Jakou potřebujete náplň do tiskárny? Tiskněte chytře a levně!

Došla vám náplň ve vaší tiskárně? Potom bude samozřejmě načase koupit novou. Pokud v tom však nemáte jasno, v našem článku vám pomůžeme vybrat tu správnou náplň do vaší tiskárny. Existují totiž různé náplně podle typu tiskárny, kterou používáte. Při nákupu těchto náplní můžete také ušetřit a tisknout skutečně chytře a levně.

Typy tiskáren

Nejprve se půjdeme podívat na to, jaké vlastně máme druhy tiskáren. V zásadě se můžeme setkat se dvěma variantami, které se zásadně liší způsobem tisku. Nejčastěji si dnes tedy můžete zakoupit: 

 • laserovou tiskárnu,
 • inkoustovou tiskárnu.

Existují také kombinovaná řešení, kterým říkáme multifunkční tiskárny. Zde může být jak laserová, tak inkoustová tiskárna, která je kombinovaná s dalšími přístroji v jednom balení. Může to být nejčastěji kopírka nebo skener. Toto řešení se zpravidla využívá jako všestranný pomocník do kanceláře. Vraťme se ale zpět k samotným tiskárnám a podívejme se, jaké jsou rozdíly mezi laserovými a inkoustovými tiskárnami a proč konkrétní druh zvolit.

Zdroj foto: FabrikaSimf / Shutterstock.com

Proč zvolit laserovou tiskárnu?

V případě laserové tiskárny se jedná o nejčastější volbu do kanceláře. Můžete zvolit tiskárnu barevnou, ale také s černobílým tiskem. Na kancelářské použití často černobílá laserová tiskárna bohatě dostačuje. Její velkou výhodou je to, že má poměrně nízké náklady na tisk. Laserové tiskárny jsou také zpravidla rychlejší, ale tady samozřejmě záleží na konkrétním modelu. U každé tiskárny si můžete všimnout parametrů, které uvádějí rychlost tisku stránky.

Na trhu existují nejrůznější modely těchto tiskáren. Je velmi populární kombinovat je v multifunkčních zařízeních, o kterých jsme hovořili výše. V nabídce všech výrobců tiskáren najdete modely jak pro domácí použití, tak pro malé a střední firmy i velká podniková řešení určené pro vysokou zátěž. Laserová tiskárna se nejčastěji vyplatí tehdy, pokud tisknete: 

 • velký objem stránek,
 • běžné textové dokumenty a jednoduchou grafiku.

Právě relativně nižší náklady na tisk jsou ideální volbou pro tisk velkého objemu stran, kde se pak i ztratí o něco vyšší pořizovací cena samotné tiskárny. To je typické nasazení v kanceláři a obecně ve firemním prostředí. Technologie laserového tisku se skvěle hodí na tisk textů, tabulek a firemní grafiky. Pokud však potřebujete tisknout například fotografie ve vysoké kvalitě, je lepší zvolit jiný typ tiskárny.

Proč zvolit inkoustovou tiskárnu?

Právě na tisk fotografií je ideální tiskárna inkoustová. Je to dáno samozřejmě především technologií tisku. Právě inkoust, který je používaný na tisk, díky svým vlastnostem a způsobu jeho aplikace na papír, dokáže dokonale vykreslit libovolnou fotografii. Existují dokonce speciální tiskárny, které se zaměřují přímo na profesionální tisk fotografií a existují tiskárny, které dokáží tisknout na velké formáty, což se skvěle hodí například pro grafická studia.

Inkoustová tiskárna samozřejmě také může tisknout textové dokumenty, ale tisk je méně rentabilní než v případě laserového tisku. Inkoustové tiskárny jsou také obvykle o něco pomalejší, takže tisk velkých objemů textových dokumentů není jejich hlavní zaměření. Vždy je tak potřeba zohlednit, zda tisknete více běžných textových dokumentů nebo více fotografií. Inkoustová tiskárna je tak ideální volbou zejména pokud máte: 

 • menší objemy tisku,
 • potřebu tisknout smíšené dokumenty.

Pokud budete tisknout menší objemy stránek, samozřejmě vás vyšší náklady na tisk inkoustové tiskárny nemusí tolik trápit. Je velmi vhodná také tehdy, pokud nejste zaměřeni čistě na tisk textu a jednoduché grafiky, ale potřebujete kvalitně tisknout jak text, tak obrázky či fotografie. Často se inkoustová tiskárna kupuje do domácnosti jako univerzální řešení, kdy se nepředpokládá jednostranné využití. Zároveň se nepředpokládá, že se budou tisknout velké objemy. Taková tiskárna vám potom spolehlivě a v dobré kvalitě vytiskne prakticky jakýkoliv dokument. Kromě toho je pořizovací cena základních modelů inkoustových tiskáren velice nízká.

Druhy náplní do tiskáren

Když jsme si řekli, k čemu je vhodné používat jednotlivé typy tiskáren a ve kterých případech vám odvedou nejlepší službu, dostáváme se konečně k tomu, jaké náplně používají. Náplň je při tisku rozhodující, jak z pohledu kvality tisku, tak z pohledu finančního. V zásadě rozlišujeme dva druhy tiskových náplní: 

 • tonery,
 • cartridge.

Toner je označení pro tiskovou kazetu, která se používá v laserových tiskárnách. Tiskové náplně používané v inkoustových tiskárnách se potom označují jako cartridge. Pojďme se nyní podívat na to, čím se jednotlivé druhy náplní liší.

Zdroj foto: antpkr / Shutterstock.com

Toner vs. cartridge. Jaké jsou rozdíly?

Pokud si odmyslíme pořizovací cenu tiskárny, tak tisková náplň přímo ovlivňuje cenu tisku. Jednoduše přímo ovlivňuje náklady na každodenní provoz tiskárny. Tonery zpravidla umí vytisknout jednu stránku levněji, u cartridge zaplatíte za jednu stranu více. Tady je potřeba si především uvědomit vaše objemy tisku a co tisknete, o čemž jsme si už říkali výše při porovnávání jednotlivých technologií tisku a jejich využití v praxi.

Toner sám o sobě využívá barevného prášku. Moderní tonery využívají k tisku polymerů. Toner jako takový je vlastně tisková kazeta, která tvoří samotné tělo toneru, čip, stěrku, pečeť a některé další komponenty. Při samotném tisku se prášek z náplně přenáší pod vysokým tlakem a za vysoké teploty na papír.

Pokud se jedná o cartridge, tedy inkoustové kazety, tak ty mohou obsahovat jeden nebo více zásobníků na inkoust a zároveň ovládací čip. Mnohé inkoustové tiskárny dnes mají jednotlivé barvy oddělené v samostatných kazetách.

Kolik vydrží průměrná náplň do tiskárny?

Při výběru náplně do tiskárny bychom neměli opomíjet ani jejich výdrž. V případě tonerů například bývá uváděn počet stran, které dokáží vytisknout při určitém stupni pokrytí stránky, zpravidla jde o pokrytí 5 %. Je tak zcela jasné, jak dlouho vám náplň vydrží.

Tisknete-li občasně, možná vás bude zajímat, zda se vám náplň časem neznehodnotí. To může být problém zejména u inkoustových náplní, které mohou zaschnout. Tonery v tomto případě mají výhodu a občasný tisk jim tolik nevadí.

Zdroj foto: WUTTISAK PROMCHOO / Shutterstock.com

Jaký toner nebo cartridge potřebuji?

Potřebujete-li tedy koupit nový toner nebo cartridge, možná vás vyleká obrovský výběr na trhu. Není však potřeba se obávat, postačí se podívat na výrobní štítek tiskárny, kde je uveden konkrétní model. Často jsou tonery a cartridge společné pro několik modelový řad.

Podle modelu tiskárny však každopádně velmi snadno zjistíte, jaký typ toneru nebo cartridge byste si měli koupit. Určitě vás ale bude také zajímat, jakou konkrétní náplň byste měli vybrat, o čemž si něco řekneme nyní.

Vyplatí se koupit originál nebo alternativu?

V úvodu jsme si řekli, že si povíme něco o chytrém tisku za nízkou cenu. Dnes totiž není opravdu problém tisknout velice levně. Jak jsme o tom hovořili již výše, začíná to už od samotného výběru tiskárny, kde levnější tisk poskytnou laserové tiskárny. Ceny náplní, ať už jde o tonery nebo o cartridge, si však můžete ještě dále snížit. Na trhu zpravidla máme náplně: 

 • originální,
 • alternativní,
 • repasované.

Pochopitelně originální náplně jsou vždy dražší. Jedná se o náplně, které nabízejí výrobci tiskáren. Garantují vám nejvyšší kvalitu tisku. Na trhu však existuje celá řada alternativ. Jedná se o velmi oblíbenou možnost, protože při použití náplně alternativního výrobce můžete ušetřit až násobky ceny originální náplně. Originální i alternativní náplně vám nabízí dnes celá řada prodejců. Třeba Tonerdepot.cz vám nabídne originální náplně i alternativy s certifikací vyráběné dle ISO norem, kde máte jistotu vysoké kvality tisku. Právě díky certifikátu můžete mít jistotu, že kvalita tisku alternativní náplně bude srovnatelná s originálem. Zakoupit však můžete samozřejmě také originál, které lze na e-shopech zpravidla sehnat za lepší ceny.

Samostatnou kategorií náplní jsou potom repasy. Jedná se vlastně o originální náplně, které byly repasovány a znovu naplněny tiskovým médiem. Cenově to může být také dostupné řešení, avšak je potřeba upozornit na to, že tiskové náplně nejsou určeny k opakovanému použití. Bude tak záležet zejména na úrovni provedeného repasu. Pokud však chcete maximálně ušetřit, tak při dnešních cenách náplní alternativních výrobců tato varianta už není tak zajímavá jako dříve.

Zdroj foto: antpkr / Shutterstock.com

Výměna toneru a cartridge

Pokud už máte v ruce nový toner nebo cartridge, při výměně je ideální postupovat přesně podle návodu vaší tiskárny. Obecně se však jedná o velmi jednoduchý úkon, který zvládne prakticky kdokoliv sám. 

Měníte-li toner, ujistěte se, že máte vypnutou tiskárnu. Následně otevřete kryt tonerové kazety. Tiskovou kazetu opatrně vyjměte a pokuste se vyhnout dotýkání elektrických kontaktů. Důležité neodklápět víčko ochraňující optický válec před světlem a poškozením. Doporučuje se vyčistit v koronové vodičce pomocí opakovaného posunu jezdce z jedné strany na druhou. Před vložením nového toneru s ním zatřepejte.

Při výměně cartridge je postup ještě jednodušší a tiskárnu nevypínáme. Naopak ji necháme zapnutou, otevřeme kryt tiskárny a počkáme, až se nám tisková hlava automaticky přesune do polohy pro kontrolu náplní. Zajištění cartridge je zpravidla řešeno buď zaklapnutím nebo pomocí páčkového mechanismu. Také v tomto případě je vhodné novou cartridge před vložením protřepat.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.