Oblíbené retro PC hry: Vzpomínáte si na ně? Kterou jste hráli

Máte rádi PC hry? Hrajete je dodnes, nebo jste u počítače seděli jen v dětství? Možná si ještě vybavíte starší hry, které jste na počítači hráli právě jako děti. Kterou z nich jste měli nejraději?

Zdroj foto: AxelRudi / Shutterstock.com
Zdroj foto: AxelRudi / Shutterstock.com

Pojďte si osvěžit paměť a připomeňte si ty, co dnes už považujeme za retro, ale v dětství jsme u nich trávili i hodiny.

Solitaire – klasická karetní hra, kterou si zamilovali všichni!

Mezi retro počítačovými hrami nesmí chybět Solitaire. Tato klasická karetní hra je stará už více než třicet let, ano čtete správně! Před více než třiceti lety, konkrétně v roce 1990 se poprvé tato hra objevila jako součást verze Windows 3.0. Úkolem této PC hry nebylo ani tolik pobavit, jako naučit uživatele počítačů pořádně zacházet s myší. Hra byla velmi jednoduchá, a dodnes má po celém světě miliony uživatelů. I když dnes už se objevují propracovanější verze této, tu klasickou máme asi všichni nejraději.

Minesweeper – hledání min!

Hledání min, původním oficiálním názvem hra zvaná Minesweeper, byla podobně oblíbená jako Solitaire. Tato hra je dokonce ještě o jeden rok starší, a poprvé tak uživatelé počítačů mohli začít hledat miny již v roce 1989. I tato hra se původně vyvinula proto, aby se počítačový nadšenci naučili správné technice práce s myší. No ale zábava to byla dobrá, co myslíte?

Super Mario – král všech počítačových her!

V roce 1985 spatřil světlo světa v Japonsku oblíbený instalatér jménem Super Mario. Super Mario vypadal jako Ital a ve své hře poskakoval, po cestě požíral houbičky a snažil se najít unesenou princeznu. Jednoduchá hra s ještě jednodušší zápletkou ve své době pobláznila celý svět. Pokud bychom měli určit jednu hru, která vlastně odstartovala celou tu éru hraní her na počítači, byl tím průkopníkem právě Super Mario. Hra si získala takovou oblibu, že se také stále zdokonalovala a také baví své fanoušky dodnes.

Pac-Man – z počítačové hry až do televize!

Ještě starší než Super Mario, je počítačová hra s názvem Pac-Man. Tato hra byla vyvinuta kde jinde než v Japonsku, ale už v roce 1980. Pac-Man je skutečně kultovní počítačovou hrou, hra se dobře hrála, a člověk se u ní dokázal zaseknout opravdu na dlouhé hodiny. Za celou tu dobu od vyvinutí této PC hry až po současnost jsme se mohli dočkat několika různých verzí a Pac-Man se pak nakonec dostal i do vlastního televizního seriálu. Tomu se říká úspěch!

Zdroj foto: Master_Andrii / Shutterstock.com
Zdroj foto: Master_Andrii / Shutterstock.com

Prehistorik – ovládnete svého neandrtálce?

Tahle PC hra pochází z roku 1991 a měla ještě další sérii, která byla samozřejmě dokonalejší. V původní verzi hry Prehistorik bylo cílem ovládat neandrtálce, který měl v ruce kyj, a tím měl bít zvířata, která se mu postavila do cesty. No tahle hra se sice nikdy nestala kultovní, ale i tak měla a jistě má dodnes své oblíbence. U této velmi jednoduché skákačky jste si prostě mohli náramně odpočinout a odreagovat se.

Prince of Persia – konečně hra s pořádnou zápletkou!

Původní počítačová hra s názvem Prince od Persia byla vyvinuta v roce 1990, od té doby se ale už dočkala několika rozvinutějších sérií. A v roce 2010 byl na motivy hry natočen dokonce film s názvem Princ Persie: Písky času. Tato hra už byla o něco složitější. Hlavní hrdina hry, tedy princ z Persie, měl za úkol bojovat s nepřáteli. Kromě bojových scén jsme se ale mohli setkat i s řešením nejrůznějších logických úkolů, které se princi stavěli do cesty, stejně jako jeho nepřátelé. Občas se pod námi propadaly podlahy, jindy jsme se museli snažit nespadnout z výšky a podobně.

Vzpomínáte na všechny tyhle legendární hry? I dnes si je můžete ještě zkusit zahrát, tak do toho!

Zdroj: euro.cz

Mohlo by se Vám také líbit
5 komentáře
 1. Kérkonoš říká

  Prehistorika jsme hráli na hodině vvýpočetní techniky. Mario už nikoho nebavil a Pac Mana jsme hráli na přenosných digihrách.
  Možná jsem vyrostl v křovákově, ale u nás byl v roce 1990 jeden počítač a 5 herních konzolí na 1000 obyvatel.
  Čtenáři si možná vzpomenou spíš na pozdější tituly, které se hrály v době, kdy bylo mezi lidmi více počítačů, třeba Jazz Jackrabbit, The lost Vikings, Duck Tales nebo Monster Bash.
  Hledání min a Solitare zná každej, kdo používal win 95 nebo 98, nebo se nudí v práci a hraje to na telefonu.
  Prince of Persia mě šíleně deprimoval, to už jsem měl radši Comandera Keena, Dangerous Dave nebo Alcatraz.
  Moje největší srdcovky jsou Catacomb Abyss, The lost Vikings, Lion King a Prehistorik 2.
  A vzpomínáte taky na Lemmings? To byla teprve geniální hra! Kam se hrabe Prince of Persia!
  Nebo výborná logická hra Skladník!
  A co had? Nezapoměla jste na hada?
  Kdo by si nepamatoval neustále se prodlužujícího hada!? Hlavně my, kterým se s věkem neustále zkracuje, s nostalgií vzpomínáme…

  1. RM říká

   Wolfenstein 3d, kdo to tehdy nehrál, jakoby nežil

   1. Kérkonoš říká

    Wolfenstein, Duke Nukem, Doom…praotcové všech first person stříleček. Souhlasím RM

 2. d@rkWolf říká

  Mno, jelikož jsem měl Amigu, tak sem si užíval Another World, Flashback, The Settlers, Super Frog, Allien Breed, Cannon Fodder, Carrier Command a samozřejmě plnou náruč tehdejších legendárních point & click adventur. Minesweeper se hraje v kanclu když není co dělat, nedokážu si představit, že to někdo hraje jindy než z donucení nudou v práci… A něco fakt nesmrtelnýho? Asi Worms, na všech platformách. Taky Extreme Racing, závody podobné Wacky Wheels na PC, víc akční, víc výbušný. Hrávali jsme ve 3, dva na klávesnici a třetí na joysticku.

 3. Lukas_SVD říká

  Moje první počítačová hra byl PONG. Můj strýc, pracující v ČVUT ho vyrobil v polovině 80tých let. připojil se k TV přes anténí vstup, místo joysticku byl otočný potenciometr zalitý v kaučukové hmotě. Pokud by šlo o hry na PC, tak to bylo ZX Spectrum a to si vzpomínám na hry Way of Exploding fist, Robocop a náš oblíbený Barbarian. Toho vztekání, když jsem byl dekapitován mladším bráchou. A když jsme byli bez dozoru, tak na tu dobu krásně zpracovaný svlíkací pokr. Dnes asi těžko pochopit, jak se povedlo do těch 128kb paměti vměstnat takové zábavy a i svěží lehké erotiky. 😀

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.