Jak vybrat naslouchátko – Jaké jsou druhy a které je nejlepší

Problémy se sluchem postihují v současné době čím dál tím více lidí. Tyto problémy mohou souviset jak s pokročilým věkem, tak i například s prací v těžkých podmínkábch. Proto je zde naslouchátko.

Při nepoužívání ochranných pomůcek a práci s hlasitými nástroji může dojít k trvalému poškození sluchu. Naštěstí existují výzkumy a moderní technologie, díky nimž uslyšíte naprosto perfektně. Na trhu se ovšem nachází velké množství sluchadel, a proto se dnes podíváme, jak vybrat to nejlepší.

Zdroj foto: Africa Studio / Shutterstock.com

Jak poznat, že potřebuji naslouchátko?

Problémy se sluchem se prakticky nikdy neobjeví ze dne na den. Provází je pomalý proces, při němž budete postupně hůře a hůře slyšet. Mnozí lidé si ovšem neuvědomují, že by potřebovali odbornou pomoc. Sluchadla však nejsou něco, za co byste se v dnešní době měli stydět.

Kdy byste měli zpozornět:

  • Žádáte lidi, aby zopakovali to, co právě řekli.
  • Nerozumíte konkrétním slovům.
  • Televizi a rádio si pouštíte hlasitěji než ostatní.
  • Neslyšíte zvonek u dveří nebo vyzvánění telefonu.

Pokud jste zaznamenali některý z těchto symptomů, nestyďte se a začněte problémy se sluchem řešit co nejdříve. Pokud je necháte ležet ladem, mohou se postupem času ještě zhoršovat.

Zdroj foto: Robert Przybysz / Shutterstock.com

Jak naslouchátko funguje

Problémy se sluchem se většinou vyznačují postupnou nebo úplnou ztrátou akustického vnímání. Člověk postižený tímto problémem je většinou vyřazen z běžného života, takže trpí nejenom psychicky, ale i fyzicky. Život se pro něj najednou stal o dost složitější. Spoustu lidí ovšem postihne pouze částečná hluchota, se kterou si dokážou poradit sluchadla Siemens.

Jedná se o elektroakustický přístroj zachycující okolní zvuky. Ty následně zesiluje a moduluje. Předchůdcem moderních malých sluchadel byla jakási akustická naslouchátka ve tvaru obrácené trumpety. Ta byla ovšem nejenom nepraktická, ale nebyla ani příliš účinná. Současná sluchadla jsou esteticky pěkná, a navíc jsou velmi diskrétní.

Podle čeho sluchadlo vybírat

Všem vám je asi jasné, že výběr a koupě samotného sluchadla rozhodně není nic jednoduchého. Nejenom, že se na trhu nachází nepřeberné množství variant, ale existuje i mnoho různých typů.

Rozdílná zařízení se používají při různém stupni sluchového postižení. Předně je třeba konzultovat koupi sluchadla s vaším ORL lékařem. Jedině specialista dokáže přesně určit závažnost vašeho problému, na základě čehož vám doporučí vhodné naslouchátko.

Doporučujeme: Jak vybrat sluchátka pro milovníky hudby

Zdroj foto: Andrey_Popov / Shutterstock.com

I když budete mít sluchadlo doporučené od vašeho lékaře, rozhodně nebude na škodu, budete-li znát rozdíly mezi jednotlivými typy. Tak jako tak vás čeká výběr mezi analogovou nebo digitální technologií, a rozhodně se vám budou hodit i znalosti zvukových kanálů a pásem. Ohledy je nutné brát na finanční stránku věci.

Výhody kapesních naslouchátek

  • Kapesní sluchadla patří k nejlevnějším a tím pádem i nejdostupnějším zařízením na trhu.
  • Skládají se z ušního závěsu s malým reproduktorem a pouzdra, pomocí něhož celé naslouchátko ovládáte.
  • Většina zařízení nabízí několik ovládacích prvků.
  • I když jsou kapesní sluchadla relativně levná, dokáží výrazně zesílit přijímaný zvuk.

Proč si pořídit závěsná sluchadla?

Bezdrátová sluchadla jsou v dnešní době velice populární. Závěsná sluchadla jsou umístěna za uchem, a právě v závěsném modulu se nachází baterie společně s veškerou elektronikou. Hladký přenos zvuku pak zajišťuje průhledná tenká hadička vedoucí do reproduktoru. Tento typ naslouchátka oceníte zejména v okamžiku, kdy máte příliš úzký zvukovod, kvůli čemuž nemůžete používat klasické zvukovodové sluchadlo.

Rozdíly oproti kapesnímu sluchadlu jsou vskutku podstatné. Už nemusíte hledat volné místo na uložení ovládaní krabičky, protože části sluchadla nejsou propojeny žádným dlouhým kabelem. Závěsné sluchadlo je navíc o mnoho diskrétnější, a to díky reproduktoru umístěnému v silikonovém pouzdru přímo ve zvukovodu.

Zdroj foto: Dmytro Khlystun / Shutterstock.com

Zvukovodová sluchadla

Zvukovodová sluchadla, jako například Phonak,  jsou oblíbená hned z několika důvodů. Většinou se vyrábí přesně podle ucha konkrétního pacienta, takže vám budou perfektně sedět v uchu. Nikdy vás nebudou tlačit, a navíc jsou velmi diskrétní. Moderní technologie postoupily natolik, že se zvukovodová sluchadla dělají opravdu malá. Tím pádem nejsou v uchu prakticky vůbec vidět. Tento typ naslouchátka je vhodný i pro lidi nosící brýle, protože za uchem nemáte nic umístěno.

Například zvukovodová Widex sluchadla mají bohužel pár nevýhod. Předně nejsou vhodná pro lidi trpící těžkou hluchotou, neboť ti mohou mít problém se zpětnou vazbou v podobě nepříjemného pískání. Jaká je příčina tohoto pískání? Je jím nevyrovnanost vnitřního tlaku v uchu, o nějž se stará tenká trubička.

Kanálová sluchadla

Kanálová sluchadla pro nedoslýchavé jsou nejmodernějším typem naslouchátka, která jsou vyráběna přímo na míru konkrétnímu uživateli. Díky tomu skvěle padnou do ucha a jsou i o dost menší, než všichni jeho předchůdci. V uchu jsou takřka neviditelná, takže vaši blízcí ani nebudou vědět, že máte jakékoliv problémy se sluchem. Odvětrávání je umístěno hluboko v uchu, díky čemuž je přenos zvuku reálný, a navíc tato zařízení můžete propojit i se svým chytrým mobilním telefonem.

Zdroj foto: Robert Przybysz / Shutterstock.com

Nastavitelný analogový obvod

Při výběru konkrétního sluchadla je nutné se zaměřit na použité technologie. Ty jsou jedním z nejzásadnějších rozdílových parametrů. Tím nejstarším používaným systémem je nastavitelný analogový obvod. To znamená, že nastavení vašeho Phonak sluchadla provede lékař. Na základě svých zkušeností a vašich konkrétních potřeb precizně naslouchátko nastaví, ovšem toto nastavení už nemůžete nijak změnit.

Programovatelný analogový obvod

Daleko oblíbenější jsou zvukovodová sluchadla s programovatelným analogovým obvodem. K základní elektronice je přidáno ještě pár dalších relátek a drátů, díky čemuž je možné mnohem širší a komplexnější nastavení přístroje. Výsledkem je vyšší spokojenost klienta, a navíc k takovému zařízení dostanete ovladač. Pomocí něho můžete změny v nastavení provádět zcela individuálně na základě konkrétních podnětů.

Zdroj foto: Alexander Raths / Shutterstock.com

Digitální obvod

Nejmodernějším typem jsou sluchadla Signia s digitálním obvodem. Flexibilní obvody umožňují ovládat naslouchátko zcela podle vašich představ. Navíc tato sluchátka komplexně regulují zpětnou vazbu a nepříjemné okolní šumy. V dokonalém poslechu vám tak nebude absolutně nic bránit. Dokonce zvládají automatickou regulaci okolních mikrofonů, díky čemuž získáte ten nejlepší zvuk za jakékoliv situace.

Jak je to s počtem kanálů a pásem?

Pokud nejste odborníky na akustiku, musíme si nyní ujasnit pár pojmů. Předně byste měli vědět, že ne všechny zvuky se nachází ve stejném zvukovém pásmu. Jen pro příklad – ani hlásky české abecedy neleží na jedné frekvenci. Čím více sluchovým pásem tedy sluchadlo nabízí, tím více se hodí pro závažnější poruchy sluchu.

Částečná hluchota totiž neznamená, že byste neslyšeli vůbec nic. Pouze přestanete vnímat určité zvuky, což je samozřejmě problém. Nejčastěji se setkáváme s problémem u vysokofrekvenčních a nízkofrekvenčních zvuků. Například sluchadlo Siemens umožňuje nastavení hned několika kanálů, takže si můžete sami určit, které z nich je třeba upravit.

Máte problémy se sluchem? Nestyďte se a zajděte si ke svému lékaři. I kdyby vám doporučil zakoupit sluchadlo, budete přesně vědět, podle čeho si nejlepší naslouchátko vybrat.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.