Velikonoční dekorace, které vás ohromí aneb v hlavní roli vajíčka

Velikonoce nejsou jen křesťanskými svátky, ale především oslavou jara. Během této doby oslavujeme nový život, zmrtvýchvstání Ježíše Krista a taky konec dlouhé zimy. Svátky jsou to barevné a veselé, doprovázejí je lidové tradice a dobré jídlo. O Velikonocích bychom si ani neměli zapomenout vyzdobit domov. Velikonoční dekorace si nemusíte jen kupovat, spoustu z nich zvládnete hravě vyrobit doma – a třeba i se svými dětmi.

Zdroj foto: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Co by byly Velikonoce bez kraslic

Nejznámější velikonoční dekorací a tradicí jsou určitě malovaná vajíčka. Existuje celá řada způsobů, jak vajíčka ozdobit, pokud ale chcete jít letos eko cestou, zapomeňte na kupované barvy a zkuste to jako naše babičky. Asi nejznámější starou metodou je barvení za pomoci cibulových slupek. Tato metoda je ale poměrně náročná.

Mnohem jednodušší může být metoda vaření syrových vajec v nálevu, který si připravíte ze surovin, co najdete doma ve spíži.

  • Například žlutá vajíčka získáte, když povaříte vodu s kari kořením a solí. V nálevu stačí vejce vařit deset až patnáct minut.
  • Zrzavá vajíčka zase vzejdou, když si připravíte nálev z vody, pěti sáčků černého čaje a soli. Zelenou barvu pak zajistí špenátový protlak.
Zdroj foto: Zolnierek / Shutterstock.com

Čarování se skořápkami

A zase ta vajíčka. Využít se k výrobě dekorací dají i vaječné skořápky. Když se vám podaří vajíčko rozbít tak, aby zbyla alespoň polovina skořápky, získáte základ pro okouzlující velikonoční dekoraci.

  1. Skořápku omyjte a dejte do ní kousek vaty nebo odličovacího tampónku.
  2. Vatu dobře navlhčete vodou a zasejte semínka řeřichy.
  3. Řeřicha během pár dnů vyroste – a budete mít krásné velikonoční osení.
  4. Skořápky ponechejte v obalu od vajec nebo je usaďte do keramických držáků na vajíčka.

Řeřicha je navíc léčivou bylinkou, která posiluje imunitu, podporuje trávení a poradí si i s infekcemi v těle. Takže ji po Velikonocích nezapomeňte sníst.

Do skořápek pak můžete dát i malé barevné květinky jakéhokoliv druhu, stačí využít skořápku jako vázu a pravidelně dolévat vodu. Ze skořápek se dá vyrobit i velikonoční věnec, ten koneckonců uděláte i z celých vajíček. Malovaná barevná vajíčka můžete naskládat do košíčků a naaranžovat je společně s dalšími velikonočními dekoracemi, malými zajíčky nebo kuřátky. Fantazii se meze nekladou.

Malované vejce klidně zkuste naskládat i do vázy s vodou a svými oblíbenými květinami, stejně skvěle budou vypadat s větvičkami. Užijte si Velikonoce!

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Používáním stránky souhlasíte s používáním cookies potřebných pro správného fungování webstránky, marketingové a analytické účely Souhlasím Více informací