Australský ovčák | Vše co třeba vědět před jeho pořízením

Australský ovčák či ausík je nesmírně inteligentní a aktivní pes, který nedá dopustit na svou rodinu a své páníčky doslova miluje. V České republice se jedná o poměrně hojně zastoupené plemeno, které neustále nabírá na popularitě. Náš dnešní článek jsme proto věnovali jen a jen jemu.

O plemeni

I když by název mohl mást, australský ovčák nepochází z Austrálie, ale z USA. Jeho vyšlechtění je datováno do období zlaté horečky v 1. polovině 19. století. Tehdejším primárním cílem byla ochrana ovcí, dobytka a jiných zvířat. Díky svému zaměření se u něj vyvinul velký smysl pro poslušnost a nezvyklá vytrvalost, což z něj dělá skvělého pracovníka.

Do Ameriky se dostal spolu s náporem baskických pastevců, kteří sem mířili za prací spolu se svými psy. Jelikož někteří připluli do Ameriky přes Austrálii, začalo se jejich psům jednoduše říkat australští ovčáci. V Česku bylo plemeno poprvé uznáno roku 1994, kdy k nám byla přivezena fena australského ovčáka.

Vzhled australského ovčáka

Australský ovčák je středně velký pes se středně dlouhou srstí a hned na první pohled působí velmi klidně a vyrovnaně. Často můžete narazit na tvrzení, že je australský ovčák bez ocasu. To samozřejmě není tak úplně pravda, avšak mnoho zástupců tohoto plemene má skutečně tak zakrnělý ocas, až to působí, jako by jej vůbec neměli.

Velkou zvláštností australských ovčáků je pestré zabarvení jejich očí. To je u psů poměrně neobvyklé a jen to dodává na vzhledu tohoto nádherného psa. Vynikají také silným osvalením, které však pod hustou srstí nejde vidět.

Barvy australského ovčáka

Je velice zajímavé, jak různorodými barvami se může pyšnit jeho srst. To je dáno tím, že při šlechtění australského ovčáka se nijak nehledělo na vzhled, ale především na jeho schopnost pracovat a hlídat stáda dobytka či ovcí. Mezi nejvyhledávanější barevné varianty pak patří:

  • Australský ovčák blue marble – mramorovaný s černým až tmavě modrým podkladem,
  • Australský ovčák red marble – mramorovaný s červeným až hnědým podkladem,
  • Hnědý australský ovčák – hnědý s bílými místy na srsti.

Na výstavách australských ovčáků se pak snadno setkáte i s šedými, úplně černými nebo strakatými ovčáky, vše je dáno především genetikou rodičů.

Australský ovčák vs. border kolie

Pro ne úplně profesionálního pejskaře může být australský ovčák prakticky nerozeznatelný od border kolie, zvláště pak v případě, že mají stejné zbarvení. My jsme pro vás proto připravili jednoduché srovnání, díky kterému je spolehlivě odlišíte:

Australský ovčák

  • Průměrná výška: 46 – 58 cm
  • Váha: 19-28 kg (psi)
    18-22 kg (fenky)
  • Věk dožití: 12 až 14 let
  • Srst: středně dlouhá, velmi huňatá, různorodé barvy
  • Uši: do špičky a spadené
  • Oči: různorodé pestré barvy
Australský ovčák vzhled
Zdroj foto: Eric Isselee

Border kolie

  • Průměrná výška: 46-59 cm
  • Váha: 14-20 kg (psi)
    12-19 kg (fenky)
  • Věk dožití: okolo 13 let
  • Srst: středně dlouhá, lehce huňatá, obvykle černobílá
  • Uši: do špičky a vztyčené
  • Oči: prakticky vždy tmavě hnědé

Na první pohled je opravdu nesmírně složité od sebe australského ovčáka a border kolii rozeznat. Spolehlivě je odlišíte například podle uší nebo barvy očí, protože ty má border kolie vždy hnědé.

Výška australského ovčáka se od border kolie nijak neliší, ale zásadní rozdíl je obvykle v jeho váze, kterou má australský ovčák výrazně vyšší.

Často se také můžete setkat s kříženci border kolie a australského ovčáka, jež jsou prakticky nerozeznatelní od plemenného psa a bez jeho rodokmenu jen těžko zjistíte, zda je váš mazlíček čistokrevný nebo kříženec. Tak jako tak však bude vašim loajálním společníkem.

Miniaturní australský ovčák

Říkáte si, že by se vám v bytě vyjímal mini australský ovčák, který by vám jej hlídal, zatímco jste v práci? Pak pro vás máme dobrou i špatnou zprávu. Tenhle druh neexistuje, avšak v České republice existuje několik chovných stanic, které se zabývají chovem miniaturního amerického ovčáka, který je v mnohém stejný jako ten australský, však dosahuje výšky jen někam po kolena.

Povaha australského ovčáka

Australští ovčáci jsou velmi vytrvalí, inteligentní, ale především energičtí.

Nenávidí nudu a jestliže jim nedopřejete alespoň hodinu fyzické aktivity denně, dokáže okusovat, štěkat, ničit a trhat, jen aby si získal vaši pozornost. I přesto jsou však australští ovčáci velmi klidní a necítí-li se být v ohrožení, rozhodně jen tak bez důvodu nikoho nepokoušou.

Australští ovčáci výborně reagují na výcvik. Velmi totiž touží po tom svého pána potěšit – když jste šťastní, australský ovčák je také. Z toho také plyne, že jsou velmi loajální a nesmírně těžce nese změnu páníčka. Někdy to dokonce může zajít tak daleko, že než aby se přizpůsobili jiné rodině, raději zemřou žalem. To plyne také z toho, že jsou poměrně odměření k cizím lidem, na které sice neútočí, ale pohladit se jen tak také nenechají.

Doporučujeme: Přečtěte si také více o plemeni zlatý retrívr

Štěně australského ovčáka

Štěně australského ovčáka je velice roztomilý chomáček srsti. Okolo 8. týdnu je váha štěněte australského ovčáka přibližně 8 kg a neměří více než 30 cm. Jestliže uvažujete o jeho pořízení, vězte, že cena štěněte je v průměru 20 000 Kč a v prvním roce života minimálně dalších 20 000 Kč budete potřebovat na zajištění jeho potřeb.

Štěně australského ovčáka
Zdroj obárzku: Zuzule / Shutterstock.com

Podobně jako i u jiných psů je samozřejmě nezbytně nutné i štěně australského ovčáka od malička cvičit. Není to ani tak proto, že by se jinak stal nezvladatelným a agresivním, jako u ostatních psů, ale především proto, že si velmi těžce zvyká na cizí lidi, zvířata i nečekané situace. Na výchovu australského ovčáka se zaměříme na řádcích níže.

Výcvik australského ovčáka

Štěně australského ovčáka není dobré ihned od malička zatěžovat přílišnou fyzickou aktivitou. Nejdříve je dobré se zaměřit především na jeho socializaci, kdy si pejsek zvyká na různá prostředí, jiná zvířata a lidi. Je dobré jej také provést například městskou hromadnou dopravou a podobně. Na čím více situací si zvykne ihned v mládí, tím méně se jich bude v dospělosti bát a bude snáze zvladatelný.

Od přibližně 4. měsíce věku jej však již můžete začít brát na cvičák, kde také probíhá socializace, ale především sportovní aktivity, které australský ovčák opravdu miluje. Jelikož je inteligentní, dokáže se snadno naučit různé příkazy a tréninkem se doslova baví. Pokud však chcete, aby vás skutečně poslouchal, budete muset vystupovat sebevědomě a klidně. Australský ovčák dokáže být zatvrzelý a jestliže se mu nebude vaše chování líbit, zkrátka s ním nepohnete. Při jeho výcviku rozhodně nejsou na místě hrubé povely nebo násilí, zároveň je však potřeba jej vést pevnou rukou, jinak začne příkazy obcházet.

TIP: Oblíbené plemeno je také Německý ovčák. Přečtěte si více o tomto plemeni.

Péče o australského ovčáka

Doufáme, že je z řádků výše naprosto jasné, že australský ovčák zkrátka potřebuje pohyb. Nedopřejete-li mu alespoň hodinu fyzické aktivity denně, bude se chovat destruktivně a nebude šťastný. I s tím vám samozřejmě pomůže cvičák, kde se pes naučí poslušnosti, a navíc si odbude svou porci pohybu.

Jelikož má australský ovčák relativně dlouhou srst, je nutné mu ji alespoň 1x týdně vyčesávat. V opačném případě se mu začne sukovat, ztrácet na lesku i barvě a postupně tak začne váš pejsek línat.

Chcete-li mít svého australského ovčáka v bytě, kupodivu to není problém. I když je totiž australský ovčák povahově spíše venkovní pes, také má rád své pohodlí a teplem domova rozhodně nepohrdne. Je však nutné si uvědomit, že australští ovčáci milují a vyhledávají otevřené prostory, proto jej musíte každý den vzít do parku, na cvičák nebo kamkoli, kde se bude moci „vyblbnout“. Podcenit pak nesmíte ani výběr pelíšku pro australského ovčáka, který by měl být taktéž dostatečně prostorný a pohodlný.

Krmení australského ovčáka

Díky své vysoké aktivitě během dne australský ovčák potřebuje také zvýšený energetický příjem. Pro krmení australského ovčáka se doporučuje vysoce kvalitní suché krmivo, přičemž je denní dávka rozdělená do dvou jídel. Množství denní dávky se odvíjí od mnoha faktorů, především pak váhy psa, jeho věku a také toho, zda je využíván pro celodenní práci nebo si s ním chodíte jednou denně zasportovat. Nutné je také zajistit pejskovi dostatečný pitný režim – nikdy by neměl mít prázdnou misku s vodou.

Tip: Přečtěte si více o plemeni belgický ovčák

Zdraví a choroby australského ovčáka – na co si dát pozor?

Australští ovčáci jsou bohužel zvláště náchylní na problémy s pohybovým aparátem, zvláště pak v případě, že neodhadnete čas jejich výcviku a příliš je přetížíte již coby štěňátka. Často se u nich objevují také problémy s očima či ušima, proto si níže ukážeme některé ze situací, které mohou nastat a je nutné je řešit.

Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu je situace, kdy kyčelní kloub není pevně usazen ve své jamce. Toto onemocnění je z určité části dáno geneticky a obecně na něj trpí spíše středně velcí až velcí psi, u kterých kyčelní kloub nese vysokou váhu jejich těla. Coby prevence se doporučuje kvalitní výživa, jež napomáhá zdraví kloubů a také postupné zatěžování, kdy se štěňátkem nejdříve chodíte pouze na krátké procházky, a především jej nevystavujete nutnosti skokům z výšky. Zařadit do stravy můžete také minerály a vitamíny.

Vyléčit se bohužel úplně nedá. Pro zkvalitnění života pejska se tak cílí především na zmírnění bolesti a zajištění dostatečné pohyblivosti prostřednictvím různých fyzioterapií. Vždy je samozřejmě nutné poradit se na postupu s vašim veterinářem.

Katarakta

U australských ovčáků se často můžete setkat s šedým zákalem, což je onemocnění očí, díky kterému může váš pejsek dokonce úplně oslepnout. Toto onemocnění je dědičné a bohužel se mu nedá nijak předcházet. Jedinou možností léčby je pak chirurgický zásah. Zbystřit byste měli především v případě, že vnímáte tyto příznaky:

  • Oteklá oční víčka,
  • Slzení,
  • Citlivost na světlo,
  • Výtoky z oka,
  • Zarudnutí očí.

Prevencí je především pravidelná návštěva veterináře, který dokáže vznikající problém včas odhalit a začít jej řešit před jeho úplným vypuknutím.

Proč si pořídit australského ovčáka

  • Miluje svou rodinu nade vše
  • Je vynikající hlídač
  • Má rád děti
  • Je možné jej mít i v bytě
  • Je pracovitý, energetický a velice hravý

Proč si australského ovčáka nepořizovat

  • Nemáte-li čas na hodinu sportovní aktivity denně, bude se opravdu velmi trápit
  • Má sklony k bázlivosti a odtažitosti, od malička je nutná socializace
  • Pokud se nudí, dokáže být destruktivní

Australský ovčák zapadne do každé rodiny, ale potřebuje vedení

Australský ovčák je plemeno, které vyžaduje především socializaci a každodenní aktivitu. Pokud mu je dokážete dopřát, odmění se vám bezmeznou láskou a poslušností. Ke své rodině je velmi loajální a odloučení od ní nad delší dobu velmi špatně nese. Jestliže mu nemůžete věnovat dostatek času nebo byste od něj byli často odloučeni, raději si zvolte méně aktivní psí plemeno.

Nejčastější otázky

Kolik stojí australský ovčák?

Cena australského ovčáka se pohybuje okolo 15 až 30 tisíc korun. Myslet však musíte také na to, že strava, léky, hračky a podobné vybavení nezbytné pro zajištění jeho potřeb vyjde přibližně na dalších 20 000 až 30 000 Kč ročně.

Jaké granule pro australského ovčáka?

Granule pro australského ovčáka musí být dostatečně kvalitní a ideálně bez obsahu obilovin. Samozřejmostí by měl být vysoký obsah masa a je rovněž dobré, pokud se v nich vyskytují vitamíny, minerály nebo třeba kolagen, které pomáhají pečovat o jeho pohybový aparát.

Zdroj: dogtime.com, akc.org, petfinder.com, britannica.com


Tipy na další plemená psů

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.