Technika správného dýchání: Naučte se správně dýchat

Nad dýcháním se během dne většinou ani nezamýšlíme, jedná se o zcela přirozený proces, který probíhá neustále. Ovšem právě technika správného dýchání a soustředění se na něj vám může pomoci cítit se lépe. Dodá totiž vašemu tělu energii a také uleví při stresových situacích. Proto je důležité vědět, na co se při dýchání zaměřit.

Zdroj foto: Yolya Ilyasova / Shutterstock.com

Boj proti stresu

Dech úzce souvisí s nervovým systémem, můžeme tak díky němu značně ovládat to, jak se cítíme. A to především ve stresových situacích, kdy nás sužuje tréma.

  • Pomocí správného dýchání lze uklidnit hlavu a zmírnit tak nervozitu v různých situacích.
  • To je velkou výhodou, jelikož myšlenky nejsou schopny ovlivňovat psychiku. Ačkoliv se snažíme na nervozitu nemyslet a cítit se klidně, účinek je většinou opačný.
  • Dech však může být účinným prostředkem pro získání kontroly nad situací. Proto je dobré vědět, jak se dostat do svého podvědomí a ukočírovat stres a trému.

Způsob, jak se uklidnit

Síla myšlenky sice může být veliká, avšak ovlivnit nemůže všechno. Dýchání je v tomto ohledu daleko účinnějším prostředkem. Jakmile se totiž naučíte soustředit se na svůj dech, otevřete tak pomyslná vrátka do hlubších částí mozku. Díky tomu tak můžete ovlivňovat hladinu stresu a nervozity. Ovšem nejen to.

Jestliže se naučíte dýchání opravdu vnímat, budete tak mít více energie, lepší soustředěnost a výkony. Rozhodně se tedy vyplatí o svůj dech pečovat a hledat způsoby, díky nimž se budete cítit lépe. Stačí několik základních bodů, které vás naučí správný postup. Pak už jen stačí tyto zkušenosti rozvíjet.

Zdroj foto: Antonio Guillem / Shutterstock.com

Dýchání nosem

Zatímco dýchání ústy může podporovat stres, u dýchání nosem tomu můžete předejít. Dochází totiž k podpoře parasympatického nervového systému, který je důležitý v klidových situacích. Díky tomu tak získáte nadhled, mysl se uklidní a úzkost tak snadněji odezní. Kromě toho je tento typ dýchání pro náš organismus mnohem příznivější.

Dochází k lepšímu okysličení. Zajímavostí je, že mnoho lidí se snaží naučit dýchat pouze nosem také přes noc. Tělo si tak totiž více odpočine.

Dýchání nosem při sportu

Dýchat nosem bychom měli také při sportu. Zpočátku to může být složité, ovšem bránice se časem posílí a získáte samá pozitiva. Ačkoliv problémem může být pocit nedostatečného dýchání, ve skutečnosti při dýchání nosem tělo přijatý kyslík mnohem lépe využívá a buňky tak získávají více energie. Raději než tedy držet náročné tempo a dýchat pusou, zkuste začít na mírném tempu, co udýcháte nosem. Pro vaše tělo to bude výrazně lepší a neunavíte se tak rychle.

Správné dýchání

Mnohdy můžeme pozorovat, že si tělo říká o více kyslíku potřebou zhluboka se nadechnout či vzdychnout. Toto nutkání byste však měli potlačit. Mnohem lepší je totiž na chvilku zadržet dech a poté se znovu nadechnout nosem. Jestliže totiž pozorujete často potřebu většího nádechu a vede to k hlubokému dýchání, ve výsledku pak akorát ústy uniká potřebný kyslík.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Tělo tak musí vyvinout větší úsilí pro okysličení organismu, takže se budete cítit akorát více unavení. Proto byste dech vždy měli mít pod kontrolou a soustředit se na nosní dýchání.

Dechový rituál

Dýchání dokáže ovlivnit celý náš den – naši náladu, rozpoložení i množství energie. Zkuste si proto každé ráno i večer dopřát alespoň pár minut na soustředěné dýchání. Během tohoto času je důležité pečlivě vnímat každý nádech a výdech.

Sledovat tak můžete práci břišních svalů, opakovaně zadržovat dech a vnímat, co se s vaším tělem děje. Pozorování vlastního dechu je skvělým uklidňovacím prostředkem, třeba v noci před spaním či ve stresových situacích.

Dýchání je pro nás samozřejmostí, a tak mu nevěnujeme příliš pozornosti, to je však škoda. S dechem se totiž můžete naučit pracovat a ovlivnit tak celý svůj den.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.