Je skutečně odpolední šlofík prospěšný?

Jižní národy moc dobře vědí, co dělají. Polední útlum, který prožíváme obzvláště po dobrém obědě, je totiž pro náš organismus mnohem lepší, než jste si dosud mysleli. Není nad pořádný šlofík.

Několikaminutový šlofík dokonce dokáže naše tělo opět nastartovat a zlepšit činnost našeho mozku. Proč byste si měli dovolit se na pár minut po obědě „ztratit“?

Zdroj foto: nata_nytiaga / Shutterstock.com

Nebudete už v sedm večer jako mátoha

Odpolední šlofík dokáže divy. Své o tom ví i výzkum provedený přímo na pilotech z NASA, který prokázal, že po několika minutách spánku piloti vydrží mnohem déle svěží. Dokonce již několik světových aerolinek povolilo svým pilotům, aby si v době tomu určené odešli lehnout. Jižní národy toto mohou jen potvrdit, protože díky polední siestě si poté užívají večerních sešlostí – a rozhodně se necítí unavení.

Správně nastavená délka spánku vás osvěží

Přemýšlíte o tom, jak dlouhý šlofík je dobré si dát? Délka poledního spánku má významný vliv na jeho kvalitu. Průzkum australské University Flinders prokázal, že lidé spící dvacet minut až půl hodiny se po polední pauze cítí příjemně. Naopak u lidí, kteří spali déle, se projevovala po celý zbytek dne únava. Ideální je tedy si nastavit budíka a vychutnat si skutečně osvěžující spánek bez toho, aniž byste negativně ovlivnili váš denní rytmus.

Zdroj foto: Maridav / Shutterstock.com

S kávou to je nejlepší

Práce japonských vědců uvedená v Žurnálu Mezinárodní federace klinické neuropsychologie tvrdí, že je před odchodem do odpoledních hajan dobré si dát nápoj obsahující kofein. Právě káva nebo podobné kofeinové nápoje se vyznačují tím, že jejich nástup je velmi pozvolný. Proto si v klidu vychutnejte svou pauzu a po probuzení si na radu vědců dopřejte dostatek ostrého světla a omyjte si obličej vlažnou vodou. Ve spojitosti s kofeinem, který začíná působit, budete naprosto svěží. Šlofík po obědě se tak stane vaším vítaným zpestřením dne, a po jeho konci budete plní síly a elánu.

Váš mozek si odpočine

Když přemýšlíte o slově šlofík, synonymum pro něj je slovní spojení krátký odpočinkový spánek. A právě tato pauza uprostřed dne nejvíce prospěje vašemu mozku. Během necelé půlhodiny, kdy ještě nestihnete tvrdě usnout, si totiž celý váš mozek dokáže pořádně odpočinout a zregenerovat se. Odpolední spánek byste si ale ideálně měli dopřávat pravidelně. Právě tak si upevníte svůj cirkadiánní rytmus, tedy biologický proces určující kolísání naší aktivity a bdělého stavu.

Odpočinek po kratinké procházce je nejlepší

Možná i vy už se těšíte, až se po obědě na chvíli natáhnete. Zde byste ale měli zpozornět. Abyste si vychutnali šlofík, význam má zejména po kratinké procházce. Právě při této aktivitě dovolujete obědu, aby si trochu slehnul. Proč je tento proces důležitý? Jednoduše proto, že vám nebude hrozit infarkt. Průzkumy řeckého kardiologa Theofila Kolettise ukazují, že lidem, kteří se po obědě před spánkem alespoň trochu neprošli, aby nechali oběd slehnout, hrozilo mnohem větší riziko infarktu myokardu.

Přečtěte si také více o chrápání.

Zdroj foto: baranq / Shutterstock.com

Spánek zvýší vaši kreativitu

Známe to naprosto všichni. Zejména po dobrém a vydatném obědě se naprosto snižuje naše schopnost se soustředit. Několik hodin doslova přežíváme a nic kloudného z nás v tu dobu většinou nevypadne. Právě krátký šlofík dokáže udělat doslova zázrak. Bohatě stačí pár minut k tomu, abyste opět nastartovali své tvůrčí schopnosti a byli zpátky v sedle. Kromě podpory tvůrčí stránky naší osoby se také významně zvýší vaše pozornost, a vy se tak budete rychleji učit a vnímat. Rozhodně se tak můžete vyhnout například dopravní nehodě způsobené polední únavou.

Krátký spánek má výrazný vliv i na náš imunitní systém. Celé tělo má možnost si odpočinout a nastartovat své hojivé procesy. Organismus je vlivem odpočinku opět v plné síle. Obzvláště v chladných měsících doporučujeme si po dobrém šlofíku dopřát teplý nápoj, který vám vrátí zpět veškerou sílu.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.