Rozchod: Jak jej zvládnout? Nebojte se vyjádřit emoce

Rozchod si jednou či několikrát za život zažil každý z nás. K životu rozchody prostě patří a opravdu nejde o nic příjemného, zvláště v případě, že se chce rozejít jen jeden z partnerů.

Zdroj foto: Halfpoint / Shutterstock.com

Obecně platí, že rozchodem vždy trpí nejvíce ženy, ale každý z nás prožívá tohle těžké životní období jinak. Zatímco někdo se týdny lituje a nevychází z domu, někdo potřebuje své emoce vybít sportem nebo se naopak zahrnuje prací. A jak to máte vy? Víte, jak se vyrovnat s rozchodem a co je vlastně správné?

Rozchod jednou přebolí, ale ne hned!

Jistěže, od svého okolí tohle slyšíme asi nejčastěji. Ono to určitě jednou přebolí, ale nepřebolí to hned, a tak si to nemusíme ani nalhávat.

  • Je normální, že jsme smutní, že se nám nechce nic dělat, že nejíme, nespíme, nebo naopak jíme až příliš.
  • Někdo se snaží žal utopit v alkoholu, zavírá se doma a zapomíná na svůj běžný život.
  • Tohle stádium může trvat rozdílně dlouho. Zatímco někdo se oklepe po pár dnech, někdo se takto uzavírá i týdny nebo dokonce měsíce.

Jsou ale i lidé, kteří po těžkém rozchodu už nechtějí dále fungovat normálně nebo k sobě už nechtějí nikoho pustit. Strach z dalšího velkého zklamání zkrátka uzavře všechny dveře.

Rozchod si prostě prožijte

Nikdy, opravdu nikdy se po rozchodu nesnažte před tím, co cítíte, utíkat. Ať už si svůj smutek prožíváte jakkoliv, je dobré si to všechno prožít. Ano, bolí to, je to těžké a mnohdy až nesnesitelné, ale nesnažte se tuhle nejtěžší fázi vynechat.

Možná, že vás bude bolet celé tělo, možná, že pro slzy neuvidíte, dost možná vyvedete nějakou hloupost nebo si budete muset vzít volno v práci, ale udělejte to. Když se budete snažit smutek potlačit, budete hledat způsoby, jak rychle zapomenout, nikdy se s rozchodem pořádně nevyrovnáte. A v dalších letech svého života to zjistíte.

Potlačený smutek z rozchodu se může promítnout i do vašeho dalšího vztahu, který jistě jednou zase přijde. Pokud chcete jít dál, musíte něco ukončit – a to se vším všudy.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Žádná cesta zpět už není

První fáze po rozchodu je ta nejtěžší. Až se pořádně vybrečíte, až si projdete tím nejtěžším obdobím plným smutku a přemýšlením nad tím, co bylo špatně, je čas se posunout do další fáze. Mnohdy ale tahle fáze zahrnuje i pátrání po tom, co náš bývalý partner právě dělá, někdy se snažíme se s ním zase zkontaktovat. To je ale obrovská chyba.

Zakažte si to, zakažte si myšlenky na něj a rozhodně se nesnažte s ním spojit, nevolejte ani jeho přátelům nebo jej nešpehujte na jeho profilu na sociální síti. Máte přece nějakou úroveň, i když máte zrovna na sobě tepláky, mastné vlasy a stále ještě slzy v očích.

První fázi smutku a pláče nechte za sebou, druhou fázi berte jako osvobozující. Můžete se vztekat, můžete v zápalu spálit všechny společné fotografie. Věci, které mu ještě u vás zbyly, vyhoďte a zbytečně si nic, co by vám partnera připomínalo, doma nenechávejte. Uleví se vám, ucítíte, jak se pomalu osvobozujete, a přijde čas na další fázi.

Zase mezi lidi

Třetí fáze by vám měla dokázat, že už zvládnete komunikovat s jinými lidmi, je to první krok na cestě ve vaší další životní etapě. Hezky se oblečte, umyjte, doma ukliďte a třeba si něco pěkného běžte koupit. Udělejte si radost a domluvte se s blízkými lidmi na tom, že si někam vyrazíte. I když se vám zprvu nebude vůbec chtít, až si někam vyrazíte, zjistíte, že vám je lépe. Doma nikdo nemůže být zavřený věčně jen se svým trápením.

V tom nejtěžším období je pro někoho lepší být o samotě, ale určitě se nebojte říci si o pomoc. Každý si rozchodem někdy prošel, oslovte rodinu, kamarádku, a pokud je nejhůř, klidně si zajděte i na terapii. Není to ostuda, naopak. Rozchod patří k životu a je jen na vás, jak se k němu postavíte.

Zdroj: autorský text

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.