Zápal plic: Jak jej rozeznat od chřipky?

Zápal plic je nebezpečné zánětlivé onemocnění plicní tkáně – a pro člověka může mít až fatální a životu nebezpečné důsledky. Každý ho prožívá jinak, protože vážnost nemoci se odvíjí od toho, jak k ní došlo a také záleží na věku a celkovém zdravotním stavu člověka. Toto onemocnění se ze začátku podobá chřipce, a proto je velmi důležité odhalit zápal plic včas.

Zdroj foto: Kateryna Kon / Shutterstock.com

Jaké jsou druhy zápalu plic?

  1. Bakteriální – toto je nejčastější zápal plic. Způsobují ho streptokoci, hemofily a stafylokok.
  2. Virový – často ho dostávají lidé s oslabenou imunitou, nebo je to důsledek vdechnutí cizího tělesa, kdy se uzavře některá z průdušek. Za tento typ zápalu plic však může i vdechnutí chemických látek, nádor, nebo jakákoliv alergická reakce.

Inkubační doba zápalu plic

Inkubační doba u tohoto onemocnění se liší podle typu. Pokud je bakteriálního původu, nemoc se projeví zhruba do 1–3 dnů. U virového typu je tato doba o něco delší a projeví se do 4–6 dní. Nakažená osoba je nejvíce infekční zejména v době, kdy má silný kašel a vykašlává hleny. V tento moment by se kolem nemocného mělo pohybovat co nejméně lidí, protože infekce se šíří vzduchem i samotným dotykem.

Zdroj foto: mi_viri / Shutterstock.com

Jaké komplikace přicházejí před zápalem plic?

Těsně před tím, než se projeví u nemocného zápal plic, přichází u nemocného velké fyzické, a dokonce i psychické vyčerpání. Postiženému docházejí veškeré energetické zásoby v těle, tím ztrácí imunitu a tělo není schopno čelit patogenům. Přicházející nemoc může signalizovat i bolest hlavy, kloubů, a malátnost. V tento moment je velmi jednoduché splést si toto onemocnění s chřipkou, a proto by měl nemocný co nejdříve navštívit lékaře, který určí správnou diagnózu.

Jak poznáte zápal plic

Pro zápal plic jsou typické horečky, které neustupují ani po několika dnech, a krom vlhkého kašle vykašlává nemocný člověk i hleny neboli hnisavý sekret. Při závažnějším zápalu plic můžete dokonce slyšet jeho dýchání, sípání i pískot. Velmi často trpí takový člověk i dušností, cítí bolest a tlak na hrudi. Můžete se však setkat i s jinými příznaky:

  1. pouze mírně zvýšená teplota,
  2. hřmotný a suchý kašel,
  3. celková únava organismu.

Jak léčit zápal plic

Během zápalu plic by nemocný měl dodržovat tyto zásady:

  1. Nejdůležitější je klid na lůžku, který se musí dodržovat i poté, co odezní nejsilnější problémy, a hlavně to usnadňuje potřebné vykašlávání hlenů.
  2. Dostatečný pitný režim zlepšuje obranyschopnost organismu.
  3. Nemocný musí pravidelně užívat léky a nevysazovat je ani po zlepšení jeho stavu.
  4. Prospěšná je i dechová gymnastika.

Po zápalu plic by se člověk ještě nějaký čas neměl fyzicky ani psychicky unavovat – a návrat do běžného života by měl být pozvolný. Po měsíci může pomalu zvyšovat fyzickou zátěž.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.