Příznaky nadměrné konzumace cukru: Na co si dát pozor?

Náš organismus nám umí jasně dát najevo, že to s konzumací cukru přeháníme. Možná se snažíte omezit příjem sladkostí, ale stále se vám nedaří cukr ze svého jídelníčku odstranit.

Pojďte se s námi podívat na příznaky, které jasně ukazují, že ve vašem těle je cukru příliš.

nadměrná konzumace cukru
Zdroj foto: Sergey Chumakov / Shutterstock.com

Nemůžete večer usnout

Je to i váš případ? Nedaří se vám večer zabrat, ať se snažíte sebevíc? Na vině může být cukr v krvi. Možná jste si zvykli, že se večer neobejdete bez sladké tečky, která dělá váš den příjemnější. Právě tento zlozvyk ale vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Tato nadbytečná energie vám prostě a jednoduše nedovolí usnout. Navíc se ráno budete cítit jako praštění pytlem, protože během noci hladina cukru poklesne a ráno vám bude energie pro start do nového dne chybět.

Špatně se soustředíte a hůře si pamatujete

Výzkumy v posledních letech ukazují na to, že obyčejný rafinovaný cukr je mnohem horší jed, než jsme si mysleli. Dokonce se ukazuje, že jeho nadměrná konzumace vede k rozvoji Alzheimerovy choroby. Mimo jiné se prokázalo, že zvýšený příjem cukru poškozuje mozkové synapse zajišťující komunikaci mezi jednotlivými mozkovými buňkami. Výzkum provedený na krysách v roce 2012 navíc prokázal, že se u nich vyvinula takzvaná inzulínová rezistence, kdy se jim zhoršila schopnost se soustředit a zpomalila se rychlost myšlení.

Trpíte bolestmi kloubů

Kdo by to byl řekl, že obyčejný krupicový cukr a další sladké produkty můžou stát za něčím tak nepříjemným, jako je silná bolest kloubů. A přitom je to tak. Výzkumy provedené mezi lidmi, kteří například pijí větší množství slazených nápojů, prokazují, že již při pití více než jedné sklenice slazeného nápoje denně se zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy o více než 60 procent.

Máte na tváři pupínky

Říká se, že kůže reflektuje stav našich vnitřních orgánů. Kostkový cukr a sladké potraviny dokážou zvýšit produkci androgenů. Právě tyto hormony přitom stojí za vznikem nepříjemných pupínků na tváři, které se rozvinou v těžkou podobu akné. Pokud na sobě pozorujete zvýšený výskyt pupínků, zřejmě bude na čase omezit příjem cukru v potravě.

Trpíte náladovostí

Jedním z jasných poznávacích znamení, že už má vaše tělo cukru po krk, je vaše chování. Možná i vy si pamatujete doby, kdy jste byli vyrovnaní a klidnější. Není všem dnům konec. Abyste opět získali pevnou půdu pod nohama, budete pro to ale muset něco udělat. Právě konzumace sladkých pokrmů má na svědomí kolísání hladiny cukru v organismu. Tělo na tyto podněty reaguje tak, že produkuje hormony ovlivňující náladu. Serotonin a dopamin vás sice dokonale ukonejší a budete se po cukru cítit příjemně, ale tento skvělý pocit bude brzy vystřídán velkým „sešupem“ po skluzavce dolů. S poklesem glykémie se projevuje náladovost, úzkosti a deprese. A za to bílý cukr rozhodně nestojí!

Zdroj foto: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Vaše zuby nejsou v pořádku

Chodíte pravidelně k zubaři, a přesto se vám při každé návštěvě zubař musí podívat na několik kazů? Je jedno, zda konzumujete třtinový cukr, nebo si ve volných chvílích dopřáváte hroznový cukr. Výsledek je stejný – cukr se usazuje na zubní sklovině a narušuje zubní sklovinu. Vznik zubního kazu je jen otázka času.

Abyste se vyhnuli nepříjemným zdravotním potížím, popřemýšlejte nad skladbou svého jídelníčku. Cukr je sice velké lákadlo, ale za velké životní obtíže rozhodně nestojí. Zkuste jej alespoň nahradit přírodními sladidly – například med, kokosový cukr nebo březový cukr jsou skvělý tip, jak začít. Výborný tip je i sirup z agáve nebo stévie – cukr v přírodní podobě vám pomůže přejít na jinou chuť a zbavit se závislosti i zdravotních problémů.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.