Alopecie: Jaká je příčina vypadávání vlasů?

Se ztrátou vlasů se musí vyrovnávat téměř polovina veškeré populace, přičemž muži jsou na tom o něco hůře než ženy. Na druhou stranu u žen je plešatost větším estetickým problémem. Z jakých příčin vlasy padají a co je třeba udělat k nápravě?

Co způsobuje vypadávání vlasů. Mohou za to geny?

Obecně se udává, že denně vypadne až 100 vlasů, a to se ani nemusíte česat, což je zcela fyziologické. Dokonce při jejich umývání můžete přijít až o 300 vlasů. Zpozornět by měl ten, jenž se setká s náhlou zhoršenou kvalitou svých vlasů, případně na pokožce pozoruje holá místa, která tam dříve nebyla. Důvod bývá velmi často prozaický, a to geny. Je-li tatínek či dědeček plešatý, je pravděpodobné, že i syn a vnuk toto po nich podědí. Jedná se o tzv. androgenní alopecii. U mužů totiž rozhoduje vyšší hladina testosteronu o tom, jestli vlasy na hlavě zůstanou, nebo slezou. Nadměrné vypadávání vlasů u žen vzniká vlivem hormonálních změn v pubertě, těhotenství, v šestinedělí nebo s příchodem menopauzy. A na nekvalitní vlasy si ženy zadělávají jejich přehnanou péčí o ně – ondulací, žehlením, barvením i častým fénováním.

Doporučujeme: Vlasy: Co jste o nich možná nevěděli

vypadávaní vlasů
Zdroj foto: ShotPrime Studio / Shutterstock.com

Když za ztrátou vlasů stojí nemoc

Vypadávání vlasů může být také projevem poruchy štítné žlázy nebo příštítných tělísek. Jedná se tedy o alopecii endokrinního původu. Zánětlivé onemocnění alopecie areata je rychlá a kompletní ztráta vlasů kdekoliv na těle. Postihuje nejčastěji děti a dospívající. Bohužel u této nemoci neexistuje lék, který by se zaměřoval na vlastní příčinu choroby. Pomáhají lokální kortikosteroidy. V případě endokrinního původu onemocnění je třeba léčit nemoc, v důsledku čehož se pak zlepší i kvalita vlasů.

Co na vypadávání vlasů po porodu?

Těhotenské změny v těle působí i na vlasy. A tak mnohá novopečená maminka se zhrozí, když jí najednou začnou vlasy vypadávat. Na vině je hormon estrogen. Je nepravděpodobné, že by se na hlavě ženy vytvořila pleš. Trvá asi půl roku až rok, než vlasy získají zpět svou původní kvalitu. Napomůže tomu pestrý jídelníček, zaměřený na dostatek hořčíku, vápníku, zinku a železa a také vitamínů A, C, skupiny B a E. Na místě je také vynechat každodenní umývání vlasů a být k nim šetrnější – to znamená odpustit si kulmování nebo žehlení. Oplatí se vlasům dopřát také masku nebo zábal a používat šampon na vypadávání vlasů.

Lze také vyzkoušet babské rady a bylinky proti vypadávání vlasů. Zde má hlavní slovo kopřiva a odvary z ní, které vlasům velmi prospívají. Díky ní získají lepší kvalitu, zpevní a celkově budou v lepší kondici. Ostatně kopřivy používali už naši předkové, protože na rozdíl od nás neměli k dispozici jiné možnosti.

Dědičné vypadávání vlasů

Jak jsme se již zmínili, existuje dědičné vypadávání vlasů, jež je zejména mezi mužskou populací velmi rozšířené.  I když mnohým pánům pleš vyloženě sluší, někteří to nemusejí psychicky dobře zvládat. Co dělat proti vypadávání vlasů u mužů? V současné době existuje léčba androgenní alopecie formou aplikace estrogenů nebo chirurgickou transplantací vlasových kořínků, která je velmi úspěšná. I pánové ovšem mohou na pokožku hlavy aplikovat sérum proti vypadávání vlasů nebo speciální šampon a přípravky, což může být cesta k tomu, jak zastavit vypadávání vlasů u mužů.

Potraviny proti vypadávání vlasů

Jestliže chcete podpořit kvalitu své kštice a zabránit tomu, aby vlasy padaly, zařaďte do své stravy pravidelnou konzumaci hnědé rýže, vajec, zelené listové zeleniny, luštěnin, kakaa, citrusového ovoce, vlašských ořechů nebo jogurtů, červeného i drůbežího masa, obilovin. Protože i stres může padání vlasů způsobit, je třeba omezit stresové situace, případně si najít čas na relaxaci, která nedá stresu možnost nad vámi zvítězit. Zkuste se naučit meditovat pomocí dechu, což uvolňuje nastřádané napětí v těle.

Jaké máte zkušenosti s přípravky proti padání vlasů?

Ohodnoťte recept
Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.