Ovesné vločky: Vliv pravidelné konzumace na naše tělo

Milujete ovesné sušenky, bez ovesné kaše si neumíte představit ráno a ovesné vločky jsou vaší oblíbenou surovinou? Jak vyšlo z vědeckých studií najevo, ovesné vločky patří k opravdu blahodárným surovinám.

ovesné vločky účinky
Zdroj foto: Vladislav Noseek / Shutterstock.com

A ty by měly mít ve vašem jídelníčku své čestné místo. Pojďme se podívat, jaké výhody má pravidelná konzumace ovesných vloček na lidské tělo.

Dostanete do sebe živiny

První věc, kterou o ovesných vločkách musíme zmínit, je jejich neuvěřitelný přínos z pohledu počtu látek, které obsahují. Ovesné vločky jsou totiž velice výživné.

 • Obsahují například mangan, fosfor, hořčík, železo, zinek a další řadu minerálních látek a vitaminů.
 • Navíc jsou plné vlákniny, sacharidů, proteinů a tuků.
 • Pokud tedy svůj den začínáte talířem ovesné kaše nebo ovesnými vločkami s jogurtem, rozhodně v tom pokračujte. Vaše tělo vám poděkuje.

Snížíte zlý cholesterol

Možná znáte pomůcku, která se učí na hodinách biologie, když se probírá cholesterol. Existují dva druhy cholesterolu: ten hodný (HDL) a ten zlý (LDL). A právě hladiny LDL cholesterolu by vás měly trápit. Zvýšená hladina LDL cholesterolu v krvi totiž může zvyšovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění, a to tak, že ucpává vaše tepny, tudíž zhoršuje průtok krve. Naštěstí, díky pravidelné konzumaci ovesných vloček, snížíte hladinu LDL cholesterolu a tím také toto riziko vzniku srdečních chorob.

Bojíte se cukrovky?

Vyskytuje se ve vaší rodinné anamnéze cukrovka? Nebo spadáte do skupiny lidí, u kterých je zvýšené riziko výskytu cukrovky? Ovesné vločky vám mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, a naopak zvýšit vaši citlivost na inzulín. Máte-li chuť na něco sladkého, upečte si domácí ovesné sušenky s oříšky a pochutnejte si zdravě a bez starostí.

Začněte den správně

Míváte hektické dny a občas se vám stane, že místo pauzy na oběd pracujete a oběd zcela vynecháte? Pracovní tempo nás někdy může ničit a tyto situace bohužel nemusí být neobvyklé. Pokud víte, že vás čeká náročný den, během kterého nebudete mít čas na jídlo, začněte ráno správně. Připravte si k snídani ovesnou kaši, která vám dodá potřebné minerály, vitamíny, energii a hlavně, zasytí vás na celé dopoledne. Možná díky tomu dosáhnete i lepšího pracovního tempa a čas na oběd si přeci jen nakonec najdete.

Připravte si: Cookies z ovesných vloček: Zdravá varianta sušenek

Pro lepší trávení a jako prevence rakoviny

Jak jsme již zmínili, ovesné vločky obsahují vlákninu. Ta je skvělá pro trávení a správné fungování trávicího a vylučovacího traktu. Máte-li tedy nějaké obtíže s trávením a vylučováním, ovesné vločky vám pomohou. A dokonce, podle odborných studií, je pravidelná konzumace ovesných vloček vynikající prevencí rakoviny tlustého střeva. Oblíbeným jídlem je také vločková polévka.

Trpíte nespavostí?

Přestože většina z nás má konzumaci ovesných vloček spojenou s ránem, jsou vhodné také před spaním. Kromě živin, které vás po ránu nakopnou, totiž obsahují také melatonin. Někdy též známý pod pojmem hormon spánku. A právě ten oceníte před spaním, zejména pokud máte s usínáním potíže. Až tedy dostanete příště chuť na ovesné vločky před spaním, neváhejte a připravte si je. Bude se vám lépe usínat, a i váš spánek bude kvalitnější.

Ať už si ovesné vločky vychutnáte nejlépe povařené s mlékem v podobě ovesné kaše, máte je rádi syrové s jogurtem a čerstvým ovocem nebo milujete zapékané ovesné sušenky, jedno je jisté: ovesné vločky jsou zdraví prospěšné a jejich pravidelná konzumace je rozhodně žádaná. Zlepší vám trávení, posílí imunitu, dodají potřebné minerální látky a vitamíny a také sníží krevní tlak a cholesterol.

Navíc ovesné vločky podporují i tvorbu serotoninu, tedy hormonu štěstí. Tudíž díky jejich pravidelné konzumaci budete také šťastnější.

Zdroj: healthline.com

Mohlo by se Vám také líbit
3 komentáře
 1. Aleš říká

  Paní Michaelo Romanová co má vaše bydliště společné s ovesnými vločkami??? Nechápu…..

 2. SL říká

  No cpu se jimi prakticky každé ráno, s ovocem, jogurtem, chráněné semínky a tak. Momentálně mám třetí týden nějakou virozu a nepomáhají ani vločky ani léky ani čaje. Tak nevím, asi přejdu na špek.

 3. Libuše říká

  Super jídlo, když je chuť na sladké. Ovesná kaše + máslo + med + posypat oříšky.

Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.