Lymská borelióza – příznaky, léčba a jak jí předejít

Lymská borelióza je onemocnění přenášené klíštětem nejen na člověka, ale také na zvířata. Jaké jsou první příznaky boreliózy a jak ji léčit?

Každý z nás jistě slyšel o nemoci zvané lymská borelióza. Ne však všichni víme, co je to vlastně za nemoc a jaké nepříjemnosti provádí nakaženého člověka. Není však pravidlem, ani žádnou výjimkou, že nakaženým musí být nutně jen člověk. Je velice běžné, že tato nemoc postihuje i naše domácí mazlíčky, především pak psy. A proč vlastně? Tato nemoc je totiž přenášená klíšťaty.

lymská borelióza
Zdroj foto: andriano.cz / Shutterstock.com

Co je to lymská borelióza?

V dnešní době jsou známy případy a nemoci, kdy je člověk nakažen zvířetem a samotné zvíře je přenašečem nemoci. Tak je to i u lymské boreliózy, kdy přenašečem je klíště.

Infikované klíště se přisaje na člověka a po jeho kousnutí vypouští do těla hostitele bakterie. Neznamená to však, že ihned po kousnutí se člověk stává nemocným, samozřejmě i v takovém případě je na místě inkubační doba, která může být až 44 dní, než se nemoc začne projevovat.

Příznaky lymské boreliózy

Tak jako každá nemoc, tak i borelióza má své specifické příznaky. Takovým klasickým příznakem je zarudlá kůže s bílým středem. Dalšími typickými projevy jsou například:

  • bolesti hlavy,
  • zvýšená teplota nebo horečka,
  • bolest kloubů a svalů,
  • únava a fyzické vyčerpání.

Pokud se bude nákaza podceňovat a žádným způsobem neléčit, může dojít k vážnějším příznakům, nebo dokonce k ochrnutí. V takovém případě pak dochází k zánětlivým onemocněním, která postihují klouby, především kolena. Stává se, že v mnoha případech příznaky zcela odezní, jindy přetrvávají a mohou vést až k ochrnutí. Před samotným ochrnutím bývá většinou velký problém s celkovou hybností. Proto je třeba zasáhnout včasnou léčbou.

TIP: Jak správně vytáhnout klíště – Jednoduchý postup

Neuroborelióza

Neuroborelióza je závažnější forma lymské boreliózy. V takovém případě je postihnutá nervová soustava včetně mozku. Tehdy jsou příznaky ještě specifičtější. Muže docházet k částečné nedoslýchavosti, či poruchám zraku. Dále pak například závratě, ospalost, poruchy s pamětí, nebo dokonce deprese.

Dá se předejít nákaze?

Onemocnění se bohužel nijak nedá předejít. Je zde však prevence proti kousnutí klíštětem, která však není vždy spolehlivá a stoprocentní. Už jako děti jsme slýchávali od rodičů, že před vstupem do lesa nebo na louku je potřeba se nastříkat sprejem proti hmyzu.

TIP: Nejúčinnější domácí repelenty proti klíšťatům

Po návratu z lesa a z procházky je doporučováno se prohlédnout, jestli náhodou na sobě nemáme přisáté klíště. Pokud ano, je nejlepší co nejrychleji vyndat, tím výrazně snižujeme riziko nákazy.

Samozřejmě je potřeba několik dní po kousnutí sledovat postiženou část těla a kontrolovat, zda nám kůže nezačíná rudnout. V žádném případě není radno žádné kousnutí podceňovat. Chybu také neuděláte, pokud navštívíte lékaře.

Zdroj foto: baranq / Shutterstock.com

Léčba lymské boreliózy

Pokud již máme některé z příznaků a rozhodneme se navštívit lékaře, jsme na dobré cestě se úplně vyléčit.

  • Jelikož příznaky jsou velice podobné s jinými onemocněními, musíme informovat lékaře, že v nedávné době jsme měli na sobě přisáté klíště.
  • Lékař hned udělá krevní testy, aby se přesvědčil, zda opravdu jde o lymskou boreliózu.
  • Pokud se to potvrdí, v takovém případě podává antibiotika, která se berou většinou po dobu 14 dní.

Pokud se rozhodneme léčit se bylinkami, je nutné vědět, že samotné bylinky nám nepomůžou. Můžeme je brát pouze jako doplněk stravy nebo podpůrnou léčbu. Vhodný je například jitrocel, lípa, nebo černý rybíz a borovice.

Očkování proti lymské borelióze

I v dnešní moderní době plné lékařských možností bohužel na lymskou boreliózu prozatím není prevenční lék. Ještě se nepřišlo na to, čím očkovat zdravé jedince, aby se dalo předejít nákaze. Na rozdíl od encefalitidy, která je také přenášená klíštětem.

Je dobré vědět, že se jedná o nemoc, která není smrtelná. Zatím se nedá proti ní očkovat, ale dobrou zprávou je, že léčba je dnes už velmi jednoduchá a jistě pro všechny finančně přijatelná. Vlastně neexistuje prevence, pouze však společenské návyky, které známe. Jako je třeba doporučená ochrana před vstupem do přírody a následná prohlídka těla.

Zdroj: mayoclinic.org


Další články o zdraví

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.