Dřevěné pelety – komfortní i ekologický zdroj vytápění

Žijeme v době, kdy recyklace odpadů je základem udržitelnosti životního prostředí. Dokonalým příkladem je plné využití smrku v dřevozpracujícím průmyslu. Z pilin, které odpadávají při řezání, vznikají následným procesem dřevěné pelety.

Co jsou pelety

Válečky slisované ze zbytků surového dřeva o průměru 6 mm a délce do 40 mm nazýváme dřevěné pelety. Jsou určené pro topení v automatických kotlích a kamnech. Nejběžněji pochází ze smrku, který má vysokou výhřevnost a nízkou popelnatost. Méně často jsou k dostání modřínové pelety, borovicové jsou vhodné hlavně pro průmyslové účely. Proto v následujících řádcích budou naším hlavním objektem zájmu smrkové dřevěné pelety.

Normy a certifikace

Pro garanci kvality paliva mají i dřevní pelety své certifikáty a normy. Mezinárodní ISO 17225-2 definuje hlavní vlastnosti produktu a ENplus určuje kategorie A1, A2 a B. Pro malé kotle a kamna v domácnostech používejte pelety dřevěné nejvyšší kvality označené ENplus A1. Zaručí vysokou výhřevnost a jsou bez nežádoucí kůry. Zachovají dlouhou životnost kotle v domácím prostředí. Další kategorie A2 a B se hodí pro průmyslové podmínky, protože obsahují i jiný materiál.

Zdroj foto: IHORYER / Shutterstock.com

Výroba

Vytěžené smrkové dřevo se nechá vyschnout a pak přichází na řadu jeho zpracování na truhlářský materiál. Při tomto procesu zůstává zhruba 30 % odpadu v podobě pilin, hoblin a štěpky. Tato směs se opět prosuší a dále zpracovává rozemletím, kdy se za vysoké teploty jemné piliny stlačují do válečků daného tvaru pomocí lisu. Dřevěné peletky jsou soudržné bez použití chemických pojiv. Je to zásluhou obsahu ligninu ve dřevě, který se spojí během vysokých teplot v průběhu výroby.

Výhody smrkových pelet

Nejkvalitnější dřevěné pelety jsou smrkové, hlavním důvodem je nízká popelnatost. Mají vysokou výhřevnost ve svém malém objemu. Odpadne vám tak komplikované skladování objemného smrkového dřeva a jeho sušení. Pohodlné je ovládání kotle za pomoci termostatu, jako u topení plynem. V dlouhodobém horizontu dosáhnete úspor ve srovnání s fosilními palivy.

Zdroj foto: FabrikaSimf / Shutterstock.com

Ekologická volba

V době plné recyklace je nejlepší variantou využívání odpadu ze zpracování dřeva. Pro váš tepelný komfort není vykácen jediný strom navíc. Taktéž není spalováno žádné fosilní palivo. Malé množství popela, které zbyde, využijete jako přírodní hnojivo na zahradu. Dřevěné peletky neobsahují žádná chemická pojiva ani znečišťující látky, které by při spalování mohly ovlivňovat kvalitu ovzduší.

Peletky pro kotle

Dřevěné peletky jsou určeny pro automatické kotle a kamna přizpůsobené na topení peletami. Pro správné fungování je nutné používat peletky certifikované v nejvyšší třídě ENplus A1, předejdete tak reklamacím. Kotle na dřevní peletky fungují samostatně, ovládáte je z obývacího pokoje nebo dálkově mobilem či z počítače. Kotel s automatickým podavačem se na základě nastavení sám zapálí a dávkuje si palivo.

Výhody a nákup

Ekologické vytápění recyklovaným materiálem z dřevozpracujícího průmyslu v podobě lisovaných pelet je nejen moderní, ekologické, ale i komfortní a levné. Zbavíte se nutnosti přikládat dřevo nebo používat fosilní paliva. Dřevní pelety v současné době je naleznete v nabídce e-shopů Optimtop.cz a Drevenepelety.cz. Pokud se potřebujete poradit, je vám k dispozici infolinka s odborníky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.