Gingko biloba – Léčivé účinky, užívání a pěstování

Ginkgo biloba – možná jste už tenhle název slyšeli – a možná si říkáte, co to je. Jedná se o velmi výjimečný a krásný strom, který se řadí mezi ty úplně nejstarší stromy na zemi.

Co je ginkgo biloba aneb

Strom ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je považován téměř za vyhynulý – až v dnešní době se snaží opět o pěstování tohoto stromu pro jeho léčivé účinky.

  • Je výjimečný díky jeho odolnosti vůči klimatickým změnám.
  • Je také odolný vůči škůdcům, různým chorobám nebo znečištěném ovzduší ve městech.
  • Řadí se mezi jehličnaté. Nejspíš vás napadne, že je to hloupost, ale jeho jehlice jsou velice zploštělé, a proto připomínají spíše listy než jehlice.
  • Jeho tvar připomíná tvar vějíře a má světle zelenou barvu až hráškovou.

Tak, jako listy na podzim mění svou barvu, tak i jehlice stromu žloutnou a na zimu opadávají. Na rozdíl od jehličnanů, pro které jsou typické šišky, na tomto stromu rostou malé žluté bobulky. Ginkgo biloba roste velmi pomalu, takže nemůžete čekat po jeho zasazení zázraky. Za rok vyroste pouze o 30 cm.

Ginko biloba
Ginkgo biloba, Zdroj foto: ABCDstock / Shutterstock.com

Pěstování Ginkgo biloba

Pokus jste se rozhodli, že byste si chtěli strom vypěstovat, bude to chtít velkou trpělivost.

  • Semena se sbírají v období prosince, ale dávejte pozor! Jsou pro lidskou kůži dráždivá, proto je vhodné mít gumové rukavice.
  • Semeno očistíte od slupky a vložíte ho do vlhkého prostředí, nemělo by být mokré. Vhodné je vložit jej do vlhčeného kapesníku, a to poté vložit do sáčku s uzávěrem, který umístíte do ledničky.
  • Necháte jej odložené do března až dubna, a poté přemístíte do krabičky s uzávěrem, abyste zabránili vypařování.
  • Semeno začne klíčit 3 týdny po vytažení z lednice.
  • V momentě klíčení zasadíte ho do substrátu s pískem.

Pro správný růst je důležité, aby měla sazenička dostatek světla, proto je vhodné ji mít na okně, kde nejvíce svítí slunce. V období tepla ji můžete mít venku, ale neměla by být vystavována průvanu. Postupem růstu přizpůsobujete velikost květináče. V případě, že je rostlina/strom dostatečně silná, můžete přesadit do země.

Léčivé účinky Ginkgo biloby

Léčivé účinky mají listy stromu, které se využívají hodně v medicíně. Jsou často používány k lepší funkci paměti a předcházení demence. Látky v této rostlině obsažené také rozšiřují cévy a zlepšují krevní oběh, díky kterému prokrvují správně mozek.

Také podporují soustředění a lepší přemýšlení, proto výtažky z této rostliny, nejčastěji ve formě tablet, často používají studenti středních a vysokých škol při učení na zkoušky. Účinnost nastává do 2- 2,5 hodiny po užití. Má také vliv na centrální soustavu a funkci jater. Proto je vhodná prakticky pro každého.

Forma užívání ginkgo biloba

Ze sušených listů si můžete uvařit čaj. Plody stromu by měly být tepelně upravené. Můžeme je přidávat do polévek nebo z nich dělat kaše. Pokud je jíte syrové, můžou vám spíše uškodit, jelikož jejich látky ničí vitamín B6 v těle.

Dají se z nich vytvářet ale také masti, tinktury či léky. Ale jako i u ostatních prášků nebo léčiv, musíme i tyhle doplňky užívat s mírou. Kojícím a těhotným ženám není tahle léčivá látka doporučována. Pokud by došlo k předávkování, může se vám objevit vyrážka a zažívací potíže.

Zdroj: ekozahrady.com, ginkgo.estranky.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.