Dejte si pozor na lupénku. Poznejte příznaky včas a zamezte šíření této nemoci

Každý z nás se již setkal s nemocí zvanou lupénka. Málokdo ale zná název psoriáza, který se v běžném životě používá jen zřídka. Je to choroba, která postihuje kůži člověka. Nezáleží zde ani na věku, ani na pohlaví jedince. V malém případě se může jednat i o revmatickou lupénku, což znamená, že postiženou částí těla jsou klouby, nikoliv kůže. Poté mluvíme o takzvané psoriatické artritidě.

Zdroj foto: GBALLGIGGSPHOTO / Shutterstock.com

Jak poznáme lupénku?

Lupénka je chronické, dnes již velmi běžné onemocnění. Jedná se o onemocnění kůže, v méně častých případech pak onemocnění kloubů. Je to však neinfekční onemocnění. Lupénka se projevuje zarudlou, nebo naopak bílou kůží. Je to vlastně odlupující se suchá, šupinatá kůže, která může začít i krvácet.

Nejčastějším obdobím, kdy se lupénka projevuje, je podzim, nebo jaro. Při vzniku nemoci je dobré vyhýbat se:

  • stresovým situacím,
  • přímému slunečnímu záření,
  • suchému vzduchu,
  • různým chemikáliím,
  • jiným poraněním.

Co zapříčiňuje vznik lupénky

Není potvrzeno, co přesně je příčinou pro vznik a projevy lupénky. Je však dokázáno, že velkou roli zde hraje dědičnost. Jinak se jedná a o takzvané autoimunitní onemocnění. Existují však dohady o tom, že jsou známy faktory, které podporují chorobu a její výskyt. Jsou jimi například:

  • špatná životospráva,
  • stres a deprese,
  • hormonální vlivy,
  • zranění a rány na kůži,
  • vliv počasí.

Lupénka se objevuje na různých částech těla. Většinou se jedná o místa, ve kterých je větší množství potních žláz, tedy kožní záhyby. Jedná se tedy o:

  • oblast genitálií a třísel,
  • podkolenní a loketní jamky,
  • podpaží,
  • pod prsy,
  • na hlavě, ve vlasech.
Zdroj foto: Lipowski Milan / Shutterstock.com

Tato postižená místa pak vykazují zarudlé fleky, které doprovází velmi nepříjemné svědění a pálení. Jedinec se pak nemůže ubránit škrábání, čímž si ránu může rozedřít až do krve – a může pak dojít samozřejmě k rozšíření celého zánětu. Takové místo je pak velice bolestivé.

Lupénka podle postižených míst

Existují různé druhy lupénky podle jejího výskytu.

Klouby

Dotýká se 10–20 % nemocných. Je to nejméně častá forma onemocnění lupénkou. V neléčeném případě může dojít až k artritidě. Onemocnění kloubů lupénkou je doprovázeno také postižením nehtů, Kdy dochází ke ztlušťování a dolíčkování nehtu, snadno zaměnitelné s nehtovou plísní.

Hlava a vlasy

Toto postihuje zejména ženy s delšími vlasy. Je běžným jevem, že z vlasové části hlavy se vyrážka může přesunout do obličejové oblasti. V obličeji se nejčastěji objevuje kolem obočí, nosu a rtů. V takovém případě může snadno docházet k záměně s jiným kožním onemocněním. Výjimkou nezůstávají ani uši. Lupénku v oblasti obličeje lze léčit různými mastmi s kortikoidy.

Ruce a nohy

Jsou nejčastější lokalizací výskytu choroby. Zejména objevující se v záhybech končetin, nebo pak na dlaních. Jelikož jsou končetiny velice zatěžovány, mohou nemoc provázet další projevy, jako jsou otoky a puchýře či velmi popraskaná kůže. Doporučuje se používat mýdlo s vysokým obsahem hydratačních složek a také precizní hygiena.

Zdroj foto: Ternavskaia Olga Alibec / Shutterstock.com

Jak lupénku vyléčit?

Je důležité zprvu říci, že bohužel nelze tuto nemoc zcela vyléčit. Je několik možností, jak s léčbou postupovat. Můžete na doporučení lékaře pobírat jako doplněk stravy tablety s kortikoidy. Dalším způsobem jsou různé masti a krémy, kterými natíráme postižená místa.

Lupénka je onemocnění, které postihuje všechny generace. Je to choroba, která není smrtelná, avšak její příznaky jsou velmi nepříjemné, až bolestivé. Se správným a včasným zachycením onemocnění však každý člověk může dál žít kvalitní život a příznaky téměř mohou vymizet.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.