Miniskleník jako skvělá pomůcka pro pěstování

Miniskleník může posloužit jako pomocník pro předpěstování různých sazeniček. Využít ho můžete i k pěstování menších rostlin, například kaktusů či jiných sukulentů.

Zdroj foto: Topphy / Shutterstock.com

Jeho výhodou je, že poskytuje pro rostliny ideální podmínky, přitom k tomu budete potřebovat minimální úsilí.

Pokojový miniskleník

Tyto malé skleníky jsou určené do interiéru, aby vám usnadnily práci s pěstováním. Většinou jsou tvořeny pevnou miskou a průhledným krytem. Bývají vyrobeny z plastu, ty levnější varianty jsou z měkkého plastu a nejsou tolik bytelné. Pokud však investujete o něco více, získáte spolehlivý miniskleník vyrobený z pevného plastu.

Pro lepší kontrolu nad pěstováním se hodí víka s ventilačními škvírami – jejich velikost můžete měnit, díky tomu budou mít rostliny zajištěnou ideální vlhkost a proudění vzduchu. Vybírat můžete z různých velikostí podle toho, co chcete v takovémto skleníku pěstovat. Celý proces vám mohou ulehčit ještě sadbovací jiffy nebo rašelinové květináčky. S těmi pak bude přesazování jednodušší.

Zdroj foto: Ninemin / Shutterstock.com

Domácí výroba miniskleníku

Jednoduchý miniskleník si můžete vyrobit i svépomocí, stačit vám k tomu bude pár snadno dostupných věcí. Výroba je nenáročná a pro předpěstování menšího množství sazenic je tento skleníček zcela dostatečný.

  1. Potřebovat budete plastovou misku na potraviny s víčkem.
  2. Do té si pak připravte ruličky od toaletního papíru. Ty stačí přestřihnout napůl a umístit je do misky.
  3. Do ruliček dejte zeminu, ideálně kompost, případně jiný vhodný substrát pro danou rostlinu.
  4. Takto připravené minipařeniště skvěle poslouží. Pak už stačí jen vložit semínka rostlin podle vašeho výběru.

Jak na pěstování

Prvním krokem je zasetí semínek. Ty byste měli přihrnout hlínou, zlehka přitlačit a zalít dostatečným množstvím vody. Poté miniskleník zavřete víkem a umístěte na světlé místo. Vhodný je například parapet bez přímého slunečního světla. Pro správné podmínky minipařeniště každé ráno odkryjte a nechte rostliny alespoň několik hodin dýchat. Nezapomeňte do zálivky přidat vhodné hnojivo, které podpoří růst.

Výhodou pěstování v miniskleníku je, že rostliny rostou opravdu rychle. Při zavíkování proto vždy kontrolujte, zda nějaká část rostliny není skřípnutá pod víkem. Zároveň je třeba počítat s tím, že se sazeničky budou otáčet za světlem. Jakmile jsou tedy nakloněné k jedné straně, otočte celé pařeniště, aby se rostliny mohly znovu srovnat. Po vyklíčení prvních lístků sundejte vrchní díl, aby do skleníku pronikal dostatek světla. Hned jak jsou sazenice dostatečně vzrostlé – to znamená alespoň tři lístky, je načase přesadit je. Vždy však dávejte pozor na kořínky, abyste je nepoškodili.

Miniskleník vám velmi usnadní práci s předpěstováním vlastních sazenic. Celý proces je rychlý a snadný. Pokud rostlinky vysadíte v chladném období, nezapomeňte je přikrýt netkanou textilií, aby je nepoškodily přízemní mrazíky.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.