Znaménka mohou být strašákem. Proč je jejich kontrola a prevence tak důležitá prevence

Chodíte pravidelně na kožní nechat si zkontrolovat vaše mateřská znaménka a pihy? Pokud ne, přinášíme vám několik důvodů, proč byste si z návštěvy lékaře měli udělat pravidelný návyk. Na úvod si také vysvětlíme, co jsou mateřská znaménka vlastně zač a jak vznikají.

Zdroj foto: Albina Gavrilovic / Shutterstock.com

Jak vznikají mateřská znaménka

Mateřská znaménka, jak nás může jejich název často plést, nemáme nutně od narození. Některá z nich ano, ale jiná se na naší kůži mohou objevovat během života. Vznikat mohou hned z několika důvodů:

  • genetické predispozice,
  • vliv slunečních paprsků na kůži,
  • důsledek nějakého zákroku či operace,
  • následek užívání některých medikamentů,
  • výsledek popálení,
  • pozůstatek po zánětu.

Ačkoli mohou mít mateřská znaménka rozdílný původ, jedno mají společné: vyžadují vaši pozornost a pravidelnou kontrolu. Proč?

Proč si nechat pravidelně kontrolovat znaménka?

Není to sice pravidlem, ale některá znaménka se mohou rozvinout v melanom, který má za následek vznik rakoviny kůže. A bohužel její nejagresivnější formu, která může postupně napadnout i další orgány, vytvořit metastáze a v takovém případě již žádná léčba nezabere. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly k lékaři a veškerá mateřská znaménka si nechat pečlivě prozkoumat. Neboť následky zanedbání melanomu jsou fatální.

Zdroj foto: Prostock-studio / Shutterstock.com

Prevence vám může zachránit život

I pokud jdete na první kontrolu a vše dopadne na jedničku, neznamená to, že tomu tak bude i do budoucna. Nějaké znaménko může být zatím neškodné, ale časem se z něj může stát znaménko rizikové a tím pádem bude nutné nechat jej odstranit. Proto svá znaménka neustále pozorujte a případné změny ihned hlaste lékaři při dalším vyšetření. Mezi nežádoucí změny znamének patří jejich zvětšování, změna barvy a výrazná asymetrie.

Způsoby vyšetření mateřských znamének

Existují různé způsoby vyšetření mateřských znamének:

  • pohledem specialisty,
  • dermatoskopem,
  • s využitím metody mapování povrchu těla.

Některá znaménka zkontroluje lékař pouhým pohledem, jiná, zejména ta drobná, která jsou pouhým okem špatně patrná, se vyšetřují s pomocí dermatoskopu. Ten se dělí na dva druhy: ruční a digitální. Přičemž je rozhodně lepší upřednostnit ten digitální, neboť provede diagnostiku do pár vteřin a výsledky se dají ukládat. A pokud toužíte po celkové kontrole, je ideální podstoupit mapování povrchu těla. To probíhá pomocí kamery na stojanu a zmapuje doslova každý milimetr vaší kůže.

Zdroj foto: Nastyaofly / Shutterstock.com

V jakých případech se mít na pozoru

Přestože se o rakovině kůže moc nemluví, existuje celá řada věcí, které můžete udělat pro to, abyste se jejímu vzniku vyvarovali nebo alespoň její vznik včas odhalili. Prvním a nejvíce rozšířených způsobem ochrany je pravidelné používání krémů, sprejů a gelů s ochranným faktorem. Bez nich se zbytečně nevystavujte slunečním paprskům, neboť riskujete spálení kůže a případný vznik mateřských znamének.

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří patří mezi světlé fototypy, neboť ti jsou ke spálení od slunce mnohem náchylnější. Riziko vzniku rakoviny kůže je vyšší u lidí, u nichž se v rodinné anamnéze již případ rakoviny kůže či zhoubného nádoru kůže objevil.

A rovněž se zamyslete nad tím, jak často docházíte do solária. Pokud jsou vaše návštěvy solária pravidelné, nechoďte do nich bez vhodné ochrany. Speciální krémy určené přímo pro opalování v soláriích seženete v drogerii či lékárně.

Docházejte na kontroly mateřských znamének pravidelně, tedy v ideálním případě každý rok. A nechte si zkontrolovat všechna svá mateřská znaménka. Často se totiž stane, že právě z těch znamének, která jsou okem sotva patrná, se vyklubou nepříjemné kožní nádory. Jestliže nebudete návštěvy kožních oddělení zanedbávat vaše kůže vám poděkuje.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.