Máte malou ložnici nebo obývací pokoj? Podívejte se, jak můžete i menší místnost jednoduše opticky zvětšit

Ne každý bydlí v ideálním domě, jak by si představoval, a tak se občas stane, že musíte řešit například malé pokoje. V tomto případě je ideální zařizovat je tak, abyste je opticky co nejvíc zvětšili. Existuje hned několik chytrých nápadů, jak tento problém jménem malá místnost vyřešit. Stačí si trochu pohrát s barvami, nábytkem nebo osvětlením.

Zdroj foto: Photographee.eu / Shutterstock.com

Barvy jsou základ úspěchu

Malý prostor vždycky zvětšují jemné světlejší barvy. Proto rovnou zapomeňte na sytě oranžovou, červenou nebo tmavě zelenou. Raději vsaďte na pastelové barvy jako je světle zelená, modrá, růžová a jiné. Nejvíce zvětší prostor bílá. Můžete se držet také těchto rad:

  • Alespoň bílý strop je optimální pro malé místnosti.
  • Pokud potřebujete pokoj rozšířit, vsaďte na chladné barvy, jako je světle modrá nebo fialová.

Vytvořte iluzi tapetou

Také správně vybrané tapety dokážou vytvořit iluzi většího prostoru, jen musíte vědět, jaké koupit. I zde platí pravidlo, že čím světlejší tapeta, tím větší prostor. S tím jde ruku v ruce výběr vzoru, který musí být souvislý. Výjimku tvoří takzvané fototapety, které zvětší prostor i v případě, že je tmavá. Například si můžete zvolit motiv lesní cesty. Tapeta by měla mít velikost alespoň jedné stěny a měla by být vždy plastická.

Vestavěný nábytek versus malá místnost

Nábytek v malé místnosti by měl být nenápadný. Proto volte vestavěný nábytek, který vás nebude nijak rušit. Bude na místnost působit lehce a nevytvoří přeplněný dojem. Vestavný nábytek má ještě jednu skvělou vlastnost.  Můžete do něj schovat vše nepotřebné. Přece nepotřebujete mít přímo na očích deky či porcelán po babičce nebo se nechcete koukat na šicí stroj stojící v koutě, který používáte pouze občas.

Okna nechte volně dýchat

Rámy v oknech by měly být v těchto případech bílé. Každé jiné řešení pokoj pouze zmenší. Nezapomeňte, že čím víc je okno vidět, tím více se prostor pokoje rozšíří. Myslete na to také při výběru závěsů. Pokud jste milovníci těžkých závěsů, zkuste si tuto radost odpustit a raději volte světlé a lehké typy. Co se garnýží týče, vyhněte se takovým, které nesou velké ozdobné prvky. Raději vsaďte na jednoduchost.

Zdroj foto: Svet_Feo / Shutterstock.com

Zrcadla prostor rozšíří na maximum

Další skvělou volbou, kterou pro malý pokoj můžete udělat, je dát do malého prostoru co nejvíce zrcadel. Díky obrazu v zrcadle totiž vznikne iluze dalšího prostoru. Nebavíme se zde však o malých zrcátkách, nýbrž o velkých zrcadlech. Platí zde pravidlo, že čím větší zrcadlo, tím lépe. Nevolte však masivní rám, i když je to v posledních letech trend. Raději kupte zrcadlo s jemným vzdušnějším rámem.

Osvětlení vám také pomůže

Nejvíce vám při optickém zvětšování prostoru pomůže přirozené světlo. To však nestačí ve večerních hodinách, a tak i správně volené umělé osvětlení se vám bude hodit a malá místnost bude vypadat větší.

  • Nejvhodnější pro malé pokoje je bodové osvětlení.
  • Pokud nemáte možnost bodového osvětlení, kupte si stojací lampu a její světla namiřte přímo na strop nebo stěny.
  • Nekupujte velká stropní světla, ale raději taková, která nebudou moc zasahovat do prostoru.

Všechno, co si do malého pokoje volíte, kupujte s citem. Nesnažte se tento pokoj přeplácat nábytkem nebo dekoracemi.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.