí plemeno, které se hodí k dětem, více nerozmýšlejte.

Pozor na dlouhý závazek

Při pořízení této kočky ale musíte počítat s tím, že jde o dlouhověké plemeno – klidně se mohou dožívat až pětadvaceti let, což rozhodně není krátká doba. U mekongského bobtaila pak musíte počítat ještě s něčím. Jde o kočičí plemeno, které určitě nepatří k těm tichým. Mají velmi zvláštní a pronikavý hlas a rády vydávají všemožné zvuky. Říká se, že mají různorodou intonaci hlasu a všechno okolo sebe rády komentují. A samozřejmě nahlas.

Tak trochu pes

Mekongský bobtail je ale zvláštním plemenem i v jiných věcech. Hodně se hovoří o podobnosti tohoto kočičího plemena se psy. Aby kočka uměla aportovat, to se totiž jen tak nevidí. Kromě toho příliš často nepoužívají své drápky, ale spíše koušou, což také dělají více psy.

Dokonce jsou tyhle kočky i spolehlivými hlídači, obvykle se chovají stejně jako psi, návštěvy očichávají, a když někdo nezvaný projde kolem dveří, začnou vrčet. Pořád se ale nemusí několikrát denně venčit, chodí na svůj píseček a jsou velmi čistotné. Proto se zdá, že tohle kočičí plemeno je do domácností nejideálnější.

Čím kŕmit mekongský bobtail?

Co se krmení týče, mekongské kočky potřebují mít tak jako všechna zvířata neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Rády si pochutnají na rybím nebo libovém mase, samozřejmostí jsou i kočičí pamlsky nebo granule. Bobtailové si moc nevybírají, potřebují mít ale pravidelný přísun potravy, a to dvakrát denně.

Mléčné výrobky nebo maso, které ale své kočce budete dávat, by mělo mít více než deset procent tuku – maso i ryby je pak lepší podávat vařené. Ze zeleniny by pak bobtailové neměli jíst zelí nebo řepu. Jinak ale zeleninu do jejich jídelníčku zařadit určitě můžete.

Mekongský bobtail bude spokojený, když se s ním budete mazlit a dostane pravidelně najíst. Za všechnu péči vás odmění svou náklonností a možná vám i zazpívá.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.