Jak vybrat žaluzie?

Stínící systémy do oken jsou tady od toho, aby nám zajistily komfortní prostředí v místnosti. Ne vždy totiž ostré sluneční paprsky vítáme a chceme průnik světla do interiéru omezit. Stínících systémů existuje celá řada, přičemž mezi ty nejpopulárnější patří v současné době zejména žaluzie. Pojďme se podívat na to, z čeho si můžete na trhu vybírat, a na co si dát při výběru pozor.

Zdroj foto: Tee11 / Shutterstock.com

Tmavé nebo světlé žaluzie?

Možná si to ihned neuvědomíme, ale jedním ze základních faktorů při výběru žaluzií je jejich barva. Ta by jednak měla určitým způsobem ladit s barvou rámu vašeho okna, ale také je potřeba počítat s tím, že světlé a tmavé odstíny mají rozdílné vlastnosti. 

Pokud jde o barvy jako takové, tak pokud máte třeba bílá plastová okna, můžete do nich bez problému dát také bílé žaluzie, případně využít žaluzií stříbrných s metalickým efektem, které ladí s více barvami oken. Pokud byste využili třeba žaluzií hnědých, tak by to z designového hlediska nevypadalo příliš dobře. Tmavší barva žaluzií bude lépe působit v dřevěných oknech tmavších odstínů. Obecně je pro většinu instalací vhodné: 

  • zvolit světlejší odstíny žaluzií,
  • barvu žaluzií citlivě sladit s rámem okna.

Již jsme naznačili, že tmavé a světlé odstíny mají různé vlastnosti. A proč se spíše zaměřit na ty světlé? Důvod je ten, že tmavá barva žaluzie by vám mohla ubírat velké množství světla v místnosti. A to i v případě, pokud takové žaluzie budou otevřené. Taky je důležité zmínit to, že tmavé barvy více přitahují sluneční záření. To znamená, že taková žaluzie se více zahřívá od slunečních paprsků, které se do její plochy opírají, a tím vám také více zahřívá prostor v místnosti. Hovoříme samozřejmě o žaluziích, které jsou instalovány zevnitř.

Stále ale platí, že je důležité, aby barva žaluzií nebyla v rámu vašeho okna jako pěst na oko. Proto se většinou volí podobné barevné odstíny a platí to opět zejména pro žaluzie interiérové, které se instalují nejčastěji přímo na křídlo okna.

Jaké máme typy žaluzií?

Pokud jsme výše hovořili o interiérových žaluziích, tak nás to přivádí k další otázce. A to je ta, jaký vlastně zvolit typ žaluzií. Můžeme si totiž vybírat hned z několika druhů. Obvyklé rozdělení je na: 

  • horizontální žaluzie,
  • vertikální žaluzie,
  • venkovní žaluzie.

Interiérové žaluzie

Klasické horizontální žaluzie, které se instalují přímo na křídlo okna z vnitřní strany, jsou asi nejběžnější typ interiérových žaluzií. Jedná se zároveň o nejvíce ekonomické řešení, proto jej volí většina lidí. Určitou nevýhodou je zvyšování teploty v místnosti, což platí zejména pro tmavší barvy, jak jsme si řekli výše. Pokud se do takových žaluzií totiž opřou sluneční paprsky, mohou v interiéru působit jako menší radiátor. Vždy ale samozřejmě záleží na tom, na jakou světovou stranu je okno situováno a jak moc je vystaveno slunečním paprskům. Pokud máte rádi přírodní materiály, můžete zvolit také žaluzie ze dřeva. Žaluzie do interiéru, ať už horizontální nebo vertikální, o kterých budeme psát dále, se ovládají mechanicky. Nejčastěji je to řešeno: 

  • řetízkem,
  • šňůrkou a tyčkou.

Druhou velmi oblíbenou variantou interiérových žaluzií jsou tedy žaluzie vertikální. Pokud se rozhodnete zvolit vertikální žaluzie, můžete si vytvořit v interiéru velmi zajímavý designový prvek. Tyto žaluzie totiž nemusejí být pouze ve fádním bílém látkovém provedení, ale můžete je mít také v mnoha barvách a třeba v luxusní dřevěné tkanině. Existuje také moderní provedení v podobě šňůrových žaluzií, které se skvěle hodí třeba do francouzského okna do vstupu na terasu.

Venkovní žaluzie

Pokud jste připraveni investovat do stínícího systému více, můžete zvolit venkovní žaluzie. Za to dostanete dnes asi nejmodernější možné řešení, které může zároveň plnit také bezpečnostní úlohu. V případě venkovních žaluzií také nehrozí, že by vám jakkoliv ohřívaly vzduch v místnosti, protože jsou vně okna. Jsou v provedení s různou šířkou a zakřivením lamel, přičemž můžete zvolit také lamely bezpečnostní, které mohou sloužit jako ochrana proti vniknutí do objektu. Tyto žaluzie lze ovládat: 

  • mechanicky klikou,
  • elektromotorem.

Pokud už se někdo rozhodne pro venkovní žaluzie, tak zpravidla volí ovládání elektromotorem, které je velice komfortní. Přitom je vždy stále umožněno žaluzie ovládat ručně, třeba v případě výpadku elektrického proudu.

Žaluzie nebo rolety?

V případně stínících systému samozřejmě každého nejprve napadnou žaluzie. Možná jste ale uvažovali také nad tím, zda místo nich nezvolit třeba rolety. Jaké jsou tedy hlavní rozdíly ve způsobu stínění a využití žaluzií a rolet?

Hlavní rozdíl samozřejmě spočívá ve způsobu stínění. V případě žaluzií můžete jednak naklápět lamely zároveň je také vytahovat. V případě rolet stínění regulujeme pouze vytažením při spuštění rolety, a to třeba i částečně.

Zajímavým řešením jsou v tomto ohledu tzv. žaluzie den a noc. Ty totiž kombinují určité výhody žaluzií a rolet. Je to netradiční elegantní řešení, kde si regulujete intenzitu světla v místnosti překrývání průhledných a částečně průhledných pásků na roletě.

Způsob ovládání rolet se prakticky nijak zásadně neliší od žaluzií. V případě interiérových provedení je zde opět ruční ovládání pomocí řetízku, v případě venkovních rolet, máte opět možnost ovládat je elektromotorem.

Zdroj foto: Chakrit Yenti / Shutterstock.com

Montáž žaluzií a jejich nastavení

S ohledem na interiérové žaluzie si je můžete nechat udělat na míru vašim oknům a nechat si je také namontovat odbornou firmou. Takové žaluzie však můžete instalovat také svépomocí. Instalace není zase tak složitá, jen je potřeba určitá zručnost. Postup typické montáže na okenní křídlo je následující: 

  • Vystřeďte žaluzie a přišroubujete je k okennímu rámu do zasklívací lišty,
  • Navrtejte dírky pro napínací kolíky do spodní lišty,
  • Do navrtaných dírek vložte silon a do silonu zatlačte kolík,
  • Vypněte kolíky a přebývající konce zakraťte nůžkami,
  • Zakryjte boční desky krytkami,
  • Připevněte držák řetízku žaluzie do zasklívací lišty.

Než se pustíte do samotné montáže je důležité upozornit také na to, že žaluzie je potřeba nechat při montáži zatažené, nikdy je neroztahujte. Popsali jsme si typickou montáž na okenní křídlo, ale žaluzie můžete montovat také do stropu nebo do zdi.

Rozhodnete-li se montovat venkovní žaluzie, v tomto případě je velmi vhodné zvolit odbornou firmu. Provedení je již náročnější, a to i s ohledem na zapojení v případě ovládání elektromotorem. Co můžete sami udělat, je provést stavební úpravy, například pokud chcete instalovat kazetu se žaluzií pod omítku nebo zateplení. S ohledem na zapuštění kazety je vhodné na venkovní žaluzie myslet už při stavbě nebo rekonstrukci.

Oprava a výměna žaluzií

Jednou z nejčastějších závad při ovládání interiérových žaluzií je přetržený řetízek, respektive přetržený vodící silon. Opravu můžete řešit jak s dodavatelskou firmou, tak rovněž svépomocí. Hlavně u silonu to není příliš náročné. 

Je potřeba nejprve odstranit krytky žaluzií na bocích, kde jsou přišroubovány k oknu. Vytáhnout nahoru lamely a odšroubovat vruty, kterými je žaluzie připevněna k oknu. Vytáhnete poškozený silon, srovnáte lamely žaluzií k sobě, protáhnete nový silon a upevníte vlasec v horní kolejnici. Po opětovném namontování žaluzie protáhněte silon v dolní části okna kolíkem. Silon je potřeba napnout, čehož docílíte mírným povolením zajišťovací destičky v horní části okna a postupným napínáním.

Náhradní díly a ceny

Pokud potřebujete sehnat na žaluzie náhradní díly, tak u běžný závad není cena vysoká. Bavíme-li se o přetrženém vodícím silonu, jehož opravu jsme si popsali výše, tak metr délky stojí v řádech desetikorun. Mezi náhradní díly patří také krytky horního i spodního profilu žaluzie, úchyty ovládání žaluzie, řetízky a další. Nejedná se o drahé díly, opravu vám může prodražit zejména účtování samotné práce technika.

Co zohlednit při čištění žaluzií?

Při čištění interiérových žaluzií je vhodné postupovat opatrně, zejména abyste nepoškodili vodící silon či řetízek. Důvodem jejich přetržení je často právě nešetrné čištění žaluzií. Jak tedy o žaluzie správně pečovat? Určitě se vyhněte přípravkům, jako jsou různé tekuté prášky, které obsahují drsné částečky. Stejně tak nepoužívejte žádné drátěnky ani jiné drsné čistící pomůcky. Postup čištění se odvíjí od typu žaluzií a použitého materiálu.

Zdroj foto: Alex Brylov / Shutterstock.com

Čistíme horizontální žaluzie

Nejčastěji používaný typ žaluzií není příliš náročný na údržbu. Důležité je zejména lamely pravidelně zbavovat prachu, který je vidět hlavně na tmavší barvách. Také proto jsou praktičtější světlejší lamely. Při odstraňování prachu lamely uzavřete do krajní polohy a můžete použít buď běžný bavlněný hadřík nebo ruční vysavač s nástavcem. Následně lamely přetočte na druhou stranu a celý proces opakujte.

Čistíme vertikální žaluzie

V případě vertikálních žaluzií také není údržba nějak pracná. Opět můžete použít buď navlhčený bavlněný hadr nebo vysavač. Vše se odvíjí mimo jiné od toho, z jakého materiálu jsou vaše žaluzie vyrobeny. Textilie, které jsou u vertikálních žaluzií časté, se dobře udržují vysavačem, hladké povrchy naopak hadříkem.

Specifika čištění přírodních materiálů

Speciální péči mohou vyžadovat přírodní materiály. V některých případech jsou lamely tvořeny dřevem, přičemž v takovém případě je čistěte ideálně suchou cestou. Použití vody by totiž u dřevěných lamel mohlo způsobit barevné změny, ale i změny tvaru. Postačí vám tedy na čištění prachovka nebo jemný hadřík. S vodou nebývá problém u bambusový žaluzií, které jsou v tomto ohledu odolnější.

Péče o venkovní žaluzie

V případě automaticky ovládaných venkovních žaluzií si při jejich provozu dávejte pozor zejména na námrazu nebo na silné znečištění. Tyto překážky je potřeba odstranit a do té doby žaluzie nepoužívat. V obou případech by totiž mohlo dojít k poškození elektrického mechanizmu ovládání žaluzie.

Postup pravidelného čištění je podobný jako u horizontálních žaluzií v interiéru. Sklopte je na jednu a následně na druhou stranu, přičemž můžete použít mýdlový roztok nebo trochu běžného prostředku na nádobí. Následně vše opláchněte čistou vodou.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.