Co potřebuje prvňáček? Inspirujte se naším seznamem

Škola už se blíží a rodiče začínají vybavovat své děti opět do školy. Je ale také spousta těch, kteří posílají své dítě do školy poprvé a chtějí, aby zrovna ten jejich prvňáček měl úplně všechno.

Zdroj foto: unguryanu / Shutterstock.com

Důležité je zachovat klid a informovat se ve škole, co je potřeba. Pokud chcete být připraveni dopředu, velice rádi vám nabídneme spoustu zajímavých věcí, které se vašemu prvňáčkovi budou hodit pro nástup do školy. Tady máte malý seznam pomůcek.

Aktovka

Každému dítěti záleží na vzhledu aktovky, ale zkuste jako první brát v potaz, aby byla zdravotně vhodná pro vašeho prvňáčka. Proto je potřeba pořídit takovou aktovku, která má vyztužená záda, byla co nejlehčí a měla široké popruhy.

Jelikož děti často chodí kolem dopravních cest, tak je důležité, aby aktovka byla vybavená odrazkami a reflexními pásy, které upozorní řidiče na pohybující se dítě u krajnice. Pokud byste takovouto aktovku nenašli, dají se koupit odrazky zvlášť a můžete si sami zvolit nejvhodnější místo na aktovce.

 • Jednotlivé kapsy v batůžku i vně jsou pro malé děti velice vhodné, protože je vedou k neustálému pořádku. Na každou věc si totiž vymezí dané místo.
 • Společně si můžete určit, k čemu bude daná kapsička sloužit, dítě si tím bude jisté, že nezapomnělo nic doma a že je připravené do školy.

Dále je třeba zaměřit se na další faktor – pro dospělého sice nejméně důležitá věc, ale pro děti ta nejdůležitější, a to vzhled jejich aktovky. Pokud si dítě vybere aktovku, která se mu líbí, bude se o ni starat a udržovat v ní pořádek. Tím si také dítě vytváří pozitivní vztah ke škole. Při výběru myslete i na to, že dítě bude mít aktovku další rok nebo dva, proto volte vhodnou tématiku aktovky či batohu.

Psací potřeby

Ptáte se, jak máte vědět, co je pro vaše dítě nejlepší, když je dnes na výběr tolik možností? Zjistěte si, co požaduje škola, kam prvňáček nastupuje. Určitě se podívejte po nelámavých pastelkách. Protože dětem pastelky často padají, jak z pouzdra, tak i lavice.

 • K pastelkám je potřeba pořídit i strouhátko. Vhodná jsou ta se zásobníkem, aby dítě nemuselo odbíhat z lavice a v klidu si ořezalo pastelku v lavici.
 • Nezbytná je také guma a nůžky s kulatým zakončením.
 • Spousta dětí ráda maluje fixy, ale ty nejsou v první třídě doporučovány, ani požadovány.

Inkoustové, nebo ergonomické pero?

O tom, jaké má mít vaše dítě péro se dozvíte ve škole, kde nastupuje. Ve většině škol dětem doporučují především ergonomické pero s úchopem, které dítěti usnadňuje první pokusy psaní.

Zdroj foto: Syda Productions / Shutterstock.com

U inkoustových per často dochází k tomu, že si to děti omylem rozmazávají a musí si měnit náplně do pera. Proto je raději vyměňte za ergonomická pera, která pomáhají dětem ke správnému držení. A to platí i u dalších potřeb, jako například u tužek.

Volte spíše penál než pouzdro

Ptáte se proč? Penál je pro prvňáčka přehlednější a může si v něm vytvořit systém, kde si uloží jednotlivé věci. Každá věc bude mít své místo a prvňáček jednoduše zjistí, co ztratil anebo zapomněl. Ideální jsou penály s více patry, které dítě využije i v dalších ročnících.

Vybavení na výtvarnou výchovu

Každá škola má svůj seznam výtvarných pomůcek, ale nejčastěji se kupují:

 • kelímky na vodu,
 • různé velikosti štětců,
 • vodovky,
 • temperové barvy,
 • lepidlo,
 • zástěrka, aby se dítko neušpinilo.

Kam tohle všechno dát? Mate dvě možnosti – jednou z nich je plátěná taštička, kterou si dítě pověsí u lavice, druhou možností je kufřík, který je přehlednější a dítě se v něm lépe orientuje. Doporučujeme větší kufřík, protože místa není nikdy dost – a dítěti to umožní lépe se orientovat.

Pomůcky do aktovky

Aby měly děti pořádek v aktovce, je vhodné jim koupit na sešity a učebnice desky, do nichž si jednotlivé věci uloží – a chrání je tím před zničením. Budou se vám také hodit obaly na sešity a učebnice ve velikosti A4 a A5, nezapomeňte na obal na notýsek a žákovskou knížku. Jelikož se bude dítko učit číst, pořiďte mu také složku na písmena, myslete opět na tématiku těchto desek, protože tím podpoříte zájem dítěte o učení.

Seznam dalších pomůcek, které se budou vašemu dítěti hodit:

 • přezůvky s bílou podrážkou a plnou špičkou,
 • cvičební úbor – triko, podle ročního období kraťase, či tepláky, cvičební obuv,
 • pytel na přezůvky a cvičební úbor,
 • krabička na svačinu a vhodná láhev, která nebude protékat,
 • vlastní ručník a papírové kapesníky.

Přejeme, ať se váš prvňáček cítí v nové škole úplně nejlíp!

Zdroje: alza.cz

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.