Dílna pro domácí kutily: Jak ji jednoduše a prakticky zařídit?

Vlastní dílna, nebo alespoň malý kousek prostoru pro své nářadí, je snem každého kutila. K tomu, abyste si takový prostor zařídili, staří pár metrů čtverečních, kde budete mít všechno své nářadí pěkně srovnané a po ruce. Jak si tedy zařídit vlastní koutek tak, abyste se v něm cítili dobře a nemuseli zdlouhavě nic hledat?

Zdroj foto: Jason Grant / Shutterstock.com

Dílna z garáže je praktická

Najít vhodné místo pro vlastní dílnu nebývá jednoduché. Asi nejpraktičtější možností, jak si vytvořit kousek prostoru jen pro sebe, je přetvoření garáže. Budete se však muset smířit s tím, že v ten moment se vám tam auto už možná nevejde, a tak vás nemine parkování venku. Tato alternativní dílna by však měla splňovat několik požadavků:

  • Prostor garáže by měl být vytápěný – nízké zimní teploty vašemu nářadí rozhodně svědčit nebudou.
  • Nesmí chybět větrání – nejúčinnější větrání je samozřejmě rychlé otevření garážových dveří, přesto v době, kdy tam nejste, byste také měli myslet na průchod vzduchu v podobě alespoň malého okénka s ventilací.

Základem dobré dílny je dobrá pracovní plocha

Abyste se ve své dílně cítili dobře a práce vám šla pěkně od ruky, potřebujete prostor, kde budete tvořit vaše projekty. Měli byste mít kvalitní pracovní stůl nebo desku, která vám bude vyhovovat. Paleta na dvou kozách vám rozhodně stačit nebude. Možná je to skvělé přechodové řešení, ale dlouhodobě by vás to od práce spíš začalo odrazovat, a to by byla škoda. Investujte do kvalitního stolu.

Zdroj foto: Broadway Ph / Shutterstock.com

Stůl si můžete i vyrobit

Pokud se vám nechce investovat peníze do profesionálního pracovního stolu, klidně si ho vyrobte sami. Není na tom nic složitého. Nezapomeňte však na určitá pravidla:

  • Konstrukce stolu musí být pevná, ideálně z oceli.
  • Pracovní desku si vyrobte z tvrdého dřeva nebo překližky.

K výrobě kutilského stolu budete potřebovat ještě fix, navíjecí metr, pravítko, kotoučovou brusku a svářečku.

Nezapomeňte na dobré osvětlení

Osvětlení je další důležitou součástí vybavení kutilské dílny. Mělo by se nacházet nad pracovním stolem nebo deskou, kde trávíte nejvíce času. Ideální by bylo, kdybyste si na stůl namontovali i přídavnou lampičku. Pokud u pracovního stolu budete trávit hodně času, pořiďte si neonové světlo, které je pro oči nevhodnější. Jeho další výhodou je to, že nezkresluje barvy a nebude vás ani příliš oslňovat.

Nezapomeňte na bezpečnost

V domácí kutilské dílně budete čas od času používat i přístroje, které mohou zapříčinit nechtěný požár. Myslete proto na bezpečnost trochu dopředu a kupte si alespoň příruční hasicí přístroj. Investice do něj není vysoká a vesměs se pohybuje jen v pár stovkách korun. Vsaďte například na sněhový hasicí přístroj, který je lehký a snadno ovladatelný. Dílnu byste měli mít i pojištěnou.

V neposlední řadě myslete na to, že dílna musí mít dostatek úložného prostoru na všechny nezbytnosti, které k práci budete potřebovat.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.