Preventivní prohlídky: Které byste měli každoročně absolvovat?

Závažným zdravotním problémům lze poměrně úspěšně předcházet pravidelnými preventivními prohlídkami. Jestliže totiž nemoc odhalíme včas, zpravidla je větší šance na uzdravení. Proto bychom neměli podceňovat návštěvy lékařů, kteří provedou preventivní prohlídky. Nárok máte na různá vyšetření.

Preventivní prohlídka u doktora. Zdroj foto: S_L / Shutterstock.com

Péče o zuby

Prohlídkou, kterou bychom měli absolvovat nejčastěji, je ta u zubaře. K zubnímu lékaři byste měli chodit dvakrát ročně. Bohužel však řada lidí zanedbává zdraví chrupu a k zubaři zavítá až v případě, že se objevil nějaký problém. Bolestem zubů však můžete předcházet právě pravidelnou návštěvou zubaře. Ten tak může řešit závady hned jak se objeví a nedojde tak k jejich rozvinutí.

Zdravotní pojištění hradí návštěvu zubaře dvakrát za rok. Součástí preventivního vyšetření je kontrola chrupu, sliznic a čelistí. V podstatě slouží pouze k ověření, zda jsou zuby a celá dutina ústní v dobrém stavu. Při odhalení problému je důležitá rychlý léčba. Ovšem následná péče v případě problému nemusí být zcela hrazena pojišťovnou, přesto byste neměli preventivní prohlídky podceňovat. Mohou vám ušetřit řadu potíží nejen se zuby.

Gynekologické vyšetření

Pro mnoho žen je gynekologické vyšetření značně nepříjemné, a tak se mu snaží vyhýbat. To je však velkou chybou. Každá žena od 15 let věku má jednou ročně hrazenou preventivní prohlídku. I přesto však velká část z nich tuto možnost nevyužívá.

  • Při gynekologické prohlídce lékař kontrolu orgány jako jsou vaječníky a děloha pomocí ultrazvuku.
  • Součástí je pak také vyšetření děložního čípku na cytologii a mikrobiologii. To je klíčové pro časné odhalení změn na děložním čípku. V takovém případě je pak léčba úspěšnější.
  • Rakovina děložního čípku se může rozvíjet velmi rychle, proto byste gynekologa měla navštívit každý rok.
  • Pro zdraví žen je důležitý také mamograf, ten je od 45 let věku hrazen každé dva roky, ovšem na vyšetření se můžete objednat i mnohem dříve.
Důležité jsou i prohlídky u gynekologa. Zdroj foto: Olena Yakobchuk / Shutterstock.com

Kontrola u praktického lékaře

Velmi důležitou prohlídkou je ta u praktického lékaře. Nárok na ni máte každé dva roky, přičemž se jedná o komplexní kontrolu vašeho zdraví. Lékař by měl prověřit váš životní styl, prodělaná onemocnění i životosprávu. Důležitá je také rodinná anamnéza.

Součástí jsou různá preventivní vyšetření:

  • krve,
  • moči,
  • kontrola krevního tlaku,
  • zraku a sluchu,
  • a mnoho dalšího.

Díky tomu lékař získá informace o vašem celkovém zdravotním stavu a může tak odhalit případné zdravotní problémy. Dnes už navíc do preventivní prohlídka patří také onkologická prevence, kontrola platnosti očkování proti tetanu a ve vyšším věku pak také kontrola glykémie.

Preventivní prohlídky bychom rozhodně neměli podceňovat, mohou nám totiž zachránit zdraví. Nárok máte na celou řadu různých prohlídek, nikoliv pouze tyto tři. Informujte se proto u svého lékaře a využijte možnosti kontroly zdravotního stavu.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.