Jak potěšit andulku, papouška a další domácí ptáky? Nabídněte jim pamlsky, které milují

Pamlsky, dobrůtky, sladkosti, kokina… Říkejte tomu, jak chcete, všichni víme, o čem je řeč – protože je všichni živí tvorové, ať mají dvě nohy, čtyři nohy nebo křídla, milují. Jak ale třeba pro takovou andulku nebo jiného ptačího mazlíčka vybrat pamlsek, na kterém si pochutná a zároveň přispěje do jídelníčku zdraví prospěšnými látkami? Pojďte objevit svět ptačích laskomin.

Zdroj foto: M. Schauer / stock.adobe.com

Každý druh opeřence má své jedinečné výživové potřeby. Pokud máte doma andulku, krmivo ani pamlsky pro kanárka pro ni nebudou to pravé ořechové. Proto je důležité zjistit výživové požadavky právě toho druhu, který vám doma v kleci dělá radost. Dejte si tu práci a přizpůsobte jim veškeré krmení tak, aby splnilo účel – tedy aby si na nich pták pochutnal a zároveň mu dodaly potřebné živiny. Jaké pamlsky pro ptáky se hodí pro ty nejběžněji doma chované druhy?

Čím potěšíte vašeho domácího polétavého kamaráda?

Andulky jsou převážně semenožravé, a tak pamlsky pro andulky budou nejčastěji založeny právě na semenech. Ve spojení s oříšky a ovocem jsou to pamlsky, po kterých se vaše andulka bude moct uklovat. Velmi oblíbené jsou také nejrůznější druhy exotického ovoce, sušenky a tyčinky.

Kakaduové a další střední či velcí papoušci mají sklon k obezitě, proto s pamlsky opatrně. Pamlsky pro papoušky totiž tradičně bývají rovněž založeny na semenech, která jsou energeticky vydatná. Milují oříšky, nicméně cereáliemi, krekry ani tyčinkami rovněž nepohrdnou.

Kanárci potřebují zahrnout zdroje vápníku, a tak často najdete i pamlsky obohacené právě o tuto minerální látku. Měli by dostávat také malé množství živočišných proteinů, proto se možná nevyhnete koupi sušených moučných červů.

Znáte senegalské proso? Jakožto majitel papouška či jiného okrasného druhu ptáka byste měli. Jedná se o perfektní, zdravou lahůdku pro všechny ptáky a jedinečný doplněk k základnímu krmivu pro ptáky. Obsahuje plno vitamínů, a dodá tak ptákům extra porci vitality.

Kdy je na pamlsky nejlepší doba?

Pamlsky jsou výborná odměna při tréninku nebo za naučení nových dovedností – podobně jako u psů. Ptáci jsou velmi inteligentní a rychle ochočitelní, přičemž podávání pamlsků s tímto procesem výrazně pomůže.

Další příležitostí jsou například opeřencovy narozeniny. Ty by se bez jeho oblíbené dávky pamlsků neměly obejít. Pamatujte však na to, že by pamlsky neměly tvořit více než 10–20 % celkového denního příjmu potravy ptáka. Pravidelné podávání v malém množství pomůže udržet správnou výživu.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.