Léto s tenisem – nejkrásnější tenisové dvorce světa

Pokud se věnujete tenisu, ať už aktivně, nebo jen pasivně u televizní obrazovky a chystáte se letos na cesty, určitě přijde vhod několik tipů na tenisové dvorce, které určitě stojí za návštěvu. Pojďme se na ně podívat.

Hampton Court je nejkrásnější kurt na real tennis

Je pravda, že se jedná o něco jako podvod, v tom, že to není “skutečný” tenisový kurt, jak ho známe dnes, ale místo toho kurt na hru zvanou “real tennis”, předchůdce moderního tenisu. Hrál se v hale, na hřišti zhruba o velikosti moderního kurtu a nepochybně nejlepší dochovaný kurt na světě je dnes ten na Hampton Court, kousek od Londýna. Legenda praví, že real tennis původně hráli jen vládnoucí panovníci, což z něj učinilo ryzí „sport králů“.

Zdroj foto: PavleMarjanovic / Shutterstock.com

Eastbourne Stadium Court

Eastbourne Stadium Court je relativně malý (s maximálním počtem 8 000 diváků) a spíše kuriózní (je to vlastně část tradičního přímořského letoviska, ve kterém se nachází), ale je také nepopiratelně krásný. Kromě toho se nejvíce blíží velkoleposti Monte Carla, i když shlíží na často šedé moře u jižního pobřeží Anglie, nikoliv na třpytivé azurové Středomoří. Jeho krása, přestože je zdejší každoroční turnaj jen “rozpinkáním” před Wimbledonem, v průběhu let stále přitahuje mnoho z největších světových hráčů. Martina Navrátilová zde získala neuvěřitelných 11 prvenství, včetně pěti v řadě mezi roky 1982 a 1986, a často popsala hraní Eastbourne jako ideální přípravu na dobytí Wimbledonu.

Tip: Jak se chovat na tenisovém zápase

Tenis je aristokratický sport a jako takový dbá na dodržování etikety. Pokud jej jdete do hlediště sledovat poprvé, je potřeba dodržovat pár jednoduchých a logických pravidel:

  • Pokud rozhodčí požádá diváky o ticho v hledišti, řiďte se tím. Tenisty ruší nejen hovor, šustění, ale třeba zvuky telefonu nebo cvakání při psaní zprávy.
  • Fandění je v pořádku, ale omezte se na potlesk po povedeném míčku a vyhněte se bučení či pískání a nezapomeňte, že během hry je třeba dodržovat striktní ticho.
  • Zůstaňte na místě, nikam neodcházejte. Jediná výjimka je během výměny stran, kdy mají hráči krátkou pauzu, typicky před každým lichým gamem. Rozhodně neopouštějte sedadlo během rozehraného gemu.
  • V žádném případě nepoužívejte fotoaparát s bleskem, ani ten mobilní.
  • Behěm hry sledujte hru. Odložte telefon, knihu, cokoliv jiného a sledujte hráče či hráčky. Vaši pozornost si zaslouží.

Foro Italico, Řím

Římské Foro Italico bylo postaven před druhou světovou válkou na výslovný rozkaz tehdejšího italského diktátora Benita Mussoliniho a zpočátku neslo jeho jméno – „Foro Mussolini“. Mussoliniho ambicí bylo, aby areály pomohly Římu získat právo konat olympiádu v roce 1940, ale ta se kvůli druhé světové válce nekonala. Nicméně, i přes nechvalnou proslulost zadavatele je Foro Italico (jak bylo po válce přejmenováno) estetickým triumfem, s klasicky červenou antukou obvykle krásně kontrastující s modrou římskou oblohou nad ním.

Foro Italico
Foro Italico. Zdroj foto: Aerial-motion / Shutterstock.com

Centre Court v Queen’s Club

I přes nádheru Wimbledonu je toto nejkrásnější travnaté hřiště na světě. Wimbledon Centre Court je nepochybně velkolepý (zejména nyní, když má zatahovací střechu, aby se dalo hrát za každého počasí), ale jeho kolosální velikost je taková, že prostě nemůže konkurovat Centre Courtu v Queen ‘s Club, pokud jde o potěchu oka. John McEnroe si sem chodil zahrát turnaj před Wimbledonem a čtyřikrát dosáhl na prvenství, přičemž celkem třikrát se mu poté povedlo vyhrát také Wimbledon.

Tip: jak si užít letošní Wimbledon

Koncem června a začátkem července ožije Anglie jedinečnou tenisovou událostí, která má pro české fanoušky také své kouzlo. Přestože v mužském tenise nastala poté, co Tomáš Berdych ukončil kariéru, obrovská mezera, mezi ženami a dívkami se neustále objevují nové tváře, které okupují přední pozice žebříčku WTA a na turnajích šokují i největší experty. Letos tak máme několik horkých želízek v ohni, které nezůstávají stranou pozornosti ani u provozovatelů platforem, které nabízejí sázení na tenis, a tyto dámy se určitě vyplatí sledovat. Mezi ženami, které mají podle expertů reálnou šanci na vítězství, jich figuruje hned několik. Favoritkou na vítězství je sice Iga Swiateková s kurzem 3.5 (čím nižší číslo, tím experti tvořící kurzy více věří vítězství dané hráčky) následovaná Naomi Osakaovou s kurzem 8.0, ale Karolina Plíšková, která si určitě bude chtít zopakovat loňskou účast ve finále, tentokrát s vítěznou tečkou, má kurz 12.0 a Petra Kvitová s kurzem 15.0 má vyšší důvěru než legendární Serena Williamsová, které experi dávají stejné šance na celkové vítězství jako Barboře Krejčíkové, loňské šampionce French open ve dvouhře i čtyřhře (kurz 20.0). Nikoliv nulové šance na titul z Wimbledonu má také stále se zlepšující Karolina Muchová s kurzem 35.0. Na čtyřhru se teprve domlouvají páry, ale pokud bude parťačkou Barbory Krejčíkové opět Kateřina Siniaková, se kterou ovládly letošní Australian open, nejpravděpodobnějším scénářem je jejich hladká cesta do finále a drtivé vítězství. 

Monte Carlo

První tenisový turnaj v Monte Carlu se konal v roce 1897, takže je možné, že milovníci tenisu jako F. Scott Fitzgerald (který slavně vyobrazil francouzskou riviéru v Tender Is The Night) a Claude Debussy (jehož poslední významné orchestrální dílo, Jeux, bylo hudebním vyobrazením tenisového zápasu) mohli kdysi sedět na tribunách a dělat, že sledují tenis, ale ve skutečnosti obdivovat neobyčejná panorama před sebou. Hlavní kurt Monte Carla je bezpochyby nejkrásnějším tenisovým kurtem na světě. Je to také důkaz, že tenis je hra pro estéty.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.