Oblíbené velikonoční dekorace – Vajíčka, skořápky i proutí

Velikonoční dekorace si nemusíte jen kupovat, spoustu z nich zvládnete hravě vyrobit doma – a třeba i se svými dětmi. Možností je mnoho, můžete využít skořápky, vajíčka, papír a mnoho jiného materiálu.

Velikonoce nejsou jen křesťanskými svátky, ale především oslavou jara. Během této doby oslavujeme nový život, zmrtvýchvstání Ježíše Krista a taky konec dlouhé zimy. Svátky jsou to barevné a veselé, doprovázejí je lidové tradice a dobré jídlo. O Velikonocích bychom si ani neměli zapomenout vyzdobit domov.

Venkovní velikonoční dekorace

Velikonoční věnec

Kromě interiérů našich příbytků chceme mít na jaře a během Velikonoc ozdobené i exteriéry našich domů či bytů. Snad nejkrásnějším a zároveň nejvíce všímavým doplňkem jsou velikonoční věnce. Velikonoční dekorace na dveře jsou opravdu poutavé a nejvíce obdivované. Věnce si můžete vyrobit ze zeleného mechu, větviček, umělých i živých květin či malovaných vajíček. Postačí vám základ pro věnec, na který postupně nalepíte oblíbené dekorace nebo přivážete provázkem.

velikonoční dekorace venkovní
Zdroj foto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

Jednoduchý a minimalistický věnec vytvoříte i ze skořápek z vajec. Stačí si odložit větší množství již rozpůlených skořápek, které pak nalepíte po obvodu věnce.

Dekorace z proutí

Přírodní dekorace vyrobené ze všeho, co najdeme v přírodě, vždy patřily mezi ty nejoblíbenější. Dekorace z proutí jsou typické zejména pro období jara, vždyť přece z proutí se plete i velikonoční pomlázka.

Z nasbíraného proutí si můžete připravit věnec, zapíchnout ho do květináčů a dozdobit tak jarní truhlíky nebo si jej dejte jen tak do vázy a zavěste na něj pár velikonočních vajíček.

Velikonoční dekorace na stůl

Dekorace z velikonočních vajíček

Nejznámější velikonoční dekorací a tradicí jsou určitě malovaná vajíčka. Existuje celá řada způsobů, jak vajíčka ozdobit, pokud ale chcete jít letos eko cestou, zapomeňte na kupované barvy a zkuste to jako naše babičky. Asi nejznámější starou metodou je barvení za pomoci cibulových slupek. Tato metoda je ale poměrně náročná.

Mnohem jednodušší může být metoda vaření syrových vajec v nálevu, který si připravíte ze surovin, co najdete doma ve spíži.

  • Například žlutá vajíčka získáte, když povaříte vodu s kari kořením a solí. V nálevu stačí vejce vařit deset až patnáct minut.
  • Zrzavá vajíčka zase vzejdou, když si připravíte nálev z vody, pěti sáčků černého čaje a soli.
  • Zelenou barvu pak zajistí špenátový protlak.

Malované vejce klidně zkuste naskládat i do vázy s vodou a svými oblíbenými květinami, stejně skvěle budou vypadat s větvičkami.

TIP: Na co nezapomenout před velikonočními svátky

Velikonoční dekorace ze skořápek

A zase ta vajíčka. Využít se k výrobě dekorací dají i vaječné skořápky. Když se vám podaří vajíčko rozbít tak, aby zbyla alespoň polovina skořápky, získáte základ pro okouzlující velikonoční dekoraci.

  1. Skořápku omyjte a dejte do ní kousek vaty nebo odličovacího tampónku.
  2. Vatu dobře navlhčete vodou a zasejte semínka řeřichy.
  3. Řeřicha během pár dnů vyroste – a budete mít krásné velikonoční osení.
  4. Skořápky ponechejte v obalu od vajec nebo je usaďte do keramických držáků na vajíčka.
velikonoční dekorace
Zdroj foto: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Řeřicha je navíc léčivou bylinkou, která posiluje imunitu, podporuje trávení a poradí si i s infekcemi v těle. Takže ji po Velikonocích nezapomeňte sníst.

Do skořápek pak můžete dát i malé barevné květinky jakéhokoliv druhu, stačí využít skořápku jako vázu a pravidelně dolévat vodu. Ze skořápek se dá vyrobit i velikonoční věnec, ten koneckonců uděláte i z celých vajíček. Malovaná barevná vajíčka můžete naskládat do košíčků a naaranžovat je společně s dalšími velikonočními dekoracemi, malými zajíčky nebo kuřátky. Fantazii se meze nekladou.

Velikonoční dekorace z papíru

Vytvořte kreativní výzdobu do vašeho interiéru. Chcete-li vytvářet jen základní věci stačí vám k tomu jen papír a nůžky. Pokud máte čas, určitě využijete také lepidlo. Základem barevné velikonoční výzdoby je barevný papír. Pokud nemáte, nevadí využít můžete barevné tužky nebo fixy.

Najděte si maketu velikonočního zajíčka, beránka nebo vajíčka a můžete začít. Určitě potěší také slepice z papíru.

Takové velikonoční ozdoby můžete položit na velikonoční stůl nebo zavěsit na vhodné viditelné místo.

Užijte si Velikonoce!

Zdroj: Housebeautiful.com


Tipy na další dekorace

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.