Nepříjemné a bolestivé afty v ústech: Jak je vyléčit?

Afty známe snad všichni. Každý jsme se již někdy potýkali s nepříjemnými boláky a vřídky v dutině ústní, které tak nepříjemně svědí! Nejčastěji se tvoří na našem jazyku či dásních. A nemají rádi samotu, proto se jich pro jistotu vytvoří vždy více najednou, aby nás mohly potrápit ještě více. Jak se jich účinně zbavit a tento boj se ctí vyhrát?

afty
Zdroj foto: C.PIPAT / Shutterstock.com

Co jsou afty

Tyto vřídky mají tvar oválu či malé kuličky, většinou jsou rudé, někdy ale mohou být také bílé či nažloutlé. Bohužel, nikdo nepřišel na to, co je jejich opravdovým spouštěčem. Ve velké míře to ale mohou být bakterie, které se dostanou do dutiny ústní.

Nejčastěji se tak objevují u dětí, které všechno rády ochutnávají a s chutí si olizují prstíky. U dospělých může jejich výskyt být spojen s oslabenou imunitou či hormonální nerovnováhou, nedostatkem vitamínu B, železem, kyseliny listové, a samozřejmě nemůžeme zapomenout na spouštěč všeho špatného – stres.

Babské rady jak na afty

Pokud vás afty trápí do takové míry, že nemůžete nic sníst, ani vypít, rozhodně byste měli navštívit lékaře. Pokud ale zatím nejste v tak fatální situaci, zkuste klasické „babské rady“.

  • Nejezte kořeněná jídla,
  • nekuřte,
  • nežvýkejte žvýkačky,
  • nejezte citrusy,
  • kloktejte si heřmánkem,
  • rozpusťte si v ústech kostky ledu,
  • potírejte vřídek medem,
  • „vypalte aft alkoholem“,
  • pro ty otrlejší je tady ještě jako pomocník cibule.

Bylinky jako pomoc

A nebyly by to ty pravé babské rady, kdyby se na jejich seznamu neobjevily bylinky. Doporučuje se ústa vyplachovat roztokem ze heřmánku či šalvěje, případně zakoupit šalvějové bonbony. Účinnými bylinkami jsou ale také oregano, arnika horská, vojtěška či řebříček.

Prevence vzniku aft

Každý lékař vám řekne, že zdravý životní styl a posilování imunity je prostě základ všeho. A má pravdu. Pokud se budete snažit dodržovat správnou životosprávu, dopřát si kvalitní spánek a vyhýbat se stresu, budete i méně nemocní a odolnější vůči bakteriím, které ovlivňují celé vaše tělo, včetně dutiny ústní.

S tím se samozřejmě také pojí správná ústní hygiena. Proto se raději vyhněte těm nejtvrdším štětinám na zubním kartáčku, zbytečně dráždí vaše dásně, které jsou pak náchylnější k infekci. Stejně tak byste měli používat ústní vodu, nejlépe po každém jídle. Ta zničí většinu bakterií, co by mohly mít vliv na vznik aft.

Jak s afty bojovat?

Pokud se vám nedaří se aft ani přes všechny babské rady zbavit, navštivte lékaře, nebo se zeptejte na radu svého lékárníka. Na trhu je naštěstí mnoho dezinfekčních prostředků, které dokážou tohoto nepříjemného obyvatele vašich úst potlačit. Nebo vám lékař může předepsat vhodné léky na afty.

Existují také speciální gely a roztoky, které si nanesete na postižené místo. Mají anestetické účinky, takže se na chvíli zbavíte bolesti, a navíc budou aft léčit. Zároveň vytvoří na aftě ochranný film, co bude zabraňovat jídlu a nápojům před rozdrážděním bolavého místa.

Nicméně nemusíte se bát, je prokázáno, že afty nejsou přenosné, takže alespoň při líbání se nemusíte strachovat.

Doporučujeme: Akné a jakým způsobem s ním účinně bojovat

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.