Bez televizoru si dnešní svět nedokážeme představit. Zapínáme jej prakticky každý den při každé volné příležitosti. Ráno před odchodem a po příchodu domů znovu. Je tedy důležité vybrat si správně.
Na trhu se ovšem nachází nepřeberné množství těchto zařízení, takže by pro některé z vás mohlo být obtížné vybrat si tu nejlepší televizi. V úvahu je nutné vzít hned několik důležitých parametrů, na něž se právě dnes podíváme.
Sledujete pouze obyčejné televizní stanice?
Ještě, než se pustíte do výběru dalších klíčových parametrů, byste si měli uvědomit, jaký tv program v televizi nejvíce sledujete. Pokud sledujete výhradně televizní vysílání, nemá cenu se pouštět do koupi televizoru v ceně 50 tisíc a více. Při sledování zpráv nebo celovečerních filmů na komerčních stanicích neoceníte kvality takto sofistikovaného a drahého přístroje.
- Hlavním omezujícím faktorem je nízký počet kanálů v HD kvalitě.
- I když se digitalizace neustále rozšiřuje, pořád existuje hodně stanic vysílajících v nízkém rozlišení.
- Rozumnou volbou je například televize Samsung s pořizovací cenou do 20 tisíc korun, která vám na obyčejné televizní vysílání bude bohatě stačit.
- Velikost displeje kolem 50 palců přináší optimální kombinaci mezi cenou, výkonem a dostatečným rozlišením.
Máte rádi filmy ve vysoké kvalitě?
Moderní televize už ale neslouží pouze ke sledování klasických kabelových stanic. Na dnešních televizorech můžete hrát hry ve vysoké kvalitě nebo obdivovat nejnovější filmy na DVD, na Blu-ray či například Netflixu. V tomto případě se rozhodně vyplatí investovat do kvalitnější televize, která vám nabídne nejenom hezčí obraz, ale také řadu užitečných doplňkových funkcí.
Jediným limitujícím faktorem je teoreticky váš rozpočet. Čím dražší přístroj si ale pořídíte, tím kvalitnější bude váš zážitek ať už z hraní her na konzolích nebo ze sledování nejnovějších filmů a seriálů. Například televizor LG o velikosti 65 palců nabízí rozlišení až 4K společně s nejmodernější technologií pro dokonalou kvalitu zvuku i obrazu. Díky technologii Nano Color si budete připadat jako byste se nacházeli přímo uprostřed zobrazované scenérie.
Jak velkou televizi si vybrat?
Dalším významným parametrem při výběru nové televize je její velikost, respektive úhlopříčka displeje. Nyní vás ovšem musíme vyvést z omylu, protože větší obrazovka nutně neznamená lepší kvalitu obrazu, a tím pádem ani lepší pocit z jejího sledování. Bohužel se nedá jednoznačně určit, jak velká úhlopříčka je nejlepší. Velikost televize závisí především na místě, kde chcete mít zařízení umístěné.
V malém obýváku se špatným televizním signálem se jenom těžko poskládáte s obrovskou 4K televizí. Zařízení s velkým obrazem najde své uplatnění ve větší místnosti, kde můžete alespoň trochu dodržet doporučenou vzdálenost, z níž se na obrazovku koukat. Například televize Phillips jsou dostupné hned v několika různých velikostech od 24 až do 70 palců.
Rozlišení televize ovlivňuje kvalitu obrazu
Kvalitu sledovaného obrazu neovlivňuje velikost obrazovky, nýbrž rozlišení. Technologie jdou neustále dopředu, takže výrobci televizí neustále přicházejí s dalšími novinkami ohledně vylepšené kvality obrazu. Na trhu s televizory bychom našli tři základní typy rozlišení. Jsou jimi 4K, Full HD a HD ready. Pojďme si je rozebrat trochu podrobněji.
- Rozlišení 4K – někdy nazývané jako Ultra HD, nabízí rozlišení 3840 x 2160 pixelů. Tím pádem nabízí zobrazování čtyřnásobku informací, než je tomu u standardního Full HD.
- Full HD – dnes už pomalu zastarávající rozlišení 1920 x 1080 pixelů. U výrobců televizí patří ke standardnímu vybavení, ovšem televizní stanice v tomto rozlišení stále nevysílají.
- HD ready – rozlišení 1280 x 720 pixelů je dnes už zastaralé. Ve většině případů je nedostačující, avšak některá nová zařízení v něm stále pracují.
Kam by se měla televize umístit?
Umístění televize je obvykle tím nejvíce limitujícím faktorem. Bohužel se v českých domácnostech nachází až přílišné množství nevzhledných a zastaralých obývacích stěn. Ty byly vyrobeny před řadou let, kdy byly televize ještě velkými a těžkými krabicemi. S nimi se moderní zařízení nemohou srovnávat, ovšem problém s velikostí nadále přetrvává.
Pokud je to jenom trochu možné, tak se umístění v obývací stěně vyhněte. Obecně totiž platí, že televize, která má okolo sebe dostatečné množství místa, dokáže vytvořit o dost kvalitnější zvuk než zařízení zarovnané skříňkami. To už je pádný argument pro zrušení obývací stěny, co myslíte? Ideální je zachovat vzdálenost televize přibližně 15 až 20 centimetrů od okolních zdí a skříněk.
Jak je to s montáží televize na zeď?
Asi si teď budete říkat, že doporučenou vzdálenost od pevné překážky nelze zachovat v okamžiku, kdy svůj televizor Panasonic upevníte na zeď. Moderní televize ovšem pozná, když je upevněna na speciálním držáku, takže může dojít k softwarovému upravení zvuku. Některá zařízení provádí tuto úpravu automaticky, zatímco u jiných musíte zvolit možnost umístění televize na držáku na zdi.
U držáků na zeď hodně záleží na jejich kvalitě. U těch lepších je možné obrazovku natáčet, a dokonce naklánět dopředu, čímž se vytvoří větší prostor pro manipulaci s USB a HDMI kabely. Skládací rameno zase umožňuje vysunutí televizoru směrem kupředu a také do boku. Tím pádem si obrazovku můžete pohodlně natočit i mimo klasické zorné pole. Televizi tak budete moci sledovat také z kuchyně.
Jak vysoko televizi umístit?
U instalace televize ještě chvíli zůstaneme. Ať už ji máte postavenou na konferenčním stolečku nebo připevněnou ke zdi, je potřeba trefit ideální výšku. Pokud bude obrazovka televizoru příliš nízko, budete mít obraz skrytý. Na druhou stranu, jestliže bude příliš vysoko, nebude její sledování vůbec pohodlné, neboť budete muset nepříjemně vyvracet hlavu. Ideální je taková výška kdy při sezení na gauči máte přibližně dvě třetiny obrazovky pod úrovní očí.
LCD versus LED televizor
Televizor DVB-T2 je standardně dostupný s LCD nebo LED rozlišením. Ale jaký je v těchto technologiích rozdíl? Prakticky žádný! LED televizory jsou vlastně pořád LCD televizory, ovšem oproti obyčejnému osvětlení využívají LED podsvícení. Tato technologie je v současné době dostupná v drtivé většině zařízení na trhu.
Je lepší OLED TV nebo QLED TV?
Tyto technologie nepředstavují žádnou revoluční změnu. Pouze originálním způsobem vylepšují stávající zobrazení LED. Obě tyto technologie dokážou překvapivě věrně zobrazovat barevné spektrum, ovšem QLED je o maličko lepší. Musíme ovšem přiznat, že v zobrazení černé barvy je o mnoho lepší OLED TV. Tato technologie umožňuje vypnout každý jednotlivý bod zobrazení, díky čemuž je možné vytvoření dokonale černé barvy.
QLED TV nabízí vyšší maximální jas, takže je mnohem lepší volbou do přesvětlených pokojů. Při sledování za bílého dne bude mít televize s touto technologií lépe viditelný obraz. Bohužel nejde jednoznačně určit, zda je lepší OLED TV nebo QLED TV. Oba tyto zobrazovací systémy mají svá pro i proti. Vždycky záleží na okolnostech, světelných podmínkách nebo osobních preferencích.
Jaké doplňkové funkce nabízí špičkové televizory?
Moderní televizor Sony nabízí mnoho zajímavých funkcí, které vám sledování televize zpříjemní. Určitě oceníte systém vysokého dynamického rozsahu HDR nebo chytrou televizi Android TV. Díky tomu můžete na svém moderním zařízení surfovat po internetu či sledovat oblíbená videa na YouTube.
Televize už dnes není jednoúčelovým zařízením určeným pouze ke sledování komerčních stanic. Je z ní multimediální zařízení, na němž se díváte na filmy, surfujete po internetu nebo hrajete hry. Až si nebudete při výběru televizoru vědět rady, vzpomeňte si na naše tipy, které vám zaručeně pomohou.