Jaká jsou tradiční a netradiční jména pro děvčátka?

Vybrat jméno pro holčičku může dát pořádně zabrat. Jestliže stále nemáte jasno, jaké jméno bude to nejlepší, může vám při výběru pomoci několik různých tipů a návrhů. Záleží jen na vás, zda se chcete držet klasiky, nebo raději vyberete méně tradiční jméno.

jména pro děvčátka
Zdroj foto: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Nejčastější jména pro holčičky

Nabízí se rovnou několik různých jmen, která jsou velmi populární. Na jednu stranu, pokud se rozhodnete vybírat z této skupiny, získáte jméno, které je oblíbené hlavně pro svůj význam a krásu.

 • Je však třeba myslet také na to, že později ve školce a škole se ve třídě může setkat více holčiček se stejným jménem.
 • Ovšem tradiční česká jména jsou většinou skvělou volbou. Jestliže hledáte originální řešení, přičemž jméno nebude příliš výrazné, můžete se zaměřit na aliteraci.
 • To znamená, že jméno bude začínat na stejné písmeno jako příjmení. Díky tomu budou společně obě jména ladit, přičemž si zachovají určitou originalitu.

Mezi nejčastější jména u nás patří

 1. Eliška,
 2. Anna,
 3. Tereza.

Další oblíbená jsou také:

 1. Karolína,
 2. Ema,
 3. Sofie.

Přiměřená originalita

Někteří rodiče se snaží vybírat opravdu netradiční jméno, které moc holčiček nemá. Jenže je důležité to s originalitou zbytečně nepřehánět. Především je důležité myslet na to, aby jméno šlo dohromady s příjmením. K typicky českému příjmení totiž není zrovna ideální volit netradiční jména cizího původu. Kromě toho je dobré myslet také na výslovnost, aby se jménem dítko nemělo akorát problémy. Nabízí se celá řada skvělých jmen, které nejsou přespříliš populární.

Přílišná originalita může někdy být na škodu, navíc s exotickým jménem, které není v kalendáři, nemusí matrika souhlasit. Většinou také bývá složité domluvit se na jménu mezi oběma rodiči. Je proto lepší najít více možností, mezi kterými nebudou i příliš netradiční jména. Díky tomu najdete to pravé.

Netradiční jména pro děvčátka, která se u nás vyskytují:

 1. Ruby,
 2. Lilith,
 3. Olivia,
 4. Ava,
 5. Emily,
 6. Mia a další.

Jména, která postupně zanikají

Seznam jmen pro holčičky je opravdu dlouhý. V posledních letech však z prvních příček mizí tradiční jména, která přitom krásně znějí. Jestliže se tedy nechcete držet aktuálních trendů, a přesto hledáte něco tradičního, nabízí se hned několik jmen.

Zkuste do výběru zařadit také jméno:

 • Taťána,
 • Lydie,
 • Jindřiška,
 • Ivona.

Jmen, která se postupem času vytrácejí, je opravdu hodně. Přičemž to vůbec neznamená, že by nebyla hezká. Zejména na klasická česká jména, která nosila hlavně naše babičky, bychom neměli zapomínat. Skrývají v sobě totiž určité kouzlo, přičemž se rozhodně nemusíte bát, že by stejné jméno mělo mnoho holčiček ve vašem okolí.

Při výběru jména byste si měli dát opravdu záležet a dát si na čas. Je to totiž důležitá volba, která vaše dítě může výrazně ovlivnit. Snažte se proto vybírat ze jmen, která nevyvolají zbytečný rozruch a nežádoucí přezdívky.

TIP: Jaká jsou tradiční a netradiční jména pro chlapce?

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.