Jak odhalit závislost na telefonu a jak se jí zbavit?

Závislým se člověk může stát na spoustě věcí, závislost obvykle přichází nepozorovaně a rychle, těžko se jí potom zbavuje. Závislost na telefonu trpí na celém světě stále více lidí – a dnešní doba tomu moc nepřidává. Především proto, že většinu času musíme trávit doma – a online prostředí se pro nás stává denním chlebem. Jak závislosti předcházet nebo se jí zbavit?

Zdroj foto: susanna mattioda / Shutterstock.com

Víte, co je nomofobie?

Fobii člověk může mít z pavouků, hadů, ze stísněných prostor a z mnoha dalších věcí. Nomofobie je poměrně nová diagnóza a jde o strach z toho, že člověk u sebe nemá mobilní telefon, nemůže si mobil dobít, docházejí mu data, nemůže odpovědět na příchozí zprávu nebo nemá stabilní připojení k internetu. Ano, jakmile zpozorujete, že vás děsí představa, že se nebudete moci podívat v nejbližších minutách nebo hodinách na svůj mobilní telefon, začínáte mít vážný problém.

Zdroj foto: megaflopp / Shutterstock.com

Ve dne i v noci

Závislost na telefonu se dá odhalit poměrně snadno, vzniká totiž ve chvíli, kdy se člověk s mobilem probouzí a zase s ním usíná, ve chvíli, kdy stráví na mobilním telefonu několik hodin denně tím, že sleduje sociální sítě, čte si zprávy, chatuje, projíždí aplikace nebo hraje hry. Prvním krokem k odstranění závislosti může být pořízení klasického budíku, to proto, aby se závislý člověk ihned po probuzení nemusel dívat na svůj mobilní telefon. Ty nás totiž dneska celkem běžně ráno budí.

Den bez telefonu

Pro závislého na mobilním telefonu je dost nepředstavitelné, že se ráno ke svému mobilu nedostane, že jej nemůže mít po ruce během dne. Nebo že si večer nebude moci před spaním hodiny s mobilem hrát. Jenže jinak se závislosti zbavit nejde. Pomůže stanovení si limitu – jde o zkrácení doby, kdy na mobilu za den budete. Z deseti hodin to nakonec může být je hodinka. Také je vhodné zkusit si jeden den, nebo ještě lépe víkend, úplně bez mobilu. Během této doby je vhodné zaměřit se na jinou aktivitu, vyrazit ven do přírody, věnovat se práci na zahradě nebo být s přáteli a rodinou.

Když to dokážete, máte na to se mobilu vzdát a omezit jeho používání jen na dobu nezbytně nutnou.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.