Jak vybírat hračky na dálkové ovládání?

Výběr žádné hračky není úplně snadný. Je potřeba si uvědomit, k jakému účelu ji vlastně pořizujete, kde a jak chcete, aby si s ní dítě hrálo. Nejinak je tomu v případě hraček na dálkové ovládání. Ty jsou bezpochyby mezi dětmi velmi populární. Na následujících řádcích se vám pokusíme pomoci s jejich výběrem.

Zdroj foto: Kulinenko.G / Shutterstock.com

Nejdůležitější otázky při výběru RC hračky

Hračky a modely na dálkové ovládání, nebo také RC hračky a modely, jsou určeny pro širokou věkovou kategorii. Existují samozřejmě RC modely, které jsou určeny také pro dospělé. Pokud však kupujete hračku na dálkové ovládání pro dítě, je potřeba si zejména položit otázky jako: 

 • Bude pro holku nebo pro kluka?
 • Pro jak staré dítě bude hračka určena?
 • Kde chcete hračku využívat?

Existují různé typy hraček, podle toho, zda jsou zaměřeny pro holky nebo spíše pro kluky. Důležitý je věk, kdy pro nejmenší děti například není rozhodně vhodné vybírat hračku na dálkové ovládání, která dosahuje vysokých rychlostí a případně může být v rukou dítěte také nebezpečná. S vlastnostmi hraček na dálkové ovládání souvisí také to, zda je určena pro využití v interiéru nebo v exteriéru. 

Jaké RC hračky pro holky?

Výběr čistě dívčích hraček na dálkové ovládání je trochu menší, než je tomu u hraček učených pro kluky. Zpravidla v této kategorii najdete různá RC zvířátka, kam může patřit třeba psík, pavouk, dinosaurus a podobně. Zvířecí hračky jsou zpravidla velmi roztomilé, dokáží chodit různými směry, pes umí například vrtět ocasem nebo štěkat. Roztomilou hračkou může být klidně také malý pavouček, tedy pokud vaše dítě nemá z hraček tohoto typu hrůzu.

Není ovšem řečeno, že holky si musejí hrát pouze se zvířátky. Pokud je vaše malá slečna i na klučičí hračky, určitě není od věci pořídit třeba auto na dálkové ovládání nebo hračky, které jsou zkrátka zaměřeny spíše na kluky. Každé dítě to má jinak a spoustu dívek si vyhraje i s těmito hračkami.

Jaké RC hračky pro kluky?

Pokud jde o dálkově ovládané hračky, tak jednoznačně dominuje sortiment, který je určen pro chlapce. Tady je již výběr mnohem širší než v případě hraček na dálkové ovládání pro holky. Typický sortiment hraček pro kluky zahrnuje: 

 • Auta na dálkové ovládání,
 • RC letadla,
 • RC lodě a ponorky,
 • RC tanky,
 • RC vrtulníky (drony),
 • RC traktory a stavební stroje,
 • RC zvířátka a další.

Kluci si samozřejmě velice rádi hrají s nejrůznějšími autíčky a také s pracovní technikou. Velmi populární tak jsou různé stavební stroje nebo traktory. Také ale u kluků můžete najít zájem o RC hračky, kam patří zvířátka nebo třeba roboti. Ty dokáží zaujmout především ty nejmenší.

Výběr dle věku a funkcí

Ať už vybíráte hračku pro holku nebo pro kluka, tak u jednotlivých hraček můžete nalézt různé funkce, což se liší zejména podle toho, o jakou hračku se jedná. Hlavní funkcí mnoha hraček je především vlastní pohyb, kam může patřit jízda po zemi nebo létání či jízda na vodě.

Mnoho hraček ale také disponuje různými efekty, ať už se jedná o efekty zvukové nebo světelné. Ty zejména u menších dětí dokáží upoutat pozornost. Vybírejte tedy takové hračky na dálkové ovládání, které jsou úměrné věku dítěte. Každá hračka by také měla mít na obalu uvedeno, pro jakou věkovou kategorii je určena.

Zdroj foto: Tasha Horse / Shutterstock.com

Zaměřte se na účel použití

Při výběru každé RC hračky je potřeba si samozřejmě uvědomit, za jakým účelem ji pořizujete. Vybírejte tak hračku také podle toho, co dítě zajímá, čímž docílíte toho, že mu hračka dlouho vydrží a rychle jej neomrzí. Podle účelu použití můžeme rozdělit hračky na ty, které jsou určeny k hraní: 

 • vevnitř,
 • venku.

K hračkám, se kterými si dítě může hrát vevnitř, patří zmiňovaná zvířátka nebo roboti. Mohou to být také různé technické hračky, jako stavební stroje, ale rovněž také menší terénní auta, která bez problémů mohou s opatrností zdolávat také překážky v interiéru. 

Hračky, které jsou určeny spíše k venkovnímu použití, zase dokáží v dítěti vzbudit zájem právě o pohyb venku. Dostat dnes děti ven je někdy těžké, proto to určitě při výběru nezapomeňte zohlednit. Řada hraček je přímo pro použití v exteriérech určena, protože potřebují více prostoru. Platí to zase typicky pro různá závodní auta, případně RC hračky, které dosahují vyšších rychlostí, než je 15 km/h. Ven obecně také patří modely s měřítkem 1:32 a větším. 

Baterie

Drtivá většina RC modelů, zvlášť pokud se bavíme speciálně o RC hračkách, je samozřejmě napájena bateriemi. To znamená, že k pohonu využívá elektrických motorů. Díky tomu jsou tyto hračky prakticky bezúdržbové a relativně tiché. Většina běžných hraček využívá stejnosměrné motory, pokročilejší RC modely pak mohou využívat motorů střídavých, které umožňují dosahovat třeba i vyšších rychlostí.

V případě dětských RC hraček je zdroj energie nejčastěji řešen pomocí běžných tužkových baterií typu AA. Tyto baterie často nejsou dodávány s výrobkem, ale to závisí samozřejmě na konkrétním produktu. Pokud chcete ušetřit za baterie, můžete využívat nabíjecích baterií, které lze tedy používat opakovaně. Vždy však používejte jen výrobcem doporučené baterie.

Baterie jsou samozřejmě potřeba jak k provozu samotné hračky, tak rovněž do dálkového ovládání. Zde se prakticky výhradně používají běžné baterie typu AA nebo menší provedení AAA. Dálkové ovládání samozřejmě nemá takovou spotřebu, jako elektromotor ve vlastní hračce.

Bezpečnostní opatření

Hračka na dálkové ovládání se může v některých případech stát při nesprávném zacházení nebezpečnou. Platí to zejména o hračkách, které jsou určeny k použití v exteriérech. Právě proto je důležité vybírat hračky podle věku dítěte, jak jsme si řekli už na předchozích odstavcích. Při provozu jakéhokoliv RC modelu rozhodně dbejte bezpečnostních opatření, která jsou uvedena v návodu k výrobku.

Pokud si dítě hraje s RC hračkou, vždyť dbejte na to, aby bylo pod dozorem dospělé osoby Platí to dvojnásob, pokud se rozhodnete svěřit do rukou dítěti hračku, která je určena k létání. 

Při zacházení s hračkou na dálkové ovládání si dávejte pozor také na zacházení se samotným dálkovým ovladačem. Zejména pokud se jedná o hračky určené do exteriéru, dálkový ovladač může disponovat dlouhou anténou, která by mohla při neopatrné manipulaci způsobit zranění.

Příslušenství k RC hračkám

Mezi typické příslušenství k hračkám, které jsou ovládány dálkově, samozřejmě patří také dálkové ovládání. K menším hračkám do interiéru se jedná o velice jednoduchý ovladač, hračky do exteriéru potom disponují výkonnějšími ovladači pro zajištění dostatečného dosahu.

Pokud používáte v modelu nabíjecí baterie, budete si muset pro tyto účely opatřit nabíječku. V dnešní době lze pořídit také praktické powerbanky, které vám zajistit přísun energie i na cestách, kde jste mimo dosah elektrické zásuvky. Můžete tak třeba s modelem auta zajít někam dál a nemusíte se obávat, že vám rychle dojde energie a bude po zábavě.

Existuje samozřejmě celá řada dalšího příslušenství a náhradních dílů, které se liší podle konkrétního výrobku. K některým hráčkám můžete například dostat přímo v balení náhradní vrtule nebo jiné součásti, které mohou podléhat opotřebení.

Populární auta na dálkové ovládání

Mezi velmi populární hračky, které jsou dálkově ovládané, patří bezpochyby RC auta. Proto se jim nyní budeme věnovat trochu více. S těmito hračkami si vyhrají jak kluci, tak velmi často také holky. Dělíme je podle toho, do jakého jsou určeny terénu. Proto je důležité si před koupí dobře rozmyslet, zda s nimi budete jezdit třeba po trávníku nebo po asfaltu a dle toho se také liší na: 

 • dětské,
 • terénní,
 • závodní.

Mezi typická dětská RC auta patří zpravidla taková, která nabízejí různé technické vychytávky. Obvykle tam tedy najdete modely těžké techniky, jako je třeba jeřáb. Mohou to být ale také různá autíčka z oblíbených dětských animovaných seriálů nebo filmů.

Největší výběr je jednoznačně mezi terénními modely. Jejich použití je totiž velice univerzální a můžete s nimi jezdit prakticky všude. Právě s ohledem na množství modelů v této kategorii, se tyto dělí dále na: 

 • Buggy – závodní buginy s většími koly vzadu, do lehčího terénu,
 • Monster trucky – vysoko umístěný podvozek, ideální na náročnější terén,
 • Truggy – kategorie mezi buggy a monster trucky, lehčí až středně těžký terén,
 • Short course – podobnost s offroad závodními vozidly, kola pod blatníky,
 • Crawlery (trialová auta) – pomalejší, ideální pro nejtěžší terénní výzvy.

Po terénních autech tady následuje další významná kategorie, kterou je kategorie závodní nebo také silniční. Tato auta jsou charakteristická vysokou rychlostí a jsou tak ideální pro jízdu na asfaltu. Podle typu samozřejmě často zvládnou i hladší nezpevněné cesty třeba v parku a podobně.

Zdroj foto: Audrius Merfeldas / Shutterstock.com

Jaké jsou další nejpopulárnější hračky?

Nejsou to samozřejmě ale pouze auta, která patří mezi populární RC hračky. Mezi velmi populární patří také hračky určené třeba k provozu na přehradě, jako jsou RC lodě a ponorky, které tedy zvládají zápasit s vodním živlem. Pokud tedy máte ve svém okolí nějakou dostupnou vodní hladinu, může být i tato hračka zdrojem dlouhých hodin zábavy.

Zapomenout rozhodně nesmíme ani na hračky určené k létání. Velmi populární jsou v posledních letech různé RC vrtulníky, známé spíše jako drony, které existují od těch nejmenších a nejjednodušších až po velmi drahá zařízení určená do rukou nikoliv dětem, ale dospělým.

Mohlo by se Vám také líbit

Komentáře jsou uzavřeny, ale trackbacks a pingbacks je otevřen.