Jak vybrat jímku?

Kdokoliv vlastní nemovitost, musí chtě nechtě řešit nakládání s odpadními vodami. Je to zejména z toho důvodu, že je potřeba zamezit kontaminaci zdrojů pitné vody, což by samozřejmě představovalo riziko pro zdraví obyvatel a životní prostředí jako takové. Také proto je pochopitelně nakládání s odpadními vodami ošetřeno rovněž zákonem. Je nezbytné, aby každá nemovitost byla vybavena jímkou nebo septikem. To je také nejčastější způsob, jak lze odpadní vody uspokojivé řešit. Možností je také čistička odpadních vod (ČOV), která je však podstatně nákladnější.

Zdroj foto: KaliAntye / Shutterstock.com

Proč zvolit jímku? Jak vypadá a jak funguje?

Ačkoliv kanalizace je v dnešní době už poměrně běžná, stále se najdou místa, kde to v tomto ohledu není jednoduché. A nemusíte rozhodně bydlet na kraji světa, někdy už periferní části měst a přilehlé vesničky zkrátka nemají uspokojivě dořešené vybudování kanalizace. Právě tady přichází ke slovu jímka, kterou použijete ke stejnému účelu, k jakému byste používali septik. V případě jímky ale nemusíte řešit vypouštění odpadních vod, protože je uzavřená.

Samotná jímka je z technického hlediska vlastně velmi jednoduchá. Zásadním předpokladem je tedy to, že se jedná o uzavřenou nádobu. Cokoliv do této nádoby tedy přiteče, to by zde také mělo zůstat. Proto je struktura jímky tvořena pouze: 

  • jedinou velkou nádrží,
  • přítokovou rourou.

Právě jedna velká nádrž slouží k tomu, aby pojala veškeré odpadní vody z domácnosti. Přítoková roura potom slouží k přivedení těchto odpadních vod z domu do jímky. V jímce naopak nenajdete žádný odtok, což souvisí s uvedenou premisou, že z jímky nesmí nic nikam odtékat.

Vybíráme levnou jímku

Při výběru vhodné jímky je potřeba zohlednit řadu faktorů. Jednak je to materiál, kdy lze sehnat dnes bez problému levné plastové jímky, přičemž za velmi dobrou cenu můžete pořídit také bytelné betonové jímky. Cenu jímky do značné míry ovlivňuje také dodávané příslušenství, o kterém si něco řekneme ještě dále v článku.

Pokud si chcete pořídit jímku a nechcete za ni utratit příliš mnoho peněz, rozhodně stojí za to udělat si menší průzkum trhu. Podívat se, co vám konkrétní dodavatelská firma je schopna nabídnout. Firmy, které nabízejí dovoz a instalací jímek, totiž mívají různé speciální akce. Můžete tak získat třeba usazení jímky zdarma nebo dopravu za výhodných podmínek. Lze natrefit také na akce, které vám nabídnout slevu z realizace celého projektu, třeba pokud přemluvíte k instalaci jímky také svého souseda.

Jaké máme druhy jímek? 

Před samotným výběrem se pojďme podívat nejprve na to, jaké druhy jímek si tedy můžete vybrat. Již jsme naznačili, že primární rozhodování je o použitém materiálu. Na trhu tedy najdete jímky, které jsou zhotoveny z: 

  • plastu (ev. sklolaminátu),
  • betonu.

K nejběžnějším druhům patří právě jímky plastové nebo sklolaminátové. Zde si můžete vybrat mezi jímkami samonosnými a nesamonosnými. První variantu není nutné při montáži obetonovat. Postačí pouze její umístění na pevnou plochu a následně nádobu obsypat zeminou. Tato instalace je ideální tam, kde není jímka zatěžována třeba při pojíždění s autem. V případě nesamonosné varianty již přichází ke slovu obetonování, čímž se zajistí dostatečná pevnost nádrže a také její životnost. Obetonovaná plastová nebo sklolaminátová jímka již nemá problém s vyšší zátěží na povrchu, jako je již zmiňované přejíždění vozem.

Stále populárnější jsou nicméně také jímky betonové. Jejich velkou výhodou je skutečnost, že samy o sobě již mají vždy bytelnou konstrukci. Další obetonování tak již pro zpevnění jímky pochopitelně není nutné. Dobré dodavatelské firmy dodávají jímky nebo certifikované septiky z vysoce kvalitního betonu s certifikací. Jedná se o prvotřídní vyztužený beton, díky kterému má nádoba potřebnou pevnost a odolnost proti mechanickému poškození. Nespornou výhodou betonových jímek je rovněž také dlouhá životnost, protože běžně přežijí objekt, u kterého jsou instalovány. Instalaci je zpravidla schopna zajistit dodavatelská firma, a tak vás nemusí trápit ani pochopitelná vyšší hmotnost betonové jímky.

Jímka potřebuje pravidelné vyvážení

Již jsme psali o tom, že jímka je uzavřená nádoba, která pojme veškeré odpadní vody a ty v ní také zůstanou. Z tohoto důvodu je pochopitelné, že je potřeba jímku pravidelně vyvážet. Pokud by se nechala jímka přetéct, dopustili byste se nedovoleného vypouštění odpadních vod. Proto na pravidelné vyvážení jímky rozhodně pamatujte.

Rozhodujete-li se o pořízení jímky, pravděpodobně vás zajímá, jak často ji tedy budete muset vyvážet. Můžeme si celou věc ukázat na jednoduchém a názorném modelovém příkladu. Budeme tedy předpokládat, že: 

Jednoduchými počty zjistíme, že za měsíc potřebuje jeden člověk 2 700 litrů vody. Abychom příklad uvedli více do reality, počítejme aspoň se dvěma osobami. V tom případě je pak spotřeba vody 5 400 litrů měsíčně. Malou jímku o velikosti 5 kubických metrů tak budete muset vyvážet zhruba jednou za měsíc. To je tedy poměrně často.

Zvolte si dostatečnou velikost jímky

Z předchozích řádků je poměrně zřejmé, že pokud používáte jímku na odpadní vody, v tom případě se hodí zvolit jímky spíše větších rozměrů. Zejména v tom případě, pokud objekt obývá více lidí a jedná se o nemovitost, která je obývána trvale.

Běžné velikosti jímek se pohybují zhruba od 4 do 12 kubických metrů a pokud je to tedy možné, volte raději nádobu větší. Nebudete se muset vyvážením zabývat tak často a samozřejmě také na pravidelném vyvážení ušetříte. Počítejte totiž s tím, že firmy s fekálním vozem si počítají také poplatky za výjezd i ujeté kilometry. Při několika vývozech za rok už to výslednou částku docela navyšuje.

Jímka nemusí sloužit pouze na odpadní vody

Volba vhodné velikosti jímky souvisí také s účelem jejího použití. Už v úvodu jsme naznačili, že hlavní využití jímek samozřejmě spočívá v řešení otázky nakládání s odpadními vodami. Využití je však rozhodně širší. Takovou nádobu totiž můžete využít rovněž třeba na: 

  • zachytávání dešťové vody,
  • vybudování sklepa.

Dešťovou vodu můžete zachytávat prakticky do libovolné jímky. Hodí se to zejména v dnešní době, kdy je potřeba stále častěji šetřit vodou a obce běžně omezují přes léto zalévání zahrady vodou z obecního vodovodu. Pro zachytávání dešťovky postačí i jímky menších rozměrů, než když je využívána na odpadní vody. Dokonce můžete jímku využít také jako základ pro vybudování sklepa, ale v tom případě se samozřejmě už musí jednat o jímku betonovou. Ta poskytuje dostatečnou bytelnost.

Usazení jímky

Při realizaci jímky se obecně doporučuje využívat služeb takových firem, které jsou zároveň schopny provést odborné usazení jímky. Ušetříte si tak spoustu problémů a pokud si necháte realizovat jímku na klíč, tak získáte na celek samozřejmě také záruku. Nedostanete se tak například do situace, že vám dodavatelská firma neuzná záruku v důsledku neodborného usazení jímky.

Jaké lze k jímce pořídit příslušenství?

Ke každé jímce lze pořídit také dodatečně příslušenství. To mimo jiné souvisí s tím, kde plánujeme nádobu usadit. Můžeme například potřebovat pevný litinový poklop, který zajistí dostatečné zabezpečení nádoby proti pádu osob. Někdy se může hodit také průjezdová deska, která zajistí, že přes jímku lze přejíždět vozidlem. Při čištění jímky se vám může hodit také kalové čerpadlo, které má dostatečnou sací sílu a poradí si s nečistotami v odpadních vodách.

Zejména pokud nemáte jímku přímo přístupnou, ale je zakopána hlouběji, může se vám hodit měřič hladiny odpadních vod. Budete díky němu vědět, zda už není potřeba jímku vyvézt. Je-li jímka hlouběji pod zemí, je důležitý také komín, který zajistí spojení horního otvoru nádoby s povrchem. Skrz tento otvor potom lze samozřejmě nádobu odčerpat.

Znáte rozdíl mezi jímkou a septikem?

Zvažujete také možnost pořízení septiku? V tom případě by vás mohl zajímat rozdíl mezi septikem a jímkou. Hlavní je, že žatímco v případě jímky se jedná o uzavřenu nádobu, tak septik má navíc výpusť. To částečně omezuje možnosti jeho zřízení. Ne všude zkrátka lze septik vybudovat třeba z důvodu možného ohrožení lokálních zdrojů pitné vody. 

Oproti jímce však má septik nižší provozní náklady. Je to dáno zejména tím, že se nemusí zdaleka tak často vyvážet, protože část odpadních vod se rozloží biologicky. Je zde navíc dodatečná filtrace, která vypouštěné odpadní vody dokáže pročistit do té míry, že může být právě její vypouštění umožněno. V septiku zkrátka zůstávají tuhé usazeniny, přičemž přebytečná voda odtéká. Vyústění septiku lze řešit také do kanalizace.

Zdroj foto: sonsart / Shutterstock.com

Druhy septiků

Pokud jste se rozhodli nebo máte možnost zvolit septik, také v tomto případě si můžete vybírat z více druhů. Podobně jako v případě jímek, mohou být zejména plastové nebo betonové. Dále ale rozdělujeme septiky na: 

  • jednokomorové,
  • dvoukomorové,
  • tříkomorové.

Jednokomorový septik si můžete představit jako klasickou jímku, která je však zároveň vybavena odtokem. V tomto septiku je však velmi špatná filtrace a řešení tak je neefektivní. Dnes jsou naprosto běžné především septiky tříkomorové, které mají ideální prostředí pro působení biochemických procesů rozkládajících biologické nečistoty.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.