Močové kameny straší mnoho lidí. Proč vznikají, jak se jich zbavit a zabránit jejich návratu?

Byla vám diagnostikována přítomnost močových kamenů v těle? Jak se jich nadobro zbavit, jak vznikají, jak jejich výskytu zabránit a dodržováním kterých zásad se dá jejich vzniku předcházet? To a mnoho dalšího se dozvíte z následujících řádků.

Močové kameny. Zdroj foto: GBALLGIGGSPHOTO / Shutterstock.com

Příčiny vzniku močových kamenů

V některých případech za vznik močových kamenů pacient nemůže. Mezi tyto případy patří výskyt kamenů daný genetickou predispozicí, endokrinním onemocněním, vrozenou metabolickou nemocí či z důvodu Crohnovy nemoci. Ale existují i případy, kdy je vznik močových kamenů způsoben dlouhodobým nízkým příjmem tekutin, a naopak nadměrným příjmem soli a živočišných bílkovin.

Jak se přítomnost močových kamenů projevuje

Jestliže máte podezření na přítomnost močových kamenů ve svém těle, následující příznaky pro vás mohou být směrodatné. Mezi doprovodné jevy močových kamenů patří:

  • prudká bolest v bederní oblasti,
  • bolest v podbřišku,
  • nevolnost,
  • zvracení,
  • vysoká horečka,
  • krev v moči.

Asymptomatické kameny, které jsou menší velikosti, se ale žádnou bolestí neprojevují. Proto se i jejich přítomnost v těle odhalí většinou náhodou, při zcela jiném vyšetření.

Léčba akutních močových kamenů

Při léčbě močových kamenů rozlišujeme dva typy onemocnění: akutní (akutní ledvinová kolika) a neakutní stavy. Jelikož akutní ledvinová kolika je velmi bolestivý stav, léčba je neodkladná a spočívá v podání léků, které pacientovi uleví. Ve velmi malém množství případů ale tato metoda léčby nezabere a lékař musí odsát moč z ledviny. To se provádí buď zavedením stentu do močovodu přes močovou trubici, nebo zavedením perkutánní nefrostomie do ledviny skrze kůži.

Močové kameny. Zdroj foto: HENADZI KILENT / Shutterstock.com

Léčba neakutních močových kamenů

V neakutních stavech, které pacientovi nezpůsobují žádné obtíže a bolesti, se nejčastěji využívá konzervativní léčba. Ta je založena na předpokladu, že kameny budou vyloučeny v moči. K podpoření jejich vyloučení se používají speciální léky. Dalším způsobem léčby je jejich rozpuštění. To se provede změnou pH moči z kyselé na zásaditou. Kontrola hodnoty pH se dá zkontrolovat pomocí proužku. Jakmile dosáhne hladina pH hodnot od 7 do 7,2 – kameny se buď zmenší nebo úplně rozpustí.

V některých případech, například když se kameny neustále zvětšují, existuje riziko vzniku dalších kamenů nebo v sobě máte infekci, mohou se močové kameny léčit buď rázovou vlnou, ureteroskopií nebo perkutánní nefrolitotomií. Vhodnou metodu zvolí lékař podle diagnózy.

Návštěva lékaře a pravidelné kontroly

Ať už máte podezření na výskyt močových kamenů nebo pociťujete bolesti při močení, neváhejte navštívit lékaře. Ačkoliv v některých případech odejdou močové kameny z těla samovolně, není od věci je pravidelně monitorovat a hlídat. Rozhodně se nedoporučuje žádný způsob samoléčby.

Prevence vzniku močových kamenů

Abyste se vzniku močových kamenů vyvarovali, hlídejte si nejenom jak často pijete, ale také co pijete. Lidskému organismu nesvědčí sladké džusy, šťávy a sycené limonády. Dostatečný pitný režim dodržujte s pomocí obyčejné vody.

Zaměřte se také na svůj jídelníček. Vyskytuje se v něm spousta živočišných produktů? Omezte je. Nebo alespoň začněte preferovat zdravé druhy mas. Před vepřovým dejte přednost kuřecímu a krůtímu a omezte i spotřebu uzenin. A co se solení týče, pokuste se ho omezit. Než si příště pokrm na talíři automaticky osolíte, nejprve ho ochutnejte.

Močové kameny, zejména akutní ledvinová koliba, je mírou bolesti často připodobňována k bolestem porodním. Tudíž se opravdu nejedná o nic příjemného. Aby se u vás močové kameny nevyskytly, dodržujte zásady zdravého stravování, dostatečně pijte a vyvarujte se konzumace nezdravých a příliš tučných a slaných potravin.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.