Intolerance na laktózu: Jak ji však včas odhalit?

Příznaky intolerance na laktózu jsou mnohým lidem známy a jsou velice výrazné. Možná právě proto je můžete připisovat jiným zdrojům a neuvědomit si, že tou pravou příčinou je mléko.

Zdroj foto: xamnesiacx84 / Shutterstock.com

Seznamte se s nejběžnějšími příznaky intolerance a pojďte změnit svoje stravování!

Laktóza není mléko, nýbrž cukr!

Laktóza je druh cukru, který se přirozeně vyskytuje v mléce většiny savců. Laktózová intolerance je tedy stav, kdy vaše tělo nedokáže správně přijmou tyto cukry a vehementně se jim brání. Již kojenci přijímají laktózu v mateřském mléce a již v tak nízkém věku se může intolerance projevit.

Laktóza není laktáza

Nepleťte si ale laktózu s laktázou, což je enzym, který se nachází v našich střevech a pomáhá laktózu trávit. V dospělosti až 70 procent lidí již neprodukuje dostatek laktázy ke správnému trávení, což vede právě k intoleranci laktózy. U některých lidí se může po operaci nebo v důsledku gastrointestinálních problémů rozvinout intolerance laktózy.

Nadýmání

U lidí s intolerancí na laktózu se může objevit zdánlivě lehký projev ve formě nadýmání. Je to způsobeno tím, že mikroflóra tlustého střeva mění laktózu na kyseliny a plyny. To způsobuje, že v tlustém střevě kvasí vice a více laktózy, což dále zvyšuje plynatost. Míra plynatosti se může velmi lišit od u každého z nás.

Zácpa

Zácpa se může projevit jako pravý opak průjmu. Někteří lidé s intolerancí si tedy budou stěžovat na průjem a jiní naopak na zácpu. Vše je dáno tím, že každý z nás je jiný. Avšak příčina je stále jedna a tatáž. Laktóza ve střevech zkrátka nedělá nic dobrého a trápí člověka, seč může.

Zácpa je mnohem vzácnější příznak než průjem, avšak v populace, přesto existuje určité množství lidí, kteří jí trpí. Avšak mějte na paměti, že ani za tímto problémem nemusí stát laktóza. Mezi další příčiny zácpy patří například dehydratace, nedostatek vlákniny ve stravě, některé léky, cukrovka nebo hemoroidy.

Bolest břicha

Mezi nejčastější příznaky patří bolesti břicha. Příjem laktázy a její zpracování se totiž odehrává v našich střevech a tam vzniká ono napětí. Zvyšuje se podíl plynů a kyselin, což může způsobit bolesti a křeče. Bolest se obvykle vyskytuje kolem pupku a v podbřišku. Zajímavým se může zdát, že míra bolesti nesouvisí s množstvím přijaté laktózy, ale s citlivostí člověka. Každý tedy může svou intolerance vnímat v rozličné míře.

Zdroj foto: Antonio Guillem / Shutterstock.com

Průjem

Průjem je další z příznaků a taky problémů, kterým můžete v případě intolerance laktózy čelit. Intolerance laktózy způsobuje průjem v důsledku zvýšeného množství vody v tlustém střevě, což zvyšuje obsah tekutin ve stolici. Je častější u kojenců a malých dětí než u dospělých. I zde však záleží na individuálních charakteristikách člověka. Kromě intolerance laktózy však existuje mnoho dalších příčin průjmu: poruchy stravy, určité léky, infekce a zánětlivá onemocnění střev.

Co dělat, pokud trpíte těmito příznaky

Vzhledem k tomu, že příznaky intolerance laktózy jsou poměrně obecné, je důležité získat přesnou diagnózu, než vyloučíte mléčné výrobky ze svého jídelníčku. Mnoho lidí, kteří si myslí, že mají nedostatek laktázy, protože zažili podobné příznaky, ve skutečnosti metabolizují laktózu normálně. Pro stanovení konečné diagnózy byste se proto měli poradit s lékařem. Léčba intolerance laktózy obvykle zahrnuje omezení nebo vyhýbání se potravinám s vysokým obsahem laktózy, jako je mléko, smetana a zmrzlina.

Nepropadejte panice, mléčné výrobky, jako je tvaroh, sýr a jogurt, lidé často lépe snášejí, takže tyto potraviny mají přímo v hledáčku. Závažnost příznaků se liší od člověka k člověku, takže je důležité zjistit, jaké množství mléčných výrobků je pro vás to pravé.

Zdroj: nhs.uk

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.