Kupní smlouva na auto – Vše co potřebujete vědět

Kupní smlouva na auto je nejdůležitější dokument při pořízení nového vozidla. A stejně jako ostatní smlouvy, je potřeba ji si dostatečně prostudovat. Co by teda měla všechno obsahovat?

Kupní smlouva obsah

Jako v každém správném právním dokumentu, musí i kupní smlouva auto obsahovat podstatné náležitosti. Mezi ně se bezpochyby řadí:

  • Podrobná identifikace obou kupních stran. Musí být tedy uvedena celá jména účastníků smlouvy, jejich trvalá bydliště, případně čísla průkazů totožnosti pro lepší identifikaci.
  • Samozřejmě nesmí chybět ani podrobný popis předmětu koupě, tedy automobilu.
  • Obě strany musí mít přesně přidělený status v kupním procesu, takže je doslovně nutné uvést kdo je kupujícím a kdo prodávajícím.

Jak nejlépe vozidlo ve smlouvě specifikovat?

Kupní smlouva na auto musí pochopitelně co nejpodrobněji popisovat předmět smlouvy, tedy samotný automobil. Je vhodné jej specifikovat opravdu konkrétně, čímž se vyhnete pozdějším spekulacím.

Do smlouvy proto uveďte:

  • značku a typ vozidla společně s barvou a modelem,
  • rok jeho výroby,
  • číslo velkého technického průkazu,
  • číslo VIN,
  • počet najetých kilometrů,
  • předané klíče od vozidla,
  • počet předaných dokumentů.

Čím podrobněji bude automobil popsán, tím je méně pravděpodobné, že dojde po uskutečnění prodeje k soudním tahanicím.

Zdroj foto: XiXinXing / Shutterstock.com

Jaké další náležitosti musí kupní smlouva obsahovat?

Pokud si nejste náležitostmi smlouvy jistí, pak stačí na internetu vyhledat “kupní smlouva vzor”, kde snadno zjistíte, co všechno musí tento dokument obsahovat. Mimo identifikace kupujícího s prodávajícím a předmětu smluvního vztahu, nesmíte zapomenout na vymezeních jejich práv. Podstatnou náležitostí je bezpochyby i datum a místo podpisu, neboť bez toho by smlouva nikdy nenabyla své právní platnosti. Samozřejmostí jsou pak podpisy obou smluvních stran, které tímto aktem celou náležitost patřičně stvrdí.

Kupní smlouva ojeté vozidlo

Jestliže se vydáte koupit ojetý automobil, tak nestačí jen kvalitně sepsaná kupní smlouva na auto. Pozornost byste měli věnovat i fyzické prohlídce vozu, při které byste měli přijít na všechny viditelné vady a problémy. Proto si s sebou vždy berte kvalifikovaného mechanika, který se v oblasti techniky ojetých automobilů rozhodně vyzná lépe než vy. Jako kupující totiž vstupujete do neznáma, a nutno podotknout, že tento prostor je někdy získán za nekřesťansky vysoké peníze. O něco větší jistotu byste mohli mít při návštěvě autobazaru, ovšem ani tam nepodceňujte pečlivou kontrolu technického stavu vozu. V tomto případě by měla kupní smlouva obsahovat co nejpodrobnější popis zjištěných závad a také stav, v němž je vozidlo prodáváno.

Kontrola stavu vozidla

Stejnou, nebo dokonce větší pozornost, kterou věnujete kupní smlouvě na auto, byste měli věnovat i fyzické prohlídce kupovaného vozu. Vámi přizvaný zkušený mechanik pak okamžitě pozná, že s automobilem není něco v pořádku. Ať už se bude jednat o stočené kilometry nebo zda čísla na tachometru opravdu odpovídají fyzickému stavu vozu. Pozornost věnujte i prvnímu pohledu, při němž můžete odhalit například nesrovnalosti v laku. To je jasné znamení bouraného vozu, neboť je při opravě velice drahé a těžké trefit originální tovární odstín, a proto se s oblibou používá o něco tmavší nebo světlejší barva.

Kontrola karoserie vozidla

Smlouva o prodeji auta musí při prohlídce automobilu počkat.

  1. Zaměřte se i na karoserii a zejména prahy. Pokud jde do mezer strčit šroubovák, pak bude prodávané vozidlo patrně o dost starší, než vám tvrdí prodávající.
  2. Můžete i poklepat na plechy a podle poslechu zjistíte, kde jsou ještě původní a kde bylo potřeba použít tmel k jejich vyspravení.
  3. U staršího ojetého automobilu si dejte pozor i na množství rzi, které se stárnoucí vozidlo téměř nikdy nevyhne.

    Zdroj foto: Harbucks / Shutterstock.com

Interiér vozidla

Kupní smlouva na auto by měla obsahovat i informace o výbavě prodávaného vozidla. Proto neváhejte nahlédnout do interiéru, ve kterém zkontrolujte, zda je vše podle prohlášení prodávajícího.

  • Zaměřte se na sedačky a čistotu, což vám hodně vypoví o povaze a míře péče o daný automobil.
  • Nezapomeňte zkontrolovat bezpečnostní pásy, funkčnost všech světel i kontrolek na palubní desce vozidla.
  • Srdcem každého auta je ale jeho motor, a proto byste na něj rozhodně neměli zapomenout. Po otevření kapoty byste měli spatřit čistý prostor, ve kterém si spokojeně brumlá pohonný agregát. Dejte si pozor na skvrny od oleje nebo od vody. Motor by měl být čistý bez jakýchkoliv skvrn, ukapávání či zanesení.

Odstoupení od kupní smlouvy na auto

Ne vždy smlouva na prodej auta vyhovuje oběma zúčastněním stranám, a proto byste měli také vědět, jak od takového dokumentu odstoupit. Od smlouvy budete pravděpodobně odstupovat, pokud se pár dní po zakoupení vozidla začnou objevovat závady, které vám evidentně prodejce zatajil. Tím, že vezmete auto do profesionálního servisu, si snadno ověříte, jestli jste při nákupu vozidla naletěli, nebo jste udělali dobře. Samotné odstoupení od smlouvy není nic těžkého a máte na něj nárok jak v případě koupě nového, tak i ojetého automobilu.

Odstoupení od kupní smlouvy na auto by se vás týkalo v případě, jestliže by pořízené vozidlo vykazovalo vady, na které jste při jeho nákupu nebyli upozorněni, a nejsou tedy zaneseny v právním dokumentu. Prvním případem odstoupení je zjištění závažných právních vad, které znemožňují bezpečné používání vámi zakoupeného vozidla. Tím pádem je předmět koupě zcela nezpůsobilý k předem danému účelu. Jestliže prodávající neopraví avizovaný problém do 30 dnů od nahlášení, je klasifikován jako neopravitelný.

Vady u ojetého vozu

Za skryté vady u ojetého vozidla samozřejmě ručí prodávající, a vy se, jako kupující, nemusíte ničeho bát. Tyto vady ovšem nesmějí být viditelné, neboť pak by prodejce mohl argumentovat tím, že byly zjevné a vy jako kupující jste si jich pouze nevšimli. I přesto by však měly být uvedeny v kupní smlouvě v části popisující předmět koupě. U ojetého automobilu ale nemůžete počítat s dvouletou zárukou, i přesto si ji u některých autobazarů můžete zakoupit. Pokud ovšem objevíte jakékoliv vady, ihned automobil reklamujte. Prodejce je pak musí na vlastní náklady nechat opravit. Jsou-li opravitelné, pak nelze od kupní smlouvy odstoupit.

Zdroj foto: Studio Romantic / Shutterstock.com

Co dělat v případě zjištění vady u vozu?

Jestliže na vadu u zakoupeného vozu přijdete do 6 měsíců od pořízení, zajeďte do kvalitního servisu a nechte si zpracovat odborný posudek. Následně kontaktujte prodávajícího a sdělte mu všechny své námitky ohledně konkrétní závady. Zašlete mu i doporučený dopis, aby se nemohl vymlouvat, že jste mu o zjištěných vadách nedali vědět. Dopis musí obsahovat:

  • datum koupě
  • popis vozidla
  • popis skryté závady
  • přiložený odborný posudek a návrh řešení situace

Tímto je odstoupení od smlouvy vyřešeno.

Při pořízení automobilu si dejte záležet na kvalitně sepsané kupní smlouvě, kterou klidně proberte i s právním zástupcem. Rozhodně se vyplatí do ní investovat nějaké prostředky navíc, neboť je později ušetříte za soudní tahanice. Při prohlídce vozu pak přemýšlejte, používejte selský rozum a nepodléhejte emocím, díky kterým byste se mohli dostat do úzkých.

Zdroj: caranddriver.com

Doporučujeme také: Co je kinetóza a jak si s ní poradit

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.