Kované součástí interiéru se vyplatí: Jaké se volí nejčastěji?

Bez kování se neobejde fakticky žádný interiér. Jen si ostatně představte takové kuchyňské skříňky bez madel nebo dveře bez kliky či pantů. Fakticky nemyslitelné. V každém případě je zapotřebí rozlišovat různý druhy kování, které je možné ve vnitřních částech domu nebo bytu mít. My se aktuálně podíváme na to, jaké kování se volí pravděpodobně nejčastěji jak z hlediska druhu, tak i samotného umístění a materiálů.

Zdroj foto: H_Ko / Shutterstock.com

Kliky u dveří jako klasika v mnoha variacích

V první řadě se zaměříme na kliky u dveří. Ty mohou být jak klasické, tak i kované. Záleží na charakteru interiéru a exteriéru. Třeba u staršího domu, kde je kovaný plot se standardní nebo posuvnou bránou se takovéto kované kliky obzvláště vyjímají. Vůbec přitom nevadí, že je u brány moderní pohon Came a je posuvná. Stylově může všechno bezesporu dokonale ladit. V interiérových dveřích převládají ale spíše nerezové kliky, případně u starších mosazné. Právě ony dokážou dokonale navodit dojem historického kusu vybavení interiéru.

Stylová madla u skříní a skříněk

Jejich základem jsou v mnohých případech bezesporu vysoce kvalitní kované polotovary. Volit je možné ale také madla z nerezu, případně plastu. ta ale nevypadají nijak vábně a je třeba počítat s jejich minimální životností. Madla musí ke skříním dokonale padnout, a to jak tvarově, tak i barevně. Je přitom jedno, zdali volíte spíše sladění, nebo naopak kontrast.

Panty je třeba volit obezřetně

I u pantů se vyplatí být maximálně obezřetný. Měly by být bytelné a zároveň by se měly pohybovat co možná nejlépe. Jakémkoli zadrhávání již při nákupu symbolizuje nějaký problém. Sázka na levné kování a ušetření právě na této součásti jakéhokoli nábytku se nevyplatí. Brzy se totiž začne skříň otevírat špatně, případně nepůjde dovřít.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.