Jak opravit kapající kohoutek: Svépomocí rychle a levně

Kapající kohoutek baterie občas potrápí každého z nás, netřeba ale ihned panikařit nebo volat instalatéra. Drobnou opravu kapajícího kohoutku zvládne každý sám doma, jen je potřeba vědět, jak na to.

Nemusíte se ani obávat toho, že by hned byla potřeba celková výměna baterie, která se jistě prodraží. Někdy stačí utáhnout těsnění, jindy je dobré vyměnit celou kartuš. I to je však hračka.

Zdroj foto: Maples Images / Shutterstock.com

Proč kohoutek kape

Pokud si všimnete, že vám doma baterie v kuchyni nebo vanová baterie začíná kapat, je dobré ji co nejdříve opravit. Důvodem kapajícího kohoutku může být zrnko písku, které se dostalo někam, kam nemělo, velmi často jsou ale na vině nánosy vodního kamene.

Vodní kámen je zlo, nejčastěji se právě vodní kámen postará o pořádnou neplechu, usazuje se totiž na kartuši baterie. Kartuše je vlastně srdcem každé koupelnové nebo kuchyňské baterie, zde se mísí studená voda s teplou, a pokud praskne vlivem vodního kamene, začne kohoutek kapat.

Proč nenechat kohoutek kapat dlouho

I když se to nemusí tak na první pohled zdát, kapající kohoutek není radno podceňovat. I když kape opravdu pomalu a po malých kapkách, za den to udělá dost vody, za týden pak ještě více. Tím se zbytečně plýtvá voda. V případě, že problém neřešíme dlouhodobě, zbytečně nám vykape neskutečně množství vody, a nakonec si v ročním zúčtování pořádně připlatíme.

Zdroj foto: SeventyFour / Shutterstock.com

Nejde ale jen o to, že zbytečně plýtváme vodou a nešetříme. Kapající kohoutek nás může obtěžovat, nehledě na to, že z neřešeného banálního problému se může vyklubat problém větší, pak už je potřeba měnit mnohdy i celou baterii, což také není nejlevnější záležitost.

Jak to vyřešit

V případě, že máte doma ještě starou kohoutkovou baterii, bude oprava jednodušší.

  • Problém totiž nejčastěji bývá v těsnění, a to stačí pouze dotáhnout.
  • Před každou opravou nezapomeňte vždy zastavit přívod vody a můžete se pustit do práce.
  • Důležité je mít po ruce náhradní těsnění a také kleště takzvané sikovky.
  • Kohoutek se odšroubuje, těsnění staré se sundá a musí se na jeho místo dát nové těsnění stejné velikosti.
  • Pomocí kleští všechno nezapomeňte pořádně dotáhnout.
  • Poté, co nasadíme zpět hlavici, je dobré pustit přívod vody a zkusit, jak byla oprava úspěšná.

Pokud voda stále prosakuje, je nutné všechno ještě dotáhnout.

V případě, že se jedná o baterii dnes už běžněji využívanou, tedy pákovou, bude problém nejspíš v kartuši baterie. Tu je potřeba vyjmout a vyměnit za novou – samozřejmě musíme pořídit úplně stejnou kartuš. Pokud nevíte, jak ji vybrat, vyjměte ji z baterie a vezměte si ji s sebou do obchodu, špatně zvolená kartuše by vám neseděla.

  • Opět si na pomoc budete muset vzít kleště sikovky nebo stranový klíč.
  • Ke kartuši se dostanete snadno, stačí nejprve sejmout z baterie malý kryt – tedy barevný rozlišovač studené a teplé vody.
  • Pomocí šroubováku uvolníte šroubek, a pak vysunete opatrně směrem vzhůru páku. Po výměně kartuše je nutné ujistit se, že jste všechny součástky dali zase správně na své místo.

Opravit kapající kohoutek zvládne každý. Stačí mít správné nářadí a také trošku trpělivosti.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.