Paměť: Jaké jsou příčiny její poruchy a jak s nimi bojovat?

Stává se vám, že přijdete do obchodu a najednou nevíte, pro co jste to vlastně přišli? Musíte si psát poznámky, abyste během dne splnily všechny úkoly, které máte? Máte prostě špatnou paměť.

Zdroj foto: fizkes / Shutterstock.com

Zapomínání je běžné, občas zkrátka každému z nás z hlavy něco vypadne. Časté zapomínání však může značit i vážné zdravotní obtíže. Kdy se mít na pozoru?

Co jsem to vlastně chtěla?

Sednete do auta, nastartujete, ale než se rozjedete, běží vám hlavou, zda jste vůbec nezapomněli zamknout, vypnout sporák nebo vytáhnout žehličku ze zásuvky? V obchodě se neobejdete bez seznamu a musíte si psát i to, kdy máte vyzvednout dítě ze školy? Není se čeho děsit, protože občas na něco zapomene úplně každý.

S přibývajícím věkem nebo pod vlivem stresu může být zapomínání ještě častější. Ne vždy ale jde o demenci a první příznaky Alzheimerovy choroby. Příčin, proč vlastně zapomínáme, může být celá řada. Paměť se dá navíc docela dobře vycvičit.

Užíváte léky?

Pokud zapomínáte, může být chyba v některých lécích, co pravidelně užíváte. Existuje celá řada medikamentů, jenž nám mohou ovlivňovat paměť. A na tomhle celkem dlouhém seznamu bychom našli i celou řadu volně dostupných léků. Takže pokud užíváte pravidelně léky, řekněte o svém problému s pamětí svému praktickému lékaři. Možná, že společně najdete řešení. Z volně prodejných léků mohou být na vině některé léky proti bolesti či léky na alergii. I s tím vám pomůže váš lékař či lékárník.

Vypjetí, stres i deprese jako nejčastější příčiny

Občas toho máme po krk všichni, práce, domácnost, děti, problémy s partnerem, finanční či jiné problémy. Stres je přirozený stejně jako zapomínání, tedy v té malé míře.

  • A právě tehdy, když se cítíme pod tlakem, je toho na nás hodně, jsme vypjatí anebo se potýkáme s vážnějšími psychickými problémy, je naše paměť ohrožená.
  • Zkrátka, když jsme ve stresu, snadno zapomene i na běžné věci.
  • V tomto případě opravdu mohou pomoci malé taháčky v podobě papírků, které nám připomenou, co je potřeba udělat.

Zapomenout ale můžete i třeba jméno nové učitelky svého dítěte a podobně. Jakmile se ale zase všechno dostane do normálu, i paměť zase začne fungovat jako dříve.

Zdroj foto: Orawan Pattarawimonchai / Shutterstock.com

Spíte dostatečně a kvalitně?

Nejen stres, ale i únava umí napáchat velké škody. Nejde ani o to, kolik hodin denně spíte, protože někomu může stačit šest hodin spánku, někomu osm a více. Jde spíše o to, zda spíte nepřerušovaně, a zda je tedy váš spánek opravdu kvalitní. Důležitý je hluboký spánek, ten nás nabíjí energií, jenže když jej máme nedostatek, jsme unavení, tak můžeme i více zapomínat.

Pokud například máte během dne příliš mnoho práce, ale už v polovině dne cítíte velkou únavu, měli byste si odpočinout, stačí i několik málo minut, kdy zavřete oči a jednoduše vypnete. Problémy se spánkem ovlivňují činnost mozku poměrně výrazně. Únavu proto nepodceňujte a naučte se odpočívat.

Ke stárnutí horší paměť patří

Že stárneme nám tělo připomíná nejen tím, že se objevují vrásky, ale i tím, že začínáme zapomínat. Ke stárnutí zapomínání patří, ale opět jen v určité míře. Je docela obtížné najít rozdíl mezi tím, co je přirozené a normální, a tím, co už může značit vážnější onemocnění. Hranici hledejte po dosažení pětašedesáti let, v tomto období se zvyšuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby. I ta se může projevovat zprvu nenápadně. Přitom je zapomínání v tomto věku zcela běžné. Všímat si musíte zejména toho, zda se problémy nezhoršují. Poradit se s lékařem můžete kdykoliv.

Závažnější onemocnění

Paměť mohou ovlivňovat i další faktory, jako je:

  • cukrovka,
  • vysoký krevní tlak,
  • infekce,
  • konzumace alkoholu,
  • vysoký cholesterol a další.

Na vině pak jsou často i srdeční choroby. Jak je vidět, příčin zapomínání může být celá řada, otázkou je, jak z toho ven? Pomoci vám může cvičení paměti, ale i třeba změna jídelníčku.

Tipy na lepší paměť

Pokud hodně zapomínáte, změňte svůj jídelníček. Můžete užívat doplňky stravy, ale pomohou vám i potraviny s obsahem cholinu, vitamínů a minerálů. Do jídelníčku zařaďte pravidelně:

  • luštěniny,
  • celozrnné výrobky,
  • semínka,
  • oříšky,
  • obilné klíčky,
  • játra.

Pomoci vám ale může i dostatek pohybu na čerstvém vzduchu. A v neposlední řadě se snažte co nejvíce trénovat mozek samotný. Zkuste se učit pozvolna cizí jazyky, luštěte křížovky a kvízy nebo se zkuste přihlásit na nějaký kurz.

Je důležité paměť neustále zaměstnávat, a to zejména v pokročilejším věku.

Zdroj: webmd.com, healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.