Koloniální styl bydlení: Milují ho hlavně kreativní a ambiciózní lidé se smyslem pro cestování

Interiérový design může mít mnoho podob, stačí si jen vybrat styl, který je vašemu srdci nejblíže. Pokud milujete zajímavé materiály a mísení vzorů, pak se určitě zamilujete koloniální styl bydlení.

Zdroj foto: Hywit Dimyadi / Shutterstock.com

Ten je inspirovaný dávnou historií z doby obydlování nových provincií.

Koloniální styl bydlení

Tmavé dřevo, mísení materiálů, více stylů a vzorů. Stylová kombinace všech těchto oborů se v interiérovém designu nazývá koloniální. Jak ale tento styl v interiéru vznikl? Odpovědi hledejte v historii. Právě v době, kdy se pořádaly zámořské expedice, vzniklo mixování různých kultur a materiálů.

Získávání moci a dobývání nových území se dotýkalo především evropských zemí, nejvíce se v dobývání angažovala například Anglie, Holandsko, Francie nebo Španělsko. Jejich zásadní prvky se tak odráží v koloniálním stylu spolu s nádechem exotiky. Výsledkem je pak originální design plný zajímavých prvků a detailů.

Evropa spolu s exotikou

Evropská kultura a její prvky jsou dominantním stylem, avšak doplňky a pár zajímavých kusů nábytku se inspirují v domorodém stylu exotiky, ať už v materiálech, vzorech nebo barvách. Co všechno tedy může být hlavním znakem koloniálního stylu bydlení?

Prvek, bez něhož se u tohoto stylu neobejdete, je masivní dřevěný nábytek. Nejčastěji teakové dřevo je použito v případě komod či prádelníků v ložnici, jídelního stolu nebo také u konferenčního stolu v obývacím pokoji.

Koloniální styl: charakteristické prvky

Velmi oblíbenou součástí koloniálního stylu je také kůže a neopracovaný kov. Uprostřed obývacího pokoje tak můžete vidět mohutnou kožešinu nebo také dominantní koženou pohovku z přírodní kůže.

Mezi barvami vévodí spíš ty přírodní a zemité, do oblíbené škály tónů patří:

  • písková,
  • hnědá,
  • ivory,
  • zelená,
  • tmavě modrá.

Všechny tyto barvy se používají zejména v matné verzi, lesklé provedení je moderní a k vůni exotiky se moc nehodí.

Koloniální styl je oblíbený u cestovatelů

Pro koho je koloniální styl určený? Většinou si v interiéru vybírají tento styl mladí a ambiciózní lidé s láskou v cestování. Z různých cest si totiž mohou dovézt další suvenýr, který se hodí jako perfektní dekorace do jejich domácnosti.

Koloniální styl plný zajímavých barev, vzorů i materiálů je velmi inspirativní, proto si jej vybírají také kreativní lidé, co se rádi ponořují do svých snů. V tomto interiéru se budete vždy cítit pohodlně, stabilně a bezpečně. Mohou za to především tlumené barvy a mnoho přírodních prvků.

Zdroj foto: ESstock / Shutterstock.com

Tipy na zajímavé interiérové kousky

Zajímavosti na osobitém stylu interiéru dodávají především detaily a maličkosti, nad nimiž je nutné se zamyslet. Do koloniálního stylu se hodí vše, co si přivezete ze zajímavých cest. Zkuste se zasnít a představte si, co všechno tehdejší objevovatelé používali, viděli a cítili.

Jako první vás nejspíš napadne globus. Ano, přesně takový kousek dekorace vám nesmí v obývacím pokoji chybět. Spolu se masivním nábytkem a kožešinou na zemi bude stojací dobový globus vypadat skvěle. Navíc jsou některé globusy i praktické, můžete si do nich totiž schovat oblíbenou whiskey nebo jiný druh alkoholu a pohoštění pro případnou návštěvu.

Bude to ale chtít také nádech exteriéru. Domorodé národnosti se totiž zdržovaly zejména venku. Zkuste si třeba do rohu s designovou lampou pořídit vyplétané křeslo, které bude perfektní volbou pro chvíle klidu s knížkou. Když ke křeslu pořídíte inspirativní odkládací stolek z mangového nebo teakového dřeva, bude celý čtecí koutek vyzařovat krásnou atmosférou.

Nezapomeňte na vůni dálek

Abyste podpořili všechny materiály, kusy nábytku a dekorací, je třeba vnímat celkovou atmosféru všemi smysly. Pořiďte kvalitní difuzér a do něj některou z exotických vůní. Dřevitá vůně bude působit na tajemnou atmosféru dokonale.

A jaký styl bydlení máte oblíbený vy?

Zdroj: homestolove.com.au

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.