Želva v bytě: Je vhodná pro děti? A jak o ni správně pečovat

Přemýšlíte, jaký domácí mazlíček je vhodný k malým dětem a napadla vás želva? Než se pro ni definitivně rozhodnete, měli byste o ní mít dostatečné informace. Jestli si totiž myslíte, že je to v podstatě jen chodící dekorace (a navíc dost pomalu chodící), asi vás některá fakta o ní překvapí.suchozemské želva

Zdroj foto: Anastasiya Taynikova / Shutterstock.com

Pro děti může být želva vhodnou volbou, zvlášť pokud máte doma alergika na zvířecí srst. I další skutečnosti mluví pro želvu, proto se na ně podívejme podrobněji.

Něco o želvě

Želva je překvapivě společenský a kontaktní tvor. Možná není tak roztomilá, jako kočička nebo zakrslý králík, ale za pohlazení je stejně vděčná. Výhodou oproti všem těm chlupáčkům je fakt, že netrousí chlupy a péče o ni je o dost jednodušší. Takže si nedělá přílišné nároky na váš čas. Vybrat si můžete želvu suchozemskou i vodní (nebo takovou, co žije napůl na souši a na půl ve vodě), masožravou i vegetariánku, přesně podle vašich potřeb. 

Želvy se dožívají vysokého věku, žijí skoro stejně dlouho, jako člověk. Mazlíčkem rodiny se tedy stane na celá desetiletí. A vystačí si jen se společností lidí – nepotřebuje k sobě žádnou další želvu.

Jakou želvu pořídit do rodiny s dětmi

Samozřejmě si můžete pořídit kteroukoliv želvu, domácnost s dětmi jí vadit nebude. Pokud to ale berete z hlediska náročnosti na péči a tedy na váš čas, zdá se nejlepší volbou želva suchozemská. Protože je býložravá, Vám odpadne starost o potravu, tedy shánění hmyzu a myší, vhodnou zeleninu pro ni doma vždycky najdete. 

Druhým důvodem, proč je suchozemská želva lepší, je skutečnost, že ty vodní jsou přece jen lovci a tedy poměrně divoké. Z jejich strany hrozí, že vás při mazlení kousnou. A to asi s dětmi nebudete chtít riskovat.

Péče o želvu

Želvu zabydlíte nejlépe v teráriu, počítejte ale i s výběhem, protože i když je pomalá, má ráda pohyb. V teráriu ocení misku na koupel, protože i suchozemské želvy se občas rády smočí. Jednou za čas ji dopřejte také koupel v umyvadle, ve vodě teplé asi 25 °C. Nenapouštějte jí moc vody, dopřejte jí pohodlně dýchat.

Po koupání ji nechte oschnout, teprve potom ji vraťte do terária. Mezitím jí můžete zkontrolovat celistvost krunýře, můžete ho občas potřít olejem, například olivovým.

Zdroj foto: Anastasiya Taynikova / Shutterstock.com

Čím krmit býložravou želvu

Suchozemská želva je býložravec, základem její stravy je tedy zelenina, ovoce a různé byliny. Má ráda například pampelišku, jetel nebo vojtěšku. Ze zeleniny patří mezi oblíbené ta listová, salát a špenát. Ovoce s vysokým obsahem cukru pro ní není úplně vhodné.

Přestože je býložravec, můžete jí občas dopřát vařený bílek nebo tvaroh, ale s živočišnými bílkovinami přece jen opatrně, větší množství může způsobit želvě zdravotní komplikace.

Rada na závěr: Péče o želvu sice není náročná, ale zanedbávat ji taky nemůžete. Želva vám dá najevo, když ji něco trápí, je jen nutné vědět, co vám sděluje. To všechno se dá snadno naučit, pokud ji opravdu chcete věnovat pozornost dlouhé desítky let. Jestli ne, raději se poohlédněte po jiném zvířátku.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.