Multitasking: S čím vám může v praxi pomoci?
Výraz multitasking pochází původně z počítačového světa a znamená to, že je počítač schopen v jeden okamžik provádět více úkonů. I lidé však mohou multitasking provozovat.
A to v práci nebo třeba i doma. Rozhodně lépe jde pak multitasking ženám. O těch se často říká, že jsou schopny dělat více věcí najednou, což třeba mužům jde obvykle hůře. Multitasking má své výhody, ale samozřejmě i nevýhody. Kdy jej můžete využít i vy?
Příklad z praxe
Představte si ženu, která po příchodu z práce dá vařit večeři, zkontroluje dětem úkoly, u toho zvládne zapnout pračku se špinavým prádlem. K tomu dá mýt nádobí do myčky, večeři dovaří, prádlo pověsí, myčku vyndá, a ještě stihne přemýšlet o tom, co ji čeká další den a volá s kamarádkou.
Ženy mají totiž tento dar už tak nějak v sobě, díky využití specifických mozkových hemisfér jsou schopny dělat více věcí najednou nebo přemýšlet o několika věcech najednou. To se samozřejmě může hodit v práci nebo právě doma.
Zní to skvěle, dělat několik věcí naráz může ušetřit hromadu času. V práci se tato schopnost jistě bude cenit například u manažerů a jiných vedoucích pracovníků. Při vedení domácnosti vlastně ženám ani nic jiného nezbývá, protože jinak by všechno nezvládaly. Ovšem pozor, i multitasking se může vymstít a vymknout kontrole. Pokud na něj chcete vsadit, musíte dát všemu jasný řád.
Jen se z toho nezbláznit
Ono se totiž může velmi snadno stát, že se člověku mozek přehltí informacemi, starostmi a najednou prostě vypne. Pak zjistíme, že sice děláme několik věcí najednou, ty jsme si všechny rozpracovaly, ale není hotovo nic.
- Nic není dotaženo do konce, protože místo toho, abychom tu věc dotáhli, rozděláváme si práci jinou.
- To přináší jen chaos, stres, a následně vyčerpání a frustraci. Proto i multitasking musí mít nějaký řád, přeci jen člověk není počítač a má svoje limity.
- Pokud už si začnete rozdělávat více věcí najednou, postupujte organizovaně, dělejte si poznámky, postupujte dle nich a snažte se rychle dokončit co nejvíce věcí, než se pustíte do dalšího úkonu.
Pokud si budete tvořit poznámky, řaďte si je podle důležitosti, podle toho, co nejvíce hoří, co se musí udělat jako první. Pak to jistě může mít smysl, protože člověk se v tomto zápalu dostane do bodu, kdy skutečně stihne všechno, a ještě něco navrch.
Nevýhody, na něž je nutné si dát pozor
Zní to, jako by multitasking označoval v podstatě vlastnosti nějakého superhrdiny, že? V práci se můžete díky tomu vyšvihnout a stát se nejlepším zaměstnancem, doma zase bude o všechny postaráno. Jenže nezapomínejte na to, že takovým způsobem nejde dělat všechno a určitě ne pořád. Docela snadno se totiž může stát, že stejně jako počítat potřebuje někdy restart, budete ho potřebovat i vy, jinak se už znovu nerozjedete.
Multitasking vás může přivést na pokraj zhroucení, můžete trpět únavou nebo začít zapomínat na zcela běžné i důležité věci. Zkrátka už mozek nebude přijímat nic dalšího – a vy vyhoříte. Takže tyhle vlastnosti superhrdiny se snažte využívat jen někdy, nezapomínejte, že jste člověk a ne stroj, a dopřejte si občas klid. Dělejte věci postupně dle důležitosti i klidně jednu po druhé.
Kdy multitasking oceníte?
Občas ale nastane situace, kdy se schopnost dělat více věcí najednou může vyloženě hodit. V práci to může být například na konci měsíce, v době kdy už hoří celé firmě termín a je potřeba dodělat moc věcí, aby byly všechny úkoly splněné. V běžném životě se to může projevit při přípravě nějaké oslavy, během ranního shonu, kdy se dozvíte, že dítko si zapomnělo udělat úkoly a podobně. Zkrátka v jednorázových situacích je multitasking i mnohdy nevyhnutelný, ale určitě se nic nemá přehánět.
Ne každý multitasking umí
Multitasking ale určitě není něčím, co by zvládl každý. Někomu to zkrátka jde samo, jiný ale nedokáže mezi jednotlivými úkoly přepínat tak rychle. Je potřeba se totiž umět soustředit na několik i zcela odlišných činností v jednom okamžiku. Někomu to tedy může činit velké potíže. Ono není snadné třeba psát email, do toho brát telefony a ještě zvládat zapisovat důležité poznámky či přepínat v počítačovém programu. V tom případě může multitasking spíše škodit, než být prospěšný a účinný.
Zkuste si doma sledovat televizi a do toho si povídat s rodinou nebo si číst knížku. Půjde to těžko, nebo to zvládáte?
Zdroj: verywellmind.com