Vyrážka na jazyku: Co signalizuje a jak s ní zatočit?

Trápí vás bolesti na jazyku? Všimli jste si, že se vám utvořila vyrážka na jazyku a máte obavy, co by to mohlo signalizovat? Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny těchto vyrážek.

Zdroj foto: file404 / Shutterstock.com

Puchýřky na jazyku jako následek poranění

Určitě se vám již někdy přihodilo, že jste se omylem kousli do jazyka nebo si ho spálili o horký nápoj či pokrm. A i toto malé popálení či kousnutí může mít na váš jazyk dalekosáhlejší následky, než jste si možná mysleli. Několik dní bude jazyk citlivý a budou na něm patrné malé puchýřky. Kvůli tomu pro vás bude obtížnější jíst a pít, ale časem se váš jazyk zahojí a vše bude opět v normálu.

Známka plísňového onemocnění

Užívali jste v nedávné době antibiotika? Nebo jste konzumovali alkohol a tabákové výrobky? To se pak u váš může projevit kandidóza jazyka. V první fázi se toto onemocnění projevuje oteklým a zarudlým jazykem. Další fáze je charakteristická bílými částicemi, které jsou na jazyku patrné i pouhým okem. A pokud ani v této části nezakročíte, bílé tečky se postupně přemění na výčnělky, jazyk bude dále opuchat a vaše tělesná teplota bude atakovat stupně horečky.

Jelikož se jedná o plísňové onemocnění, které není radno podceňovat, je nutné včasné rozpoznání příznaků a započetí léčby. Ta se skládá z užívání léčiv, které vám předepíše doktor. Nejrizikovějšími skupinami, které jsou kandidózou jazyka ohroženy, jsou těhotné a kojící ženy a malé děti.

Vyrážka na jazyku – vřed

Pobolívá vás jazyk a při bližším zkoumání jste na něm našli vřed? Ať už má bílé, červené nebo žluté zabarvení, jedná se o vřed, který se do pár týdnů sám zhojí. Příčiny jeho vzniku mohou být různé:

  • kousnutí do jazyka,
  • konzumace ostrého pokrmu,
  • stres,
  • kouření,
  • hormonální změny či hormonální nerovnováha.

Jestli vám přítomnost vředu v puse znepříjemňuje život, můžete si ulevit požíváním léků proti bolesti a ústa si vyplachovat odvarem z máty a heřmánku.

Zdroj foto: sruilk / Shutterstock.com
Zdroj foto: sruilk / Shutterstock.com

Alergie

Někdy, když konzumujete nové neznámé pokrmy, může se snadno stát, že se u vás projeví alergie na určitou surovinu. Ty mírnější alergie mohou způsobit jen mírné otoky, vyrážky a kopřivky, zatímco vážnější alergie vás mohou uvrhnout do anafylaktického šoku. Ten je životu nebezpečný a je nutné neodkladně vyhledat lékařskou pomoc. Těžký anafylaktický šok se totiž projevuje okamžitým otokem jazyka, úst a dýchacích cest.

Infekce

Nepříjemným stavem je také infekce v ústech. Ta může vzniknout jako následek drobného poranění jazyka. Stačí totiž, pokud se do rány dostane bakterie a zanícení tkáně je na spadnutí. Infekce jazyka poznáte snadno. Kromě toho, že vás bude pobolívat jazyk, velmi brzy se přidá také teplota. Pokud by ovšem byla bolest neúnosná a zvýšená teplota by se přeměnila v horečku, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Syndrom pálení v ústech

Někdy může bolest jazyka připomínat spíše pálení. To může znamenat, že se u vás projevil syndrom pálení v ústech, někdy také nazývaný jako syndrom pálení jazyka. Ten se projevuje tak, že máte pocit, jako byste si opařili jazyk nebo jedli příliš pálivé jídlo. Příčin pálení v ústech může být celá řada, ale nejčastěji se jedná o nedostatek železa a vitaminu B12. Zaměřte se tedy na to, co jíte. Vyskytují se ve vašem jídelníčku potraviny s hojným obsahem železa a zdroje vitaminu B12? Železo se nachází v červených masech, luštěninách, hořké čokoládě a oříšcích. A vitamin B12 najdete zejména v živočišných produktech a rybách.

Jak je z předchozích řádků patrné, každá vyrážka na jazyku je jiná. Některé druhy jsou neškodné a jiné vyžadují návštěvu ordinace vašeho lékaře. Pokud jste si jazyk poranili a jste si toho vědomi, nově vzniklý vřed vás pravděpodobně nepřekvapí.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.