Jak nejlépe vyprat? 4 tipy na správné praní prádla

Vědět, jak správně vyprat, je důležité. Zajistíte tak čistotu oblečení, ale také jeho dlouhou životnost a zachování kvality. Díky několika tipům lze předejít častým chybám, které způsobují rychlé stárnutí oblečení.

Sledujte štítky s informacemi o praní

Na štítcích s informacemi o praní jsou uvedena doporučení ohledně teploty praní, sušení prádla a dalších úpravách. Je důležité tyto informace sledovat, abyste zabránili poškození oblečení a zachovali jeho kvalitu. Na štítcích jsou zpravidla uvedena tato doporučení:

 • Teplota praní: Vždy je uvedena doporučená teplota vody pro vybraný kousek oděvu. U jednotlivých materiálů se vhodná teplota může výrazně lišit. Zatímco bavlna většinou zvládne i velmi vysoké teploty, pro různé syntetické materiály, hedvábí či vlnu je vhodnější nižší teplota vody.
 • Sušení: Na štítku s informacemi o praní je uvedeno, zda může být dané prádlo sušeno v sušičce, nebo zda má být sušeno pouze na vzduchu. 
 • Některé štítky obsahují i další doporučení, jako je například žehlení nebo chemické čištění. Je důležité se řídit těmito doporučeními, abyste zabránili poškození oblečení, blednutí barev a podobně.
Zdroj obrázku: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com

Množství pracího prostředku

Používání správného množství pracího prostředku je důležité pro to, aby se prádlo správně vyčistilo a zároveň aby se předešlo alergickým reakcím. Následující tipy vám mohou pomoci při volbě správného množství produkty:

 • Používejte prostředky na praní podle pokynů na obalu. Na obalech pracích prostředků je uvedeno doporučené množství pro dané množství prádla. Je důležité se řídit těmito doporučeními, abyste zabránili použití příliš velkého či naopak příliš malého množství produktu.
 • Přizpůsobte množství pracího prostředku množství prádla a stupni znečištění. Pokud máte méně prádla nebo pokud je méně znečištěné, můžete použít menší množství pracího prostředku. Naopak, pokud máte více prádla nebo pokud je více znečištěné, můžete použít větší množství.

Ideální množství prášku nebo gelu je velmi důležité. V případě, že ho dáte málo, pravděpodobně nedosáhnete takové čistoty prádla. Na druhou stranu, pokud dáte do pračky moc produktu, pak hrozí vznik skvrn na oblečení, či se mohou objevit alergické reakce při nošení špatně vypraného oblečení.

Správné praní

Základní zásady pro praní jsou relativně jednoduché – správná teplota vody, sušení, volba množství pracího prostředku. Kromě toho je však důležité držet se i obecných zásad, aby si vaše oblečení zachovalo kvalitu a nesnižovala se jeho životnost.

 • Množství prádla v pračce – je důležité, abyste neplnili pračku příliš velkým množstvím prádla. Nejenže to není dobré pro pračku, ale také se oděvy nemusí pořádně vyprat. Na druhou stranu zapínání poloprázdné pračky není zrovna ekonomické.
 • Četnost praní – nejlepší je prát oblečení, pokud je špinavé. To zní jako samozřejmost, ovšem řada lidí pere až příliš často. Jednou nošené tričko mnohdy není třeba ještě prát. Proto dobře zvažte, kdy je čas dát prádlo do pračky. Předejdete tak poškození a snížení životnosti textilu, látka se totiž může tenčit a ztrácet svůj tvar.

  Sušení prádla

  Důležitou součástí celého procesu je také sušení oblečení. Nejlepší volbou je sušit prádlo na vzduchu, tedy pro udržení kvality a životnosti oblečení. Dejte však pozor na sušení na přímém slunci – barvy pak rychleji blednou. Pokud musíte prádlo sušit v sušičce, ujistěte se, že je nastavena na správnou teplotu.

  Pro správné praní se stačí držet několika základních tipů. Konkrétní informace najdete vždy na štítku daného kousku oděvu. Snažte se vyhnout používání přílišného množství pracího prostředku. Díky tomu lze zachovat kvalitu oblečení.

  Mohlo by se Vám také líbit
  Zanechte odpověď

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.