Jména pro kočky? Tradiční i netradiční

Zvolte to správné a přečtěte si ty nejpopulárnější jména pro kočku. Součástí debaty v rodině je jistě výběr správného jména. Na internetu najdete celý kalendář kočičích jmen, jen některá jsou však velmi oblíbená. 

Zdroj foto: Karpova / Shutterstock.com

Při výběru jména pro kočku se můžete řídit mnoha pravidly. Můžete totiž vybírat mezi těmi nejvíce používanými, zvolit jméno podle vzhledu nebo například podle události, která je s pořízením kočky spjatá. Zkrátka se nebojte zapojit vaši fantazii a zvolte co nejkrásnější jméno, které přirozeně padne nejen ke kočce, ale také k celé vaší rodině.

Základní oblíbená pravidla při výběru jména pro kočku

Když rodina vybírá jméno pro nového domácího mazlíčka, často klade důraz na základní pravidla.

 1. Tím úplně nejzákladnějším je, aby se jméno dobře vyslovovalo i dětem a bylo pro všechny snadno zapamatovatelné.
 2. Dalším kritériem je samozřejmě také to, aby bylo jméno hezké a odpovídalo samotné kočce. Toto pravidlo je však velmi individuální, protože každému se líbí jiné jméno nebo jiný styl jmen.
 3. Za zmínku také stojí pravidlo, kdy by měla kočka umět reagovat na vlastní jméno.

Nejoblíbenější jména pro kočku

Ať už si vyberete kočku nebo kocoura, určitě se vám budou líbit tato nejpopulárnější kočičí jména. Mezi ty vůbec nejoblíbenější patří většinou celosvětově známá kočičí jména:

 • Mia,
 • Lady,
 • Bella,
 • Tom,
 • Sam.

V Čechách si však drží své prvenství i krásná česká jména pro kočky. Pro kočku je to Micinka, Amálka, Mina, Cindy, Adélka nebo Rozárka.

Kočičí jména pro kluka

Mezi nejoblíbenějšími jmény pro kocoury stále patří Mikeš, Bobeš nebo Mourek.

Zvolte jméno kočky podle vzhledu

Ve chvíli, kdy vybíráte to nejlepší jméno pro vaši novou kočku, určitě vás také napadne zvolit jej podle vzhledu nebo typického rysu kočky. Často se lidé při výběru jména opírají o barvu srsti, zvláštního znaku nebo jinak zbarveného flíčku. Mnoho bílých koček má jméno Sněhurka nebo Snížek, mourovaté kočky jsou pak často pojmenované jako Mourek či Flíček.

Mezi další oblíbená jména koček, která se opírají o vzhled domácího mazlíčka, patří také Zrzek, Čertík, Uhlík, Ponožka nebo Tlapka.

Výběr jména podle povahy

Může se stát, že kočku už moc dobře znáte. To v případě, že se umí projevovat už od malého kotěte a vy už moc dobře víte, zda bude mít kočka klidnou nebo rozvernou povahu. Díky tomu můžete dobře vybrat jméno, které se opře o povahové rysy kočky.

V takovém případě jsou oblíbená jména například:

 • Ďáblík,
 • Tygr,
 • Lotřík,
 • Neposeda,
 • Narcis,
 • Turbo.

Lidská jména jsou velmi oblíbená

Přestože není mnoho koček, co jsou pojmenovány lidskými jmény, přesto existují taková jména, která se dají použít. Zvlášť se zdrobnělým tvarem zjistíte, že může dobře sedět zrovna pro vaši novou kočku. Velmi oblíbené jméno pro kocoura je Lojzík či Matýsek, Oliver nebo také Kája. U koček se z lidských jmen vybírá často Máša nebo Magda, Žofie či Amálka.

jména pro kočky
Zdroj foto: Abigail Crawford / Shutterstock.com

Máte smysl pro humor?

Je vaše rodina stále plná vtipů a smíchu? Pak můžete pro nového domácího mazlíčka vybrat klidně i vtipné jméno, co je spojené například se zajímavým filmem nebo komedií. Pro kocoury je často používané jméno Yoda, Zorro nebo Batman. U koček se pak můžete inspirovat filmovými jmény Fiona, Nikita či Dafne.

Pro milovníky určitého sportu nebo značky je pak zvláštní kategorie jmen, co je inspirovaná dnešním světem. Proto můžete narazit také na kočku pojmenovanou podle značky Chanel, hudebního skladatele Mozarta nebo například také podle hudební skupiny Nirvana.

Ať už vyberete jakékoliv jméno, mělo by ke kočce sedět, každý člen rodiny by měl se jménem souhlasit a vy byste si měli být výběrem jistí. Málokdy se totiž jméno mění v průběhu kočičího života.

TIP: Jména pro psy a podle čeho je lidé vybírají?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.