Nejúčinnější domácí repelenty proti klíšťatům: Chraňte se

Vzhledem k tomu, že sezóna klíšťat se brzy rozjede naplno, je důležité dobře se před těmito nepříjemnými parazity chránit. Bojovat proti nim můžete i za pomoci přírody – různých bylinek a koření. Připravit si domácí repelenty není složité – a získáte tak spolehlivý prostředek, který se postará o odpuzování klíšťat.

Zdroj foto: encierro / Shutterstock.com

Zkombinujte hřebíček a líh

Existuje celá řada přírodních produktů, které klíšťatům opravdu nevoní. Jedním z nich je právě hřebíček, který má mnoho z nás běžně doma.

  • K přípravě repelentu budete potřebovat zhruba 20 gramů tohoto koření a k tomu ještě 100 ml lihu.
  • Rozmačkaný hřebíček pak jen stačí smíchat s lihem a nechat zhruba dva až tři týdny vyluhovat.

Po uplynutí této doby stačí tekutinu scedit, pro snadnou aplikaci ji pak přelijte do rozprašovače. Ideální je nanášet přímo na tělo chvíli před tím, než se vydáte ven. Při delším pobytu je dobré aplikaci opakovat, jelikož silice hřebíčku působí zhruba dvě hodiny.

Fenykl jako spolehlivý odpuzovač

Další věc, kterou můžete využít k výrobě spolehlivého domácí repelentu, jsou fenyklová semínka. Jejich aroma totiž opravdu odradí všechna klíšťata v okolí. Stačí vzít několik semínek a umístit je do látkového pytlíku. Ten pak vždy noste při sobě v kapse, když vyrážíte do přírody. Pro zvýšení účinku je dobré sáček s fenyklem občas promnout mezi prsty, aby se znovu rozvoněl.

Myslete však na to, že je důležité semínka jednou za čas vyměnit, jelikož postupně přestávají vonět. Je to však praktické řešení, při kterém není třeba nic připravovat. Jednoduše stačí mít vždy u sebe pytlík s fenyklovými semínky.

Zdroj foto: Elizaveta Galitckaia / Shutterstock.com

Olej se šalvějí

K výrobě repelentů jsou mnohdy využívány lihové základy, ovšem jejich problémem je, že na těle zas tak dlouho kvůli odpařování nevydrží. Proto je většinou lepší zkombinovat bylinky či koření s olejem. Skvěle se k tomu hodí právě šalvěj. Pro výrobu tohoto repelentu si připravte zavařovací sklenici. Tu pak naplňte citrusy, využít můžete pomeranče i citrony, ovšem třeba i grepy a limetky.

Přidejte ještě zhruba 25 lístků šalvěje a vše zalijte olejem. Ve tmě a chladu nechte macerovat alespoň týden, ideálně však můžete vše nechat pořádně rozležet až měsíc. Pak už jen stačí směs scedit a můžete používat. Nejlepší je aplikace na pulzující místa – zápěstí, krk, či třeba za ušima. Takto připravený repelent vás před klíšťaty ochrání zhruba dvě hodiny.

Případně můžete citrusy a šalvěj svařit ve vodě, čímž také vznikne repelent. Ten se však skvěle hodí zejména pro využití na domácí mazlíčky. Pokud totiž směs vetřete do srsti svého psa, bude i on přírodně chráněn.

Klíště vám může způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Jak jí můžete správně a bez rizika odstranit?

Díky svému přírodnímu složení se tyto repelenty hodí pro každého. Z čistě přírodních surovin můžete snadno získat spolehlivou ochranu před nepříjemnými klíšťaty, jejichž výskyt je v přírodě opravdu hojný. Proto je důležité repelent používat, ať už vyrážíte do lesa či třeba na louku.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.