Jak začít investovat? Zvažte své možnosti

Investovat může prakticky kdokoliv, ale než s tím začnete, měli byste si alespoň zodpovědět pár základních otázek, proč chcete investovat a čeho chcete dosáhnout. Zbrklé investování bez toho, abyste se nad tím trochu zamysleli, vám nepřinese kýžený výsledek. Ba právě naopak. Dopředu si také ujasněte, jak velká vaše investice bude.

Zdroj foto: jamesteohart / Shutterstock.com

Investice není pro každého

Mnoho lidí chce investovat své peníze pouze za dosažením rychlého zisku. Tak to však nefunguje. Pokud žijete od výplaty k výplatě a nemáte našetřené žádné peníze bokem, které nutně nepotřebujete ke svému životu, raději se do investování vůbec nepouštějte. Spíš se zaměřte na to, jak se lépe naučit hospodařit. Až poté zjistíte, jak investovat a lépe zhodnocovat své úspory a zajistit si tak finanční nezávislost.

Co to je investování?

Investování je proces, kdy si zajišťujete pasivní příjem. Obvykle na to budete využívat vlastní zdroje. Jinými slovy by se také dalo říct, že za pomoci investování chráníte své peníze před inflací, která je každým rokem znehodnocuje, a navíc ještě vygenerujete nějaký zisk. Výše zisku není jasně daná a odvíjí se hlavně od typu produktu, do něhož jste investovali své peníze. Investování však není pouze o penězích, je to i určitá forma vzdělávání.

Čeho dosáhnete investováním

Zjednodušeně řečeno je investování skvělý nástroj pro generování bohatství. Mnoho lidí investuje své peníze, aby se připravili na důchod, protože se nechtějí spoléhat na stát. Investování může být také skvělá možnost, jak dosáhnout finanční nezávislosti nebo alespoň podpoří váš domácí rozpočet o jeden pasivní příjem navíc. Není to však běh na krátkou vzdálenost. Investování je celoživotní cesta, která vás mnohému naučí.

O čem investování rozhodně není

Nečekejte, že investování funguje jako sportka. Není to tak, že někam uložíte své peníze a během několika dnů se z vás stanou milionáři. Přesto je dobré si uvědomit, že investování není pouze pro nejbohatší, a i po malých částkách lze dosáhnout pěkného zisku. Také je to však poměrně časově náročná zábava, která vás může o vaše úspory i připravit, pokud budete investovat chaoticky a bez rozmyslu.

Jak začít investovat

Prvním krokem k dobrému investování je zhodnocení vašich možností. Berte v potaz i svůj věk, zdravotní stav a aktuální životní situaci celé rodiny. Také se zamyslete nad tím, jak velké riziko chcete při investování nést. I zde však platí pravidlo – čím větší riziko, tím větší zisky. Mnohé investory láká vidina rychlých peněz, ale neodhadnou možnou míru rizika, a poté se dostávají do velmi nepříjemných situací.

Pro investování doporučujeme vybrat si ověřeného brokera. Mezi nejlepší patří xtb, interactive brokers, eToro a další. Před investováním si raději prohlédněte například recenze Saxo bank, eToro, xPartners a dalších brokerů, kteří nabízejí investiční služby.

Jak vybrat vhodnou investici

Investovat můžete prakticky do čehokoliv:

  • akcie,
  • dluhopisy,
  • investiční fondy,
  • komodity,
  • zlato,
  • alternativní investice,
  • různé druhy spoření.

Až si vyberete vhodnou investici, než do ní investujete své peníze, vše si co nejdůkladněji nastudujte.

Mohlo by se Vám také líbit
Zanechte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.